Priznajte da i sami neki put tijekom noći završite u mraku s mobitelom u ruci uz omiljenu chat aplikaciju ili članak koji vam ne da mira. Takvo ponašanje nije dalo mira ni Appleu koji je odlučio stati na kraj uništavanju očiju pri noćnom čitanju uz blještavu svjetlost zaslona vašeg iPhonea ili iPada.
Osviješten činjenicom kako pretjerana izloženost jarkoj plavoj svjetlosti može omesti normalan ritam spavanja, Apple je u inačici iOS-a 9.3 (koja je još uvijek službeno beta) odlučio doskočiti ovome problemu. Nakon preuzimanja nove verzije operativnog sustava uz Night Shift opciju imat ćete mogućnost promjene spektra boja pozadinskog osvijetljenja prema toplijim bojama koje bi trebale poštedjeti vaše umorne oči. Tu mogućnost moguće je koristiti automatski tako da mobitel na temelju vaše lokacije i vremena zalaska sunca sam promijeni ili prepusti vama da ručno podesite odgovarajuću boju pozadinskog osvjetljenja.
Naravno, sve bi to bilo lijepo da za Apple uređaje nije već postojala aplikacija f.lux koja je omogućavala upravo tu funkcionalnost, a koja je na kraju svojevremeno maknuta iz Apple Storea. Osim toga, Amazon je već pred neko vrijeme takvu mogućnost uveo na Kindle Fire tablete, tako da se zapravo ne radi ni o čemu novom i revolucionarnom, ali kako je to Apple uveo, odjednom je postalo zapaženo.
Deveta inačica iOS-a na tri četvrtine uređaja
Kad smo već kod devete po redu inačice iOS-a, osim što je u rujnu prošle godine ponijela titulu najbrže prihvaćene inačice ovog operativnog sustava budući da se u roku od tjedan dana otkako je službeno ponuđena korisnicima našla na preko 50% svih uređaja, početkom ove godine izgleda da se ta brojka popela na 75% korisnika Apple uređaja. Ono što je isto tako zanimljivo jest i činjenica da iOS 7 još uvijek koristi približno 10% korisnika.
Budući da je to posljednja inačica dostupna za uređaje starije od iPhonea 4s, riječ je o krajnje zanimljivom podatku jer se radi o gotovo pet godina starim uređajima koji očito još uvijek dobro služe svojoj svrsi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Duje Vrandečić
15. 01. 2016. u 12:23 pm
Činjenica je da Apple vodi odličnu politiku po pitanju nadogradnji i prihvačanja istih kod svojih korisnika. Android je pre natrpan raznim modelima i očito ne shvaća kako su njegovi korisnici ti koji očekuju pažnju, pa stoga i ne prihvaćaju u tolikome broju nove verzije androida (koje se najave pa do dostupnog update-a prođe i godina dana).