Jedni ih zabranjuju, drugi "legaliziraju", što se događa s kriptovalutama u svijetu?

Jedni ih zabranjuju, drugi “legaliziraju”, što se događa s kriptovalutama u svijetu?

Nakon što je postao prva država u svijetu koja je proglasila bitcoin nacionalnom valutom, El Salvador zaokupio je medije novom vijesti. Svoje bitcoine rudarit će snagom vulkana. Tjedan dana prije toga, Kina je proglasila sve transakcije kriptovalutama nezakonitim - što nas čeka još?

Inače poznat i kao “zemlja vulkana”, El Salvador koristi geotermalnu energiju za gotovo 25% svoje domaće proizvodnje energije. U tom kontekstu, tweet predsjednika Nayiba Bukelea iz lipnja ima itekako smisla. Tada je državnu tvrtku LaGeo uputio da napravi “plan za ponudu rudarskog postrojenja #bitcoin s vrlo jeftinom, 100 posto čistom, 100 posto obnovljivom energijom i nultom emisijom iz naših vulkana”. Prije dva dana upravo su takvom energijom uspjeli izrudariti 0.00599179 bitcoina (u trenutku pisanja cca 253 eura).

Na posve drugom kontinentu posve druga priča. Kineska vlast je još početkom ove godine izdala nacionalnu zabranu rudarenja kriptovaluta, a opet nas je prodrmala viješću 24. rujna kada je objavila da proglašavaju sve financijske transakcije koje uključuju kriptovalute – ilegalnima. Mario Radošević iz hrvatskog Bitcoin Storea, s kojim sam prokomentirala recentne događaje, ističe kako ova vijest nije ništa novo u svijetu kriptovaluta – Kinezi barem 5 puta godišnje „objave“ slične vijesti koje samo kratkoročno stvore nesigurnost i volatilnost na tržištu.

Nitko ne može zabraniti Bitcoin i ostale kriptovalute iz razloga što su one decentralizirane te ih ne kontrolira jedna strana (npr. tvrtka). Također pokušaji za suzbijanje kriptovaluta nikad nisu uspjeli jer i unatoč zabranama, iznimno je lako pristupiti tržištu kriptovaluta ako to želite.

Do 2017. godine Kina je i unatoč zabranama rudarenja i trgovanja kriptovalutama proizvodila tj. rudarila više od 2/3 novostvorenih Bitcoina koji su pušteni u cirkulaciju.

Nacionalna Kriptovaluta – sredstvo za privlačenje investitora ili praćenja građana?

Ako zagrebemo malo u geopolitičke odnose i El Salvadora i Kine vidjet ćemo kako će se najviše makinacija na tržištu odvijati zbog posve drugih razloga – nego što je to “nereguliranost” koja se navodi kao glavni razlog zabrane…

Jedan od glavnih razloga zašto iz Kine često dolaze ovakve vijesti (o još većim zabranama, op.a.) je taj što kineska vlada već nekoliko godina razvija vlastitu digitalnu valutu – Elektronski Kineski Yuan. Uz pomoć vlastite valute Kina želi uspostaviti državni monopol u plaćanju, tj. cjelokupnom platnom prometu. Takav pokušaj nije iznenađenje s obzirom na državno ustrojstvo Kine. Kao totalitarna zemlja, kontrola svojih građana im je prioritet broj 1. S elektronskim kineskim Yuanom to će biti i moguće jer će moći nadzirati sve transakcije svojih građana.

El Salvador posve je oprečan primjer gdje se predsjednik Nayib Bukele nada kako će uvođenje bitcoina privući investitore i akcelerirati gospodarski razvoj ove srednjoameričke države. Time očito cilja na tvrtke koje razvijaju digitalna financijska rješenja, smatrajući da će ih privući zemlja koja je otvorena prema kriptovalutama, komentira Mario.

Međutim, najvažniji razlog zašto su se naklonili bitcoinu jest činjenica da El Salvador nema vlastitu valutu već koristi američke dolare. Budući da Federalne rezerve nisu nadležne za pitanje hoće li El Salvador imati dovoljno novčanica u optjecaju, vlada najčešće mora posuđivati novac ili pronaći način kako ga zaraditi, pojašnjava Mario. El Salvador je pak odlučio kupiti 550 Bitcoina.

Ako vrijednost Bitcoina bude rasla, BDP će sigurno pratiti rast, što bi moglo pomoći El Salvadoru da smanji ovisnost o posuđivanju dolara. Ako govorimo o potrošačkoj moći građana El Salvadora, ona bi se mogla povećati ako građani odluče štedjeti u Bitcoinu, pod uvjetom da cijena Bitcoina raste s vremenom. Isto tako usvajanje Bitcoina smanjuje troškove slanja novca iz inozemstva što čini 20% BDP-a El Salvadora.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Države koje (ne) vole kripto

Iznenadna vijest iz El Salvadora prije koji tjedan pokrenula je niz lančanih reakcija u drugim državama, komentira Mario:

Samo dan nakon što je El Salvador službeno uveo Bitcoin kao zakonsko sredstvo plaćanja, Ukrajinski parlament usvojio je zakon kojim se legalizira i regulira sva virtualna financijska imovina, uključujući kriptovalute. Vijest je donekle prošla ispod radara jer je sva pozornost bila usmjerena na El Salvador. Treba naglasiti da Ukrajina nije uvela Bitcoin kao zakonsko sredstvo plaćanja poput El Salvadora, već da zakonski nastoji regulirati Bitcoin, što je pozitivno jer ga time priznaje kao vrstu imovine.

Za one koji manje prate, osim Kine, na listi zemalja koje su ili zabranile ili kriminalizirale rudarenje/trgovanje kriptovalutama nalazi se još par imena, kako možete pretpostaviti. Ove godine turska vlada zabranila je plaćanja u kriptovalutama, a Indija već duže vrijeme prijeti zabranom. Naravno, tu su se našle i nešto manje razvijene države poput Nigerije, Alžira, Bolivije i Ekvadora. S druge strane El Salvador je potaknuo neke druge na posve različite odluke, poput Paname koja priprema zakon o kriptovalutama, ali i prethodnice Kube, koja je još u kolovozu priznala kriptovalute kao sredstvo plaćanja. S druge strane, Europska Unija također radi na zakonima kojima bi se reguliralo tržište digitalne imovine.

Može se reći da je s El Salvadorom “duh izašao iz boce”, no to ne znači da će ovaj trend usvajanja donijeti promjene preko noći. Kriptovalute su još uvijek visoko volatilne, vrijednost im može narasti ili se smanjiti u jednom danu. Mnoge države i institucije oklijevaju s uvođenjem kriptovaluta jer svi podaci o transakcijama nisu pod njihovom direktnom kontrolom, zbog čega smatraju da postoji veliki sigurnosni rizik i mogućnost pranja novca.

Hoćemo li do kraja godine čuti i za neke nove bitcoin države?

Mario smatra kako je El Salvador u svakom slučaju bio prekretnica u evoluciji digitalnih valuta kojom se otvorilo novo poglavlje u svjetskoj ekonomiji.

Priznavanje Bitcoina kao legalnog sredstva plaćanja u državi je vijest koja nadilazi blockchain i kriptovalute. Posljednjih godinu dana multinacionalne kompanije su kroz istraživanje blockchain tehnologije ili kroz direktnu kupovinu digitalne imovine ušle u svijet kriptovaluta. Nakon toga, umjesto samo kao o “prolaznom trendu”, o kriptovalutama se počelo govoriti kao budućnosti financijskog sektora.

Zanimalo me i kakve su njegove procjene o dugoročnim utjecajima ove prekretnice pa sam Maria upitala i hoćemo li do kraja godine čuti i za neke nove bitcoin države. Mario napominje kako sve svjetske zemlje pripremaju teren za zakonsku regulaciju kriptovaluta i ostalih oblika digitalne imovine, no rade to uz mnogo opreza prateći pritom ishod Bitcoina i El Salvadora. Do kraja godine Panama i Paragvaj bi mogle slijediti primjer El Salvadora i uvesti kriptovalute kao zakonsko sredstvo plaćanja, dodaje, a bit će zanimljivo pratiti i Maltu za koju se smatra da bi prva mogla uvesti Bitcoin kao sredstvo plaćanja u Europi.

U svakom slučaju, Mario smatra da ćemo u sljedećih nekoliko godina vidjeti široku primjenu kriptovaluta na međunarodnoj razini. Ističe kako mnogi indikatori upućuju na to kako svjetske financije postepeno prelaze u potpuno digitalno okruženje. Ipak, takve će promjene trebati pratiti i promjene na mikrorazini kao što bi bilo konkretnije upoznavanje građana s blockchain tehnologijom i njezinim principima.

“Mislim da će blockchain i kriptovalute proći sličan put adopcije koji je imao Internet”

Mario za kraj ističe kako je normalno da svaka nova tehnologija u početku nailazi na otpor, ali da je važno raditi na tome da se blockchain tehnologija, bilo kroz obrazovanje ili jednostavnije korisničko sučelje približi svim ljudima. Kada dođe do napretka na svim ovim poljima, tržište će se polako stabilizirati što će dovesti do široke upotrebe kriptovaluta, komentira:

Mislim da će blockchain i kriptovalute proći sličan put adopcije koji je imao Internet. Možda će proces biti i brži jer ljudi sada imaju neograničen pristup informacijama na temelju kojih rade samostalna istraživanja, a i pojedine obrazovne institucije poput MIT-a, Harvarda i Oxforda već nude razne mogućnosti za učenje o fintech i blockchain industriji.

Paralelno s teorijskim dijelom, alati i aplikacije za kriptovalute postaju jednostavnije za korištenje. 2017. godine bilo je teško koristiti platforme za kupovinu kriptovaluta. Danas, uz nekoliko klikova možete doći do svoje prve kriptovalute. Sve se to promijenilo u samo 4 godine. Mislim da ćemo u sljedeće 4 godine vidjeti širu upotrebu kriptovaluta i bolja rješenja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Programiranje

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.