Dok Rimac Automobili surađuju na razvoju novih Porsche vozila, druga hrvatska tvrtka, Amodo, okrenula suradnji s Porsche Bankom s kojom u Austriji radi na aplikaciji koja mladim vozačima koji voze savjesno može smanjiti premije osiguranja.
Mnogi od nas za sebe vole reći kako su “dobri vozači”. Vozim ja super, reći ćemo, a to što za volanom psujemo više nego Eminem na prvom albumu pripisat ćemo “onim drugima što nemaju pojma”. Mi smo super, u drugima je problem i oni trebaju otkotrljati auto u rijeku jer su sramota za ljudski rod.
Ipak, to i nije tako istinito, a u posljednje vrijeme sve je više tvrtki koje namjeravaju dobre vozače nagraditi na ovaj ili onaj način. Ako vozite tako dobro kao što kažete, neće vam biti problem uključiti GPS na mobitelu i dati aplikaciji da vas ocijeni, zar ne? Nemate se čega bojati, zar ne?
Za to postoje, naravno, aplikacije. Korištenjem tehnologije dostupne u pametnim automobilima i modernim vozilima, PHYD (pay how you drive) aplikacije prate navike vozača i podatke prenose osiguravajućim društvima, leasing kućama i drugim institucijama, koje zauzvrat onim dobrim vozačima mogu smanjiti premije ili ponuditi neke druge pogodnosti. Domaći Amodo specijalizirao se za proizvodnju upravo ovakvih aplikacija, a njihova posljednja suradnja realizirana je s Porsche Bankom.
Od servisa do osiguranja
Ako niste upoznati s Porsche Bankom, ime govori zapravo sve što trebate znati. Porsche Bank dio je Porsche Holdinga specijaliziran za financiranje vozila, a u Hrvatskoj djeluje kao Porsche Leasing i Porsche Mobiliti. Razumno je, stoga, da bi mogli imati koristi od Amodo aplikacija, a o kakvoj se točno koristi radi za njih, ali i za korisnike, pričao sam s Gorjanom Agačevićem, chief product officerom Amoda.
Gorjan kaže kako njihova platforma omogućuje proizvođačima automobila, osiguravateljima i svima ostalima koji su uključeni u automobilsku (ili konkretnije, mobility) industriju da na tržište lansiraju nove proizvode i usluge bazirane na podacima u stvarnome vremenu prikupljenim iz vozila.
U praksi tako u Belgiji Amodo platformu koristi tvrtka Mobly, gdje informacije iz automobila služe za uvid korisnika u stanje njihovog vozila, a Amodo vam daje i mogućnost provjere polovnog automobila koji možda planirate kupiti, kako biste točno znali što kupujete.
Amodo funkcionira i u Brazilu i Singapuru uz pomoć osiguravateljskih kuća YOUSE i AIG, a Gorjan kaže i kako se u svakoj državi radi o drugačijoj analitici i načinima upotrebe, tako da će sustav koji se razvio s Porscheom biti bitno različit od onog koji postoji u Brazilu, recimo.
Mladi vozači u fokusu
Kada je riječ o suradnji s Porscheom, Amodo je ovu priču dogovarao otprilike dvije godine, a Gorjan kaže kako je to prilično normalno u njihovom poslu:
Svi naši projekti dogovaraju se dosta dugo. Ponekad je potrebno preko 6 mjeseci da potpišemo ugovor o suradnji, a tako je bilo i s Porsche Bankom. Jedan dio projekta sastoji se od analiziranja podataka koje se prikupljaju direktno iz automobila uz pomoć specijalnog uređaja. Prije potpisa ugovora morali smo pokazati da naša platforma ima sve mogućnosti koje im trebaju i dokazati da sve radi kako treba.
Porsche je, kao što i vjerojatno očekujete, vrlo konzervativan i oprezan kada je riječ o uvođenju ovakvih tehnologija, tako da se o značajnim nadogradnjama i promjenama mora dosta razgovarati prije nego ugledaju svjetlo dana.
Suradnja Porsche Bank i Amodoa bazira se na cashback modelu koji omogućuje mladim vozačima da pokažu da su bolji vozači od prosjeka svoje generacije i tako ostvare povrat novca na kasko policu koja u Austriji, kao ni u Hrvatskoj, nije jeftina, pogotovo za mlade vozače.
Ovo je problem s kojim se pate mladi diljem svijeta, a i osobno sam zahvaćen nekim prilično bizarnim pravilima koja nalažu da sam “mlad vozač” do neke bizarne godine starosti iako vozim svakog dana već 7 godina. Vjerujem kako govorim za sve mlade vozače kada kažem kako bih volio da se pravila kod osiguranja promjene i da nam se dozvoli da dokažemo kako vozimo sasvim normalno.
Vjerujem da isto misle i u Amodou, čija se mobilna aplikacija nastoji pozabaviti upravo ovim problemom. U principu, aplikacija radi upravo ono što sam rekao gore: što bolje vozite, plaćate manju premiju.
Aplikacija zaista može pomoći
Kako sam malo skeptičan o tome koliko su vozači zapravo bolji kada ih “nadgleda” aplikacija, pitao sam Gorjana kako to oni uopće potiču ljude na bolju vožnju:
Ovo je zadatak kojem pristupamo indirektno. Naša platforma ne daje direktne savjete vozačima, već im omogućuje da ostvare određene benefite sa svakom zabilježenom sigurnom vožnjom. To radimo kroz razne mehanike, neke od kojih se oslanjaju na koncepte gamifikacije, kako bi cijelo iskustvo bilo zabavno a ne samo edukativno.
Ako vas zanimaju točni podaci, do njih možete doći putem istraživanja koje je Amodo obavio na oko 50 tisuća vozača koji su koristili njihovu platformu. Čini se kako se zaista može potaknuti sobe na oprezniju vožnju, samo im treba pristupiti na pravi način. Ipak, nije sve tako sjajno, a preduvjet za pozitivan utjecaj na nečiju vožnju je ipak da vozači moraju sudjelovati u onome što od njih tražite.
Amodo i Porsche za sada surađuju samo na Porsche Smart Driver aplikaciji na području Austrije, a Gorjan se nada kako će se suradnja nastaviti širiti i na ostale zemlje kada rezultati budu dostupni. Tko zna, možda će i mladi vozači u Hrvatskoj uskoro moći smanjiti svoje premije samo dobrom vožnjom.
U posljednje vrijeme vidimo sve više ovakvih IoT rješenja kao što je Amodo, a vjerujem kako će upravo automobilska industrija biti mjesto na kojem će se IoT rješenja razvijati velikom brzinom. Kada je riječ o budućnosti, Gorjan kaže kako se možemo nadati samo još većem broju IoT rješenja:
U bliskoj budućnosti IoT rješenja će imati najveći utjecaj, što je vidljivo već i sada, na sharing ekonomiju i potpuno nove poslovne modele. Neki auto proizvođači već sada eksperimentiraju s novim poslovnim modelima, koji ne uključuju prodaju automobila (hardware-a) već pretplatu na određenu uslugu koja uključuje i automobil i tako se približavaju načinu na koji posluju npr. telekom operateri.
Amodo je, kaže Gorjan, na Filipinima sudjelovao u projektu “zajedničke garaže” gdje su stanari jedne zgrade dijelili sve automobile koji su u zgradi parkirani i na iste plaćali pretplatu:
Idete na vikend izlet s obitelji? Rezervirajte mali kombi. Poslovno putovanje u drugi grad? Poslovna limuzina je na raspolaganju. Želite se provozati s najnovijim Porscheom? E, to možete samo ako je vaš „driving safety“ score iznad prosjeka 🙂 S obzirom na to da su sva ova vozila povezana, upravljanje tom malom flotom je jednostavno, a pošto se bilježi korištenje i način vožnje svakog vozača, jednostavno ih je i osigurati. IoT nam omogućuje sve navedeno.
Tko zna što nas čeka u budućnosti, ali Amodo će sigurno biti jedan od predvodnika IoT automobilske tehnologije, a u daljnjem radu i projektima želimo im mnogo sreće.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.