14. Međunarodna izložba inovacija ARCA održana je prošloga tjedna u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske. Glavnu je nagradu osvojio samohodni vagon za rasuti teret iz Radionice željezničkih vozila Čakovec kojemu je ovo prvo predstavljanje u Hrvatskoj.

Već tradicionalna listopadska Međunarodna izložba inovacija ARCA održana je prošloga tjedna u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske. Na 14. izdanju predstavljeno je 180 inovacija iz Hrvatske, BiH, Srbije, Slovenije, Kine, Irana, Poljske i Rumunjske.
Nakon tri dana izložbe, dodijeljene su i nagrade najuspješnijim hrvatskim i inozemnim inovatorima, a ona najznačajnija – Grand Prix – pripala je samohodnom vagonu za rasuti teret za čiji je razvoj zaslužna Radionica željezničkih vozila Čakovec.
Jedinstveni proizvod na tržištu čeka zeleno svijetlo za prodaju
Samohodni vagon za rasuti teret je prošli tjedan 1. put predstavljen na nekoj domaćoj izložbi, a riječ je o jedinstvenoj inovaciji na tržištu u koju je uloženo 900 tisuća eura od čega je polovica financirana iz programa Eco-Innovation Europske unije. Vagon se može kretati bez pomoći lokomotive i troši čak tri puta manje resursa nego tipični vagoni koji se trenutno koriste za konstrukcije i održavanje željeznice, a zahvaljujući hidrauličnom sustavu i prilagodljivim vratima sa strane, omogućava rasipanje materijala u kontroliranim i sigurnim uvjetima. Čakovečka tvrtka već je dobila i potvrdu o zaštiti od Europskog patentnog ureda te nakon obavljenih potrebnih ispitivanja uskoro kreće u prodaju.
Za inovaciju na kojoj je tri godine radilo pet inženjera RŽV-a u suradnji s Fakultetom prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu interesa ima u cijelom svijetu, ali se u tvrtki nadaju prvoj vožnji na domaćim prugama. Tvornica željezničkih vozila Čakovec trenutno zapošljava 150 radnika u Čakovcu i oko 90 njih u bjelovarskom pogonu, a direktor Dražen Vidović je prilikom uručenja nagrade istaknuo da se nada kako će ova inovacija otvoriti i prostor za nova zapošljavanja.
Još neki zlatom nagrađeni projekti

I među drugim “zlatnim” inovacijama mnogo je hrvatskih projekata, a samo neki od njih su: centralni pretvarač za fotonaponske elektrane KONSOL-200 iza kojeg stoji Končar – Institut za elektrotehniku d.d.; uređaj za detekciju i dojavu pada motocikla i lokacije vozača Istrijana Siniše Brođanca; Marinedron i elektro karting Bojana Cinottija iz Šibenika; biomehanička vaga za dinamičku analizu posture grupe studenata i mentora s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu; hidraulički robotski manipulator prof.dr.sc. Željka Šituma s Fakulteta strojarstva i brodogradnje; te zelena kućna elektrana tvrtke Končar Električni uređaji d.d.
A zlato u kategoriji mladih inovatora osvojio je najmlađi sudionik – četrnaestogodišnji Jan Murić iz bjelovarske IV. Osnovne škole za svoju Vremensku stanicu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.