Grand Prix ARCA-e osvojio Ervin Matić sa strojem za rasvjetne stupove

Grand Prix izložbe ARCA osvojio Ervin Matić sa strojem za održavanje rasvjetnih stupova

Prestižna nagrada Grand Prix izložbe inovacija ARCA otišla je u Poreč, a pobjednički izum je naprava za održavanje kandelabera, čišćenje i bojenje te izmjenu rasvjetnih tijela.

ARCA

Ove su subote u prostorima Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu svečano dodijeljene zlatne, srebrne i brončane nagrade najboljim izlagačima ovogodišnje izložbe ARCA. Najprestižnija nagrada Grand Prix pripala je Ervinu Matiću iz Poreča za Napravu za održavanje kandelabera, čišćenje i bojenje te izmjenu rasvjetnih tijela.

Na prvi pogled vrlo neobičan i dug naziv uređaja skriva napravu koja zapravo služi za održavanje rasvjetnih stupova, odnosno kandelabera kako ih se kolokvijalno zove. Stroj efektivno zamjenjuje ekipu od nekoliko osoba koji inače boje ili održavaju stupove s rasvjetom tako što okružuje stup i penje se po njemu te ga boji i čisti.

Samim strojem upravlja se putem daljinskog upravljača, a teži oko 50 kilograma što ga čini mnogo privlačnijom opcijom od kamiona dizalice za tvrtke koje se bave infrastrukturom i održavanjem. Također se na njega mogu montirati i drugi dodaci za, primjerice, izmjenu žarulja na rasvjetnim stupovima.

ARCA

Koraci prema proizvodnji i tržištu

Gospodin Ervin na ovom uređaju radi već petnaestak godina, a tijekom razvoja je uspio smanjiti broj dijelova uređaja s gotovo 2000 na oko 500, kako bi se, naravno, smanjila kompleksnost i pojeftinila proizvodnja. Ovaj optimizirani prototip je i prikazan na izložbi ARCA, a cijena ovakvog uređaja bi se trebala kretati oko 20 tisuća eura, što je svakako prihvatljivo.

U budućnosti Ervin planira pronaći investitore i partnere koji bi s njime pokrenuli proizvodnju i komercijalizaciju ovog proizvoda kako bi prve primjerke mogli početi isporučivati zainteresiranim kupcima kojih, kako kaže Ervin, ima i kod nas i u inozemstvu.

Osim Ervina Matića i njegovog pobjedničkog izuma, na ovogodišnjoj izložbi ARCA predstavilo se oko 150 inovacija izlagača iz Hrvatske i desetak zemalja svijeta, a skupa s ARCA izložbom održala se i AGRO ARCA, izložba inovacija u poljoprivredi.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?