Apple jučer nije najavio novi mobitel, ali njegovi proizvodi barem više nisu skupi kao prije

Apple jučer nije najavio novi mobitel, ali njegovi proizvodi barem više nisu skupi kao prije

Novi rujan, novi Apple događaj. Ovoga puta, možda bez mobitela, ali i dalje zanimljiv.

Ako ste jučer pratili Apple događaj u nadi najave novog iPhone modela, siguran sam kako ste barem malo razočarani jer po prvi put u posljednjih osam godina u rujnu nije najavljen novi Apple mobitel, već neke posve druge stvari.

Najava novog iPhonea tako bi se trebala dogoditi najranije za mjesec dana, kako napominju strani mediji, a moguće je da se pomakne i na studeni, ovisno o tome koliko Apple bude spreman. Kako bi u rujnu ipak ponudili nešto, jučer nam je tvrtka iz Silicijske doline predstavila novi Apple Watch, nove iPadove i još mnogo sitnih nadogradnji i promjena kako bi isprali gorak okus nedostatka mobitela.

Jesu li se iskupili? Moglo bi se reći.

Svi vitalni znakovi na satu

U skladu s imenom događaja Time Flies, Apple se potrudio naglasak staviti na pametne satove i pripadajuću tehnologiju. Tako je jučer najavljen Apple Watch 6, koji donosi još jednu naprednu zdravstvenu značajku: mjerenje kisika u krvi. Ako mislite da to i nije neka stvar za svakodnevno korištenje, dajte da vas podsjetim da prošle generacije Apple sata imaju EKG.

Ovo nije revolucija ako ste imalo pratili tržište ovakvih satova, jer konkurenti poput Fitbita već imaju EKG mogućnost. Ipak, mjerenje koncentracije kisika u krvi jest presedan među značajkama pametnih satova, a korisno je za provjeru općenitog stanja zdravlja te bi moglo koristiti i, recimo, prije i tijekom fizičkih aktivnosti kako biste znali koliko napora možete izdržati. Stručnjaci navode kako je ovo mjerenje dobro i za provjeru neregularnog disanja tijekom spavanja, a u kombinaciji s EKG-om sada ćete na Apple satu znati ponešto o gotovo svim vitalnim funkcijama, poput robota!

Novi Apple Watch 6 također ima novi ekran i procesor koji bi trebao osigurati dulje trajanje baterije i bolje performanse, iako nisam siguran koliko se itko žali na sporost pametnog sata.

Konačno prihvatljiv Apple Watch

Meni draža vijest je ta da je i Apple Watch dobio svoju SE verziju.

Kao što je iPhone SE jeftinija verzija “pravog” iPhonea, tako ćemo konačno dobiti i jeftiniju verziju Apple Watcha. Ovo je zaista dobrodošlo osvježenje jer su cijene Apple satova u posljednje vrijeme polako izmicale kontroli. Apple watch 5 tako danas košta oko 3600 kuna, stoga se mnogi kupci odlučuju za starije modele s nižom cijenom, poput sada već tri generacije starog Apple Watcha 3, jer je oko dvije tisuće kuna jeftiniji.

Apple tome planira doskočiti SE modelom, koji bi trebao koštati oko 2000 kuna (279$). SE će tako imati procesor iz prošlogodišnjeg modela 5, a skupa s njime i mnoge značajke naprednije od onih iz trojke. Ako planirate kupiti Apple sat i ne želite ga platiti 4000 kuna, ovo je proizvod za vas.

Konačno možete i namjestiti sat za osobu koja ne posjeduje vlastiti iPhone, poput vaših mališana ili starijih roditelja. Apple

iPad je živ, i to više nego ikada.

Iako nije iPhone, složit ćete se da je iPad jedan od najikonskijih gadgeta posljednjih 20 godina. Iako nam se ne čini da je previše koristan u 2020., iPad i dalje ima vjernu bazu korisnika, a to znači i malo zbunjujuću ponudu uređaja.

Naime, Apple je jučer najavio novi iPad Air, koji izgleda vrlo slično Pro modelu, ali bi ga dobili za nešto manje novaca. Također, najavio je i novi “obični” iPad koji se dizajnom nije promijenio 10 godina, samo što od danas ima nešto bolje performanse. Razlog zašto ovaj iPad ne umire je jednostavan – jako je jeftin za to što dobijete, a velik broj ljudi samo treba solidan tablet, što iPad jest.

Ono što je super jest činjenica da je novi Air dobio i novi A14 Bionic procesor, koji će se možda naći i u novim iPhone modelima kasnije ove godine.

Svima po pretplata!

Drugi veliki dio jučerašnjeg događaja bavio se softverom.

Apple je jučer najavio još jednu pretplatu, Fitness+, građenu prvenstveno za Apple Watch. Koštat će 10 dolara i još nije poznato hoće li doći u Hrvatsku. Ako mislite da Apple već ima previše pretplata, niste jedini – zato postoji Apple One, pretplata koja okuplja druge pretplate! Za 14,95$ u njoj dobijete Apple Music, Apple TV Plus, Apple Arcade i 50GB iClouda, a ako ćete dati 30$ dobit ćete i Apple News Plus i Fitness Plus, kao i 2TB cloud pohrane.

Ovime Apple ima po aplikaciju (zapravo pretplatu) u gotovo svim glavnim App Store kategorijama što sigurno neće učiniti developere drugih aplikacija sretnima. Osim već visokog nameta od 30% još su im i direktna konkurencija. Za korisnike u SAD-u sad gotovo pa i nema potrebe za drugim aplikacijama jer Apple ekosustav sada okuplja zaista ogroman broj toga.

Napokon su se opametili?

Kao što su korisnici Apple uređaja primjetili, danas možete kupiti iPad, iPhone i Apple Watch za otprilike 1000$, što je prije samo godinu dana bilo gotovo pa nezamislivo. Zapravo, za cijenu jačeg iPhonea 11 pro u teoriji možete kupiti novi iPhone SE i Watch SE, što je po meni izuzetna kombinacija.

Apple je shvatio kako ne može zauvijek biti skup i premium, stoga novi uređaji daju izuzetno Apple iskustvo svima onima koji ne pate od velikih specifikacija i brojki. Apple se konačno prizemljio i ne mogu vam opisati koliko sam sretan zbog toga.

Ipak, sve oči i dalje su uprte u iPhone, za koji još uvijek nemamo datum najave, ali sada barem možemo naslutiti koji će procesor koristiti, iako to vjerojatno niti jednom Apple korisniku nije previše bitno.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.