Pametni telefoni trebali bi biti uređaji koji pružaju veliku dozu privatnosti, no to je teško postići kada svatko potezom prsta ima pristup sadržaju vašeg mobitela. Ponekad je potrebno sakriti određene datoteke da se ne bi slučajno ili namjerno otkrile. Međutim, problem nastaje kad aplikacije za skrivanje datoteka otkriju - djeca.
Mnogi od nas (htjeli to priznati ili ne) koriste svoje mobitele, odnosno kamere, kako bi ponekad uslikali i koju golišavu fotku za svog partnera ili partnericu te tada bjesomučno obrisali svaki trag te fotografije s uređaja. Nikako ne želite kod pokazivanja svojim rođacima ili prijateljima slike s ljetovanja da “uleti” vruća fotografija koja je bila namijenjena samo vašoj boljoj polovici. Zbog toga postoje rješenja ili aplikacije koje vam mogu u tome pomoći – no isto tako u krivim rukama mogu postati kriminalni alati.
Tijekom posljednjih mjeseci u mnogim mainstream medijima pojavila se vijest o raznim aplikacijama koji omogućavaju skrivanje fotografija. Naizgled bezazlen ili čak poželjan dodatak na mobitelu može biti vrlo opasan za vaše dijete.
Ne kriju se brojke u kalkulatoru, nego…
Jedna od takvih aplikacija koja omogućava spremanje tajnih fotografija naziva se Private photo Calculator%, iako ima mnogih drugih koji rade na istom principu, a većinom su dostupne na svim operativnim sustavima. Kako bi zavarala roditelje ili neželjene promatrače, sve izgleda kao tipična aplikacija za računanje, no iza te vrlo pametne krinke se krije arhiva fotografija koje korisnik ne želi da mu drugi pronađu dok pretražuju njegov mobitel.
Novije verzije drugih aplikacija imaju i brojne opcije poput brzog skrivanja sadržaja ako vas je netko “uočio” da gledate fotografije, automatskog uništavanja i izvještaja ako je netko pokušao provaliti u vašu arhivu…
Sva ova lako dostupna tehnologija je omogućila bolju zaštitu pojedinaca, no isto tako napravila dostupnim alate za kriminalne radnje. Tako se samo prije par dana dogodila situacija u SAD gdje je otkriven cijeli prsten sextinga između tinejdžera u Coloradu u kojem je sudjelovalo preko 100 mladića, a na kraju je uključena i policija. Mladići su potajno razmjenjivali golišave fotografije i to vrlo vješto i skrovito putem ove aplikacije. Koristili su to kao malo “natjecanje” u tome tko će doći do najzanimljivijih fotografija te tako ostvarivali bodove koje su upisivali na posebne tablice.
Na tržištu trenutno ima više takvih vrsta aplikacija koje sakrivaju ili zaključavaju vaš sadržaj od neželjenih pogleda, no ova čak i izgleda i funkcionira kao pravi kalkulator. Međutim, ako upišete određen niz brojeva, odnosno šifru, pristupate posebnom arhivu skrivenih fotografija te možete gledati stare fotografije ili uslikati nove.
Privatnost protiv sigurnosti – i obrnuto
Što oduzeti a što zbrojiti iz ove aplikacije? Kao i sve do sada što smo mogli susresti na internetu, moramo paziti kako se ova aplikacija koristi. Odrasli je zaista mogu koristiti kako bi zaštitili privatne podatke od neželjenih očiju, no djeca i mladi ipak su primarna ciljana skupina za ovu aplikaciju. Svi oni žele na ovaj ili onaj način čuvati i sakrivati svoju privatnost od roditelja.
Najbolji savjet za roditelje je da se upoznaju s pametnim telefonima, kao i aplikacijama koje njihovo dijete koristi ili skida s interneta. Kroz razgovor i edukaciju s djetetom ostvarujete pozitivan odnos baziran na povjerenju i uzajamnom poštivanju.
U isto vrijeme, pripazite nalaze li se na mobilnom uređaju vašeg maloljetnog djeteta aplikacije poput HidePhoto, GaleryVault, FileHideExpert, Calculator% app, Gallery lock lite, Best secret folder…
Kao i uvijek, ovakvi slučajevi potiču pitanje odnosa privatnosti i sigurnosti. Jedno ide na štetu drugoga – ili ne?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.