Amazon ne želi da koristite njegov (work)mail kao osobni

Amazon ne želi da koristite njegov (work)mail kao osobni – zašto?

Jeff Bezos, osnivač i direktor Amazona, jedan je od rijetkih poduzetnika i inovatora koji me doista inspiriraju i čiji se citati mogu vidjeti na mojoj zidnoj plutenoj ploči u uredu. Čovjek je to koji je revolucionirao način na koji kupujemo online i stvorio najveći svjetski e-commerce biznis, a zatim upornim radom svojih inženjera i evangelista “stvorio” sasvim novo cloud computing tržište na kojem i danas dominira s Amazon Web Services uslugama. Zadnja novina koju smo vidjeli, i o kojoj je pisala i Netokracija, je pokretanje usluge Amazon Workmail.

amazonworkmail_1naslovna

Amazon ne spava na lovorikama uspjeha kojeg je postigao na tržištu public cloud computinga, već želi i svoj udio u segmentu tržišta enterprise poslovnih servisa (e-mail i kalendar), gdje trenutno dominira Microsoft sa svojom platformom Office 365 (Exchange). Amazon Workmail je ustvari enkriptirano e-mail i kalendar rješenje, slično kao Google Mail, Microsoft Exchange, Open Exchange ili Zimbra, koje Amazon planira prodavati po cijeni od 4 dolara mjesečno za jedan 50 GB mailbox. Uz to postoji mogućnost dodavanja i Zocalo AWS cloud storage prostora uz dodatnih 2 dolara mjesečno za 200 GB diskovnog prostora, što je pandan usluzi koju nudi Dropbox, Box ili Microsoft Onedrive.

Što smjeraju u Redmondu?

Kako sam osobno pobornik principa kojeg Ameri zovu eat your own dog food (sam koristi usluge i proizvode koje želiš prodavati kako bi znao o čemu pričaš op.a.) – zadnjih godinu dana intenzivno koristim sve Office 365 usluge i pratim događanja u Microsoftu, posebno ona vezana za taj segment – i mogu vam reći da se tamo “valja” nešto zaista veliko.

Mobile first, cloud first 

Najbolja stvar koje se Microsoftu dogodila u zadnje vrijeme je odlazak “kauboja” Stevea Ballmera s pozicije CEO-a. Ballmer se, srećom, otišao baviti stvarima koje mu očito bolje idu, a na njegovo mjesto došao je izvrsni Satya Nadella. Njegovi prvi potezi označili su radikalni zaokret u filozofiji do tada uspavanoga i prilično ignorantski raspoloženog Microsofta. Satya Nadella je od Microsofta odlučio napraviti productivity and platform company for the mobile-first, cloud-first world.

Microsoft
Satya Nadella unosi značajne promjene u Microsoft, koji se sada fokusira na produktivnost na mobilnom, u oblaku.

Potezi koje je Microsoft poduzeo u zadnje vrijeme potvrđuju tu strategiju – kupnja poslovne društvene mreže Yammer i popularnog Skypea te njihova integracija s Microsoftovim Lyncom, kupnja finske Nokije te nedavno preuzimanje tvrtke Akompli koja stoji iza nove fantastične Outlook aplikacije za iOS.

Amazon Workmail vs. Microsoft Exchange

Teško je usporediti te dvije usluge i mislim da mogu reći da je Amazon možda zagrizao zalogaj koji neće moći sažvakati. Dva su razloga za to.

Prvo, Microsoft Exchange (odnosno, Office 365 paket čiji je Exchange sastavni dio) puno je više od poslovnog e-maila. Puno, puno više. Office 365 usluga je set poslovnih aplikacija u računalnom oblaku, koje uključuju:

  • Najnovije verzije desktop aplikacija Word, Excell, PowerPoint, OneNote, Outlook, Lync
  • Odlične web verzije tih istih aplikacija koje rade izvrsno u većini preglednika
  • Besplatne mobilne verzije istih aplikacija za iOS, Android i Windows phone
  • Sharepoint razvojno okruženje za uredsku kolaboraciju i pohranu podataka
  • Yammer poslovnu društvenu mrežu
  • Lync platformu za integriranu komunikaciju koja uključuje online sastanke, instant poruke, audio i video pozive, dijeljene desktope i slično – i koja će uskoro biti integrirana sa Skypeom
  • OneDrive – osobni diskovni prostor u cloudu neograničenog(!) kapaciteta
  • Exchange mail, kalendari i kontakti

Sve to košta nekih 12 dolara u SAD-u, u odnosu na 6 dolara Amazonovih usluga koje uključuju samo varijante Exchange i OneDrive komponenti. A Office aplikacije svejedno trebamo kupiti.

Drugo, Microsoft je desetljećima gradio mrežu distributera, partnera i certificiranih stručnjaka po cijelom svijetu i ima jednu od najbrojnijih i najlojalnijih zajednica. To je ekosustav koji se ne može dostići preko noći, a radi se o jednoj od ključnih poluga uspjeha kada se govori o enterprise segmentu korisnika.

Bit će zanimljivo gledati daljnje poteze nesumnjivo inovativnog Amazona u njegovom pohodu na tržište kojem danas suvereno vlada Microsoft. Analitičari za sad procjenjuju da Amazon neće ni pokušavati ući na small business i retail tržište, gdje korisnici i tako već odavno imaju neograničenu količinu besplatnih e-mail adresa koje im pružaju hosteri njihovih web stranica kada se radi o poslovnim mailovima ili Google Gmail za osobne potrebe.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ilija Brajković

    Ilija Brajković

    03. 02. 2015. u 11:31 am Odgovori

    Sve ovo što si nabrojao:
    “Potezi koje je Microsoft poduzeo u zadnje vrijeme potvrđuju tu strategiju – kupnja poslovne društvene mreže Yammer i popularnog Skypea te njihova integracija s Microsoftovim Lyncom, kupnja finske Nokije te nedavno preuzimanje tvrtke Akompli koja stoji iza nove fantastične Outlook aplikacije za iOS.”

    su potezi koji su se dogodili za vrijeme Stevea Ballmera (osim možda ovo zadnje :-)).

    Satyja je super, ali on je tu tek došao, sve ovo je posljedica prijašnjih aktivnosti (recimo, open source platforma se jako dugo kuhala).

  2. Zdenko

    Zdenko

    03. 02. 2015. u 4:10 pm Odgovori

    MS se kao prvo treba riješti područja izrade aplikacija za prodaju (iako donosi još lovu). Sve seli u colud i SaaS, uskoro će se desktop programi izvršavati u browseru. Tada više nitko neće kupovati MS pakete jer neće biti ni potrebe.

    Tko napravi najbolju uslugu taj će pokupiti vrhnje a MS će ga vjerojatno kupiti. Barem zasad se dešava samo to kupovanje, bez nekih vlastitih inovativnih proizvoda. I samo zato sada Apple vrijedi 50% više od Microsofta. A možda je i Amazon na tom putu.

    Satya je dobar, no da li je dovoljno velik vizionar vidjet ćemo uskoro. Moderne kompanije bez velikih viozionara na čelu osuđene su na propast. Zato Kinezi kupuju milijune iPhone-a umjesto vlastitih kineskih verzija, iako ih sami kompletno proizvode. U novoj ekonomiji vizionarstvo = moć

  3. Sanja

    Sanja

    04. 02. 2015. u 11:05 am Odgovori

    tema je amazon work mail, a odmah u drugom pasusu pocinje reklama officea 365.
    sve sami cloud strucnjaci kojima znanje na temu pocinje i zavrsava promotivnim letkom microsofta 🙂

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      04. 02. 2015. u 11:13 am Odgovori

      Tema je zapravo bila “zašto Amazon WorkMail nema šanse protiv Microsoftove Cloud strategije”, što je i razlog zbog kojeg se tekst vrti oko te dvije tvrtke, ali smo malo urednički intervenirali i izmijenili naslov (i “bitku” preselili u nadnaslov). Preuzimamo odgovornost. 🙂

  4. Sanja

    Sanja

    04. 02. 2015. u 11:25 am Odgovori

    ako je to bila ideja, onda je trebalo obraditi nesto blize istini npr. “zasto amazon lansira uslugu maila pored tolike konkurencije”, a ako se bas zeli fokusirati na microsoft: “zasto microsoft u eri clouda i mobilnog nije vise dominantan/tone u irelevantnost?”

  5. Damir Mujić

    Damir Mujić

    04. 02. 2015. u 12:01 pm Odgovori

    Sanja, tema je bila upravo onakva kakvu Mia spominje. To što Microsoft jako dominira trenutno na ovom polju ne znači da mi se osobno sviđa na mnogim drugim poljima, recimo preferiram iPhone ispred Windows phonea, Playstation ispred Xboxa, a i što se web servera tiče puno mi je draži Apache ili Ngix nego Microsoft IIS. 🙂

    Dakle, credit where credit’s due.

    Vezano za zadnje što ste naveli, volio bih vidjeti kakav argument koji bi potvrdio taj stav, da ne ispadne da se radi samo o ignoranciji i neznanju. 😉

    • Sanja

      Sanja

      04. 02. 2015. u 1:31 pm Odgovori

      ali microsoft nikako ne dominira u cloudu, koliko god sminkali brojke i PR, jednostavno su 5 godina prekasno krenuli i usluge kvalitetom nisu ni blizu amazona, googlea i ibm-a.
      u mobilnom je statisticka pogreska, a windows generalno kao OS tone u irelevantnost (ispod 14% kako kaze sam njihov COO).
      ozbiljan tekst nekoga tko misli da zna nesto o cloudu bi sadrzavao osvrt na te teme, kako rade u stranim IT medijima, a ne reklamni pamflet na kojem cak ni ne pise “placena reklama”.

  6. Damir Mujić

    Damir Mujić

    04. 02. 2015. u 2:57 pm Odgovori

    1. Nitko ne govori o dominiranju u “cloudu”, već u enterprise e-mail poslovnim rješenjima – molim čitati s razumijevanjem;
    2. za mobilno se slažem;
    3. “windows kao OS tone u irelevatnost – ispod 14%” – u kojem to paralelnom svemiru? 😀
    http://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0
    4. “ozbiljan tekst”, “reklamni pamflet”, “plaćena reklama” su onako, smiješne provokacije na koje nema smisla reagirati, posebno kad se iznose ovako anonimno i neutemeljeno. 😉

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Karijere

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.