Povodom obilježavanja Dana Ade Lovelace, pionirke programiranja, razgovarali smo s jednom od najutjecajnijih žena u ICT-u u Hrvatskoj, Anđelkom Strajher. Nakon više od dva desetljeća rada u ICT-u, Anđelka je ostala neopterećena predrasudama koje se vežu uz "ženske" i "muške" poslove, a djevojkama koje poput nje žele uspjeti u tehnološkom svijetu poručuje da preuzmu svoj život u svoje ruke i budu odgovorne za svoj rad.

Povodom obilježavanja Dana Ade Lovelace, matematičarke i vizionarke koja se smatra pionirkom programiranja, razgovarali smo i s jednom od rijetkih žena u Hrvatskoj koje su probile takozvani stakleni strop u svijetu informacijskih i komunikacijskih tehnologija – Anđelkom Strahjer. Današnja predsjednica Uprave tvrtke Megatrend poslovna rješenja, osamdesetih je godina bila jedna od rijetkih djevojaka na Elektrotehničkom fakultetu, današnjem FER-u, a do danas je postala jedna od najutjecajnijih žena u ICT-u u Hrvatskoj.
Iako se danas više žena u Hrvatskoj i u svijetu odlučuje za karijeru u ICT-u, njihov udio je još uvijek mali, stoga njime “vlada” muška većina. Također, još je manje onih koji uistinu dospiju do samoga vrha na upravljačkim mjestima, kao što je to uspjelo Anđelki koja je studij na FER-u smatrala logičnim nastavkom školovanja u zagrebačkoj XV. gimnaziji, poznatoj pod imenom MIOC.
MIOC sam upisala jer sam oduvijek obožavala matematiku i znala sam da želim raditi nešto što ima veze s matematikom. O samom FER-u nisam znala baš puno – u vrijeme kad smo mi kretali na fakultet nije sve bilo dostupno i na dlanu kao danas. Prve dvije godine su bile (iz mog kuta gledanja) selekcijske – onaj tko je završio drugu godinu, u pravilu bi završio i fakultet. Treća godina mi je bila prekretnica, bila sam demos iz četiri kolegija i obožavala sam sve što se na mom smjeru učilo i radilo. Četvrtu godinu sam veći dio vremena provela u bolnici, a nakon povratka sam vikendima nadoknađivala vježbe i sve potrebno kako bih dobila potrebne potpise i mogla izaći na ispite.
“Svima bih savjetovala da zaista cijeli život uče”
Odmah po završetku diplomskog, upisala je i postdiplomski studij u kojem je, kaže, uživala i također ga završila u roku. Ubrzo nakon toga zaposlila se u Megatrendu i u njemu prošla “sve što se moglo proći” – od nabave i logistike, preko programiranja, projektiranja, prodaje, računovodstva, financija i raznih drugih poslova do upravljanja odjelom, timom, a na kraju i tvrtkom.
Iz potrebe za ekonomskim znanjima, Anđelka je odlučila upisati ekonomiju i završila znanstveni studij iz područja financija, a upravo joj je ta multidisciplinarnost pomogla u poslovnom, ali i osobnom razvoju. O tome je li nešto muški ili ženski posao, muški ili ženski studij, nije razmišljala.
Meni je zanimljiv spoj poslovanja i tehnologije i čini mi se da je kombinacija mojih znanja i kompetencija baš odličan izbor. Također mi se čini da je bitno pokrivati više područja i biti multidisciplinaran tako da sam osim navedenih školovanja učila kroz mnoštvo seminara i radionica i druge bitne stvari (bitne i za osobni razvoj a ne samo posao) i svakako bih savjetovala svima da zaista cijeli život uče.
Ipak, kada bi danas upisivala studij, odabrala bi – dizajn.
Danas bih upisala studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu – da je isti postojao kad sam ja studirala, i tada bi to bio moj izbor. Mama mi je inženjerka, a tata umjetnik i spoj toga dvoje je ono što sam željela raditi. Tko zna, možda se u budućnosti i uspijem baviti time.
U tehnologijama nema mnogo žena jer se – ne javljaju na natječaje

Na našu sreću, Anđelka je ipak umjesto dizajna ušla u svijet ICT-a gdje služi kao primjer mladim ženama u industriji, a pod njenom se palicom – i pod pritiskom vremena – promijenio i Megatrend.
Megatrend se promijenio u potpunosti – i dalje poslujemo u IT sektoru, no sad je to nešto potpuno drugačije. Otkad sam ja na čelu tvrtke promijenilo se puno toga – uložili smo u edukacije, zapošljavamo mlade ljude, mijenjamo poslovanje i naše procese.
U Anđelkinoj tvrtci trenutno je zaposleno gotovo 30% žena, međutim, jedini odjel u kojem nema niti jedne žene je – tehnološki. Anđelka ističe da bi u Megatrendu bili veoma zadovoljni kada bi i u tom odjelu zapošljavali žene, ali one se jednostavno ne javljaju na natječaje.
Iako se kao žena u ICT-u susrela sa svakojakom iskustvima, Anđelka se nije previše obazirala na negativne komentare jer, kako kaže, uvijek postoje ljudi koji druge sude po pripadanju nekoj grupi ili kategoriji, a jedini način kako se od toga obraniti je raditi svoj posao i ne obazirati se na njih.
Budite samosvjesne, preuzmite život u svoje ruke
A kako pomoći djevojkama i potaknuti ih da se obrazuju i u zanimanjima koja se smatraju muškima?
Mislim da trebamo mijenjati društvo jer kad se pogledaju djeca u vrtiću, sasvim je svejedno kojeg su spola, pokazuju jednaki interes za sve aktivnosti te ih poslije školski sustav i društvo ukalupljuje. Moja djeca (i kćer i sin) nemaju predrasuda te sam ponosna što mi je kćer izabrala također muško zaposlenje (specijalizira kirurgiju), a sin je ekonomist kojemu je hobi kuhanje.
Neopterećenost predrasudama zasigurno je jedna od kvaliteta koje su Anđelki pomogli na putu do jedne od najutjecajnijih žena u ICT-u u Hrvatskoj. Djevojkama koje poput nje teže probijanju staklenog stropa u industriji poručuje: preuzmite svoj život u svoje ruke.
Pomoglo mi je to što me nije strah ničega i što znam da mogu ostvariti sve što hoću, samo se moram potruditi oko toga. Isto to savjetujem i djevojkama – budite samosvjesne, preuzmite svoj život u svoje ruke i budite odgovorne za svoj posao i svoj život te učite i radite i isto to savjetujte drugima. Slijedite svoje snove i ostvarit ćete ih. Podržavajte druge i ne obazirite se na umjetne podjele. Cijenite različitosti i kad ih ne razumijete.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.