1. 4. proslavi rođendan Arduina nizom radionica i predavanja u HUB385

1. travnja proslavi rođendan Arduina nizom radionica i predavanja u HUB385

Razvijate svoje projekte s Arduinom ili biste htjeli naučiti kako se to radi? Zanima vas open source kultura, bilo da je riječ o softveru ili hardveru? Ako upravo potvrdno kimate glavom, dobra je vijest da se nadolazeći vikend održava Arduino Day 2017, a u HUB385 posjetitelje očekuje cjelodnevno druženje namijenjeno svim uzrastima.

 

arduino-day

Arduino Day je rođendanska proslava Arduina kojega 1. travnja (ne, nije šala!) svake godine diljem svijeta organizira Arduino zajednica. Za onaj u Zagrebu pobrinut će se Mikrotron i HUB385. Organizatori ističu kako je ovo odlična prilika da se pokaže što se može postići ako se spoji tehnologija i kreativnost. Cilj je povezati sve ljubitelje open source platforme te kroz brojna predavanja, radionice, nagradne igre i razne vrste izlaganja pozitivno djelovati na razvoj tehnologije u Hrvatskoj. Pa što sve očekuje sudionike Arduino Daya 2017?

Što se sve može s Arduinom?

Za početak, tu su zanimljiva predavanja poput onoga Miroslava Marka Bače na temu što se sve može s Arduinom, ali i poticanju inovatorstva u obrazovnom sustavu. Duje Roje i Josip Balić iz solinske tvrtke Include, poznatoj po proizvodnji pametnih klupa, govorit će o primjeni Arduina u IoT-u.

Na panelu o open source kulturi govorit će Željko Krnjajić (HROBOS), Duje Roje (Include), Marijo Blažević (državni prvak u 3D modeliranju), Tomislav Preksavec (Mikrotron). Drugi panel dana bit će posvećen ženama u tehnologiji o čemu će govoriti Ana Sović Kržić (FER), doc. dr. sc. Anamari Nakić (FER), Tihana Petričević (Merrida), i serijska poduzetnica Željka Babić.

Radionice za djecu i odrasle

albert
Albert Gajšak, tvorac MAKERbuino održat će radionicu za djecu u sklopu Arduino Daya 2017

Također treba spomenuti i radionice. One za djecu držat će Albert Gajšak, karlovački maturant i tvorac edukativne igraće konzole MAKERbuino, koja upravlja prikuplja sredstva na Kickstarteru. Uz njega, radionice će još držati Matija Srbić iz startupa Juvo – Home Friend te Josip Ricov. Odrasli će moći prisustvovati radionicama 3D scana i 3D printa za koje će se pobrinuti Martina Grgić (Smart Lumies) i Antonio Pranjić.

Između predavanja i radionica, posjetitelji će moći razgledati i izložbu Arduino projekata za što će se pobrinuti Rimac automobili, Radiona, Hrvatski robotički savez, Smart Lumies, FabLab.hr, da nabrojimo samo neke.

Kako sudjelovati?

Organizatori ističu da sudjelovati mogu svi – učitelji i učenici, udruge, profesionalci i amateri, makeri i hackeri, fablabovi…odnosno svi koji nešto rade s Arduino kompatibilnim platformama i žele to podijeliti s drugima. Sudjelovanje je besplatno, a cijeli program će se održati u prostoru HUB385 u Zagrebu. Početak je najavljen za 10 sati ujutro, a više informacija može se pronaći na službenim stranicama ili Facebook stranici događaja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?