Aspirina 50.000 kuna vrijedna stipendija studentima omogućava rad na pravim IT projektima

Aspirina 50.000 kuna vrijedna stipendija studentima omogućava rad na pravim IT projektima

Studentima stipendije mogu biti izvrsna prilika za džeparac, a još važnije - pravo radno iskustvo i tijekom fakulteta.

Nikad nisam bio stipendiran, ali čuo sam lijepe priče od ljudi koji jesu. Financijska podrška u studentskim danima znači čudesno mnogo, ali još značajnije je praktično znanje koje student stipendijom dobiva, a koje mu mnogo znači za buduću karijeru.

Upravo o tome razgovarao sam s Ivanom Caljkušić Besker iz Typeqasta te Eny Komar iz Travel Softa, tehnoloških tvrtki koje su stipendirale studente Visoke škole Aspira u Splitu, a svoja iskustva podijelio je i stipendist Marin Spajić iz Travelsofta. Stipendisti su tako imali priliku raditi u poznatim IT tvrtkama i u isto vrijeme imati manje briga o svojoj financijskoj situaciji.

Novac i konkretno znanje, sve što studentu treba

Svi smo svjesni da je tržište rada takvo da zahtjeva od tvrtki edukaciju i ulaganje u vlastiti kadar. Dok za poslodavce više nije dovoljno samo postaviti oglas, studentima nije dovoljno samo završiti fakultet. Postoje mnogi pokazatelji efikasnosti stipendija u obrazovanju, a ako pitate bilo kojeg studenta odmah će vam reći kako je stipendija nedosanjani san velike većine. Ne čudi stoga volja tvrtki za suradnju s akademskim institucijama, a predvodnici u ovom trendu su privatne edukacijske ustanove poput Aspire koje ovom problemu pristupaju mnogo agilnije nego birokracijom zakočeni i rigidni državni fakulteti.

Ivana kaže kako su prepoznali suradnju s Aspirom kao jedan od kanala za stvaranje novih inženjera dok su oni još studenti:

Do sada smo surađivali u vidu studentske prakse za Aspirine studente, što nastavljamo raditi i dalje, međutim od ove godine smo odlučili i stipendirati perspektivne studente i kroz stipendiju im omogućiti rad s našim timovima na stvarnim projektima, što se pokazalo kao jako dobro iskustvo za njih.

Oni studenti koji se pokažu kao perspektivni i zanimljivi poslodavcima svojim angažmanom tako se uključuju u timove tvrtki i rade na stvarnim projektima u pravoj radnoj atmosferi. Ovo je nešto naprednija vrsta studentske prakse u kojoj se provodi još i više vremena u tvrtki.

Programeri su danas na cijeni više nego ikada, a tvrtke se svakodnevno bore za kvalitetne studente.

Tijekom stipendije iskusite “pravi” posao

S druge strane, tvrtka Travel Soft se odlučila za nešto drugačiji pristup. Njihova stipendija zapravo je bila samo nadogradnja na postojeći odnos, jer je student kojeg su stipendirali već radio kod njih. Travel Soft se tako zbog kvalitetne suradnje sa studentom odlučio “pojačati” poticaj za njega, a kažu kako je razlog tomu jednostavno to što je kolega razvio znanja i vještine zbog kojih su se odlučili dugoročno ga zadržati u svome timu.

Studenti tijekom stipendiranja mogu iskusiti drugačije uvjete nego one “kliničke” koje često vidimo na faksu. Stoga Aspira ne surađuje samo s Typeqastom, već i drugim, pretežno splitskim, tehnološkim tvrtkama kako bi studenti imali više prilika, ne samo za stipendiju, nego i za razne vrste praksi i učenja.

Upravo su konkretna znanja ono najvrjednije u svakom slučaju, objašnjava Ivana:

Prednosti stipendije, osim novčane potpore koju studenti dobivaju, je i mogućnost susreta s industrijom razvoja softvera, kroz rad sa stvarnim projektnim timovima i na stvarnim projektima. Ovo je iskustvo koje studenti ne mogu dobiti na fakultetu, a pomaže im u što boljoj pripremi za stvarnost posla koji ih čeka nakon studija.

Eny dodaje kako stipendiranje kod studenata izaziva sigurnost na radnom mjestu i daje im potvrdu da su zaista potrebni kod poslodavca i dobro obavljaju svoj posao. Studenti koji imaju stipendije u tvrtkama (pogotovo developeri koji surađuju s tehnološkim firmama) tako osim na predavanjima, dane mogu provesti zaista radeći ono što vole i surađujući s budućim kolegama. Jasno, obje tvrtke ističu koliko je važno i pravilno financijski potaknuti stipendiste, pogotovo jer se radi o studentima.

Budite proaktivni i voljni učiti

Studenti tijekom stipendiranja imaju priliku učiti i napredovati kroz realne radne uvjete nego one “kliničke” koje često vidimo na faksu.

Iz iskustva mogu reći da je proaktivnost jedna od glavnih osobina koja vam može pomoći u podebljavanju životopisa i budžeta. Marin Spajić, stipendist Travelsofta mi kaže kako radi u Travelsoftu od prve godine fakulteta, a do suradnje i stipendije je došao na Danima karijera koje Aspira organizira. Dodaje mi i kako vjeruje da mu je baš proaktivnost pomogla, jer se još od srednje škole bavio razvojem aplikacija, što i danas radi.

Osim toga, da biste napredovali u karijeri i prije nego što ona službeno započne, trebate biti odgovorni i voljni učiti i razvijati se, dodaju iz Travel Softa. Kažu kako je ključno da s budućim zaposlenikom, a sadašnjim stipendistom bude ugodno raditi i da to bude osoba koja odgovorno prihvaća svoje zadaće i odlično ih izvršava. Dobre vijesti za Marina su i to da iz Travel Softa najavljuju zaposlenje nakon završenog fakulteta.

Ako su vas ova iskustva potaknula na razmišljanje o stipendiji Aspire, imamo pravu stvar za vas! Aspira u suradnji s Netokracijom organizira nagradni natječaj čija je nagrada stipendija u iznosu od 50 tisuća kuna za studij Računarstva, smjer programskog inženjerstva. Kako biste osvojili stipendiju trebate osmisliti ideju za digitalizaciju proizvoda ili usluge i poslati svoj rad na stipendije@aspira.hr do 31. srpnja 2020.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.