
App.net želi biti ‘Facebook bez oglašavanja’ za samo 50 dolara godišnje – korisnici već uplatili 631.050 dolara!
Biste li platili korištenje društvene mreže? Dalton Caldwell svakako vjeruje da ćete rado platiti relativno simboličan godišnji iznos za korištenje društvene mreže poput Twittera i Facebooka koja za razliku od spomenutih društvenih giganata neće uključivati nikakvo oglašavanje niti “prodavati” podatke svojih korisnicima oglašivačima za ciljanje oglasa. Ne radi se ni o praznim riječima s obzirom da je App.net jučer skupio svojih prvih 9 tisuća korisnika koji su platili 600 tisuća dolara kako bi podržali projekt!

Biste li platili korištenje društvene mreže? Dalton Caldwell svakako vjeruje da ćete rado platiti relativno simboličan godišnji iznos za korištenje društvene mreže poput Twittera i Facebooka koja za razliku od spomenutih društvenih giganata neće uključivati nikakvo oglašavanje niti “prodavati” podatke svojih korisnicima oglašivačima za ciljanje oglasa. Ne radi se ni o praznim riječima s obzirom da je App.net jučer skupio svojih prvih 9 tisuća korisnika koji su platili 600 tisuća dolara kako bi podržali projekt!
App.net u alfa verziji zasad sliči Twitteru, a Daltonovo razmišljanje je vrlo jednostavno, a temelji se na izreci u tehnološkom svijetu: ako ne plaćate, vi ste proizvod. Time se opisuje vrlo realtna situacija u kojoj besplatni internetski projekti ne zarađuju izravnom naplatom (unatoč Facebook “Goldu”) već oglašavanjem svojem značajnom broju korisnika.
Dalton na App.netovoj web stranici opisuje zašto vjeruje da će App.net uspjeti. App.net će zbog svog poslovnog modela razvijati i prodavati svoj proizvod, a ne svoje korisnike, tako da će financijska korist biti usuglašena s potrebama krajnjih korisnika, a ne oglašivača. U uvodnom videu Dalton ulazi u detalje:
[vimeo]https://vimeo.com/46394859[/vimeo]
Istovremeno, Dalton smatra da za razliku od Twittera zbog oglašavanja neće morati žrtvovati svoje developere tako da će i brojne aplikacije stvorene na temelju App.netovog real-time social feeda moći dugoročno živjeti. Zanimljivo je kako je prije samo nekoliko tjedana Facebook predložio akviziciju App.neta, zatvaranje projekta i zapošljavanje Daltona, što je on shvatio kao prijetnju pa je napisao otvoreno pismo Marku Zuckerbergu. S obzirom da kao očita konkurencija Facebookovom App Centreu App.net ne bi mogao očito preživjeti, Dalton je odlučio pivotirati – u društvenu mrežu.
Može li App.net uspjeti?
Teško je reći. Iako se na prvu ruku ideja čini suludom, korisnici stranica poput Deviantarta plaćaju godišnje pretplate kako bi dobili dodatne mogućnosti i riješili se oglašavanja, ali gotovo uvijek je postojao besplatni profil koji je koristila većina korisnika dok se nisu uvjerili da određeni servis zaista jest vrijedan novca. App.net ide glavom u zid s pretplatom od 50 dolara godišnje – i pitanje je hoće li se dinamika društvenih mreža uspjeti održati s relativno malim brojem korisnika.

Zanimljivo je kako su od 9 tisuća App.netovih korisnika koji su već uplatili 630 tisuća dolara kojim financiraju ovaj projekt, njih 2 tisuće developeri koji očito žele iskoristiti App.netov API kako bi ga uključili u svoje aplikacije i napravili nove. Može li App.net očistiti društvene mreže od oglašavanja? Vidjet ćemo, ali biste li vi platili 50 dolara godišnje za Facebook ili Twitter bez “adsa”?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Aleksa Atlagic
13. 08. 2012. u 9:44 am
Mislim da neće zaživeti ova ideja u potpunosti, velika većina korisnika društvenih mreža bi pre trpela reklame nego plaćala da ih ne vidi.
Ono na šta bi trebali da se fokusiraju jeste privatnost i sigurnost privatnih podataka tj. da kad nešto obišes da je to u potpunosti obrisano sa profila i da se informacije o korisnicima nikome ne “prodaju”.
I mogli bi tu da dodaju još neke dodatne funkcije, kao na primer memorijski prostor za bilo koje fajlove od nekoliko GB… I tako dalje 🙂
zlatko turkalj
13. 08. 2012. u 10:44 am
ovo je vrlo interesantna pojava. Kada bi FB ili ptičica sada uveli plaćanje korisnici iz revolta to ne bi plaćali već se prebacili na servis tipa app.net koji od početka ide sa pričom koja kako rezultati pokazuju drži vodu; dakle, mi smo pošteni, sve je u 50 dolara, no hidden catches no strings attached. Pratim već više od mjesec dana proces fundiranja, hype koji su prenijeli mediji širom kugle pa i oduševljene nekih investitora poput Jon Bradforda koji je upravo na twitteru objavio svoje ulaganje u app.net kao u nešto što svijetu odavno treba. Pojava app.net-a se čini kao dobra tema za otvoreni panel na kojem možemo izmjeniti mišljenja i naučiti mnogo, jer; dali je dovoljno reći: ja sam Facebook i Twitter bez reklama da bi skoro 10000 ljudi uplatili skoro $600k, ili ja sam Dalton Caldwell fulao sam u dosadašnjim i sada sam naučio lekciju, ili je dobio poguranac od lokalnih investitora pa se sada svi skupa trude napraviti hype oko toga (od objave u techcrunchu je u nepuna dva dana sjelo blizu $200k), ili je to “FB i ptičica su imperatori” (pismo MZ-u, koje je pritom objavio na blogu,zašto?) a mi smo sweet and cool….??
Viktor
13. 08. 2012. u 7:29 pm
Ja sam donirao $50 🙂
sijalica
15. 08. 2012. u 5:12 pm
nema sanse da ovo zazivi posebno kod nas…