"Dogodit će se sutra", riječi su kojima je Sonyjev Doug Morris jučer najavio novu platformu Applea na glazbenoj konferenciji Midem.

Već dvije godine kruže priče da bi Apple mogao izbaciti platformu na kojoj će se moći “streamati” glazba. Godine 2003. kada je lansiran iTunes dućan, Apple je uveo revoluciju u način kako kupujemo i slušamo glazbu.
Zanimljivo je činjenica da je ovu vijest objavio upravo Morris, a ne netko iz Applea. Da je Steve Jobs još uvijek živ to bi vjerojatno navuklo njegov bijes, kao što je bio slučaj s Haroldom McGraw-Hillom, koji je slučajno otkrio detalje o iPadu CNBC-u prije samog Applea.
Ulazak na već uređeno glazbeno tržište
Ovakav Morrisov potez vjerojatno je moguć zbog činjenice da je Sony veliki igrač u svijetu glazbe i glazbene produkcije, no nije samo Sony tvrtka koja ima visoka očekivanja od ove platforme.
Neki predviđaju da bi ona mogla spasiti posrnulu industriju: u 2014. godini broj kupljenih digitalnih albuma i pjesama pao je za 8 posto, dok se broj korisnika koji su se odlučili za opciju streamanja glazbe povećao za 39 posto. Potencijal ovog projekta možemo vidjeti i u brojkama od 800 milijuna korisnika koji imaju iTunes račun te ih se može gledati kao novo (ali i uređeno) potencijalno tržište.
Apple protiv Googlea
Mjesečno će korisnici trebati odvojiti oko 10 dolara (oko 68 kuna) da bi uživali u glazbi koju će im prenositi Apple. Zanimljivo je da Google isto ima opciju kupovanja i slušanja glazbe na zahtjev unutar Googleove trgovine i to za 9 dolara mjesečno (oko 61 kune).
Ewan Spence, suradnik Forbesa, komentirao je da ga zanima koliko će ova Appleova platforma imati ograničenja. Tako Spence navodi da bi Apple mogao imati fiksan broj uređaja na koje se jedan račun može postaviti, koliko često se mogu mijenjati uređaji na kojima je račun, neka geografska ograničenja i ostale “male” zamke koje pišu sitnim slovima.
Apple bi ovu vijest mogao potvrditi danas na posebnom događanju zakazanom za 10 sati ujutro po pacifičkom vremenu (19 sati po ovdašnjem). Bit će svakako zanimljivo pratiti kako će se ova nova Appleova glazbena platforma razvijati i hoće li donijeti revoluciju kako je to napravio iTunes dućan.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.