Alumni TVZ-a: Želimo dati bolje prilike "mladom ja" koji se iz studentske klupe treba prebaciti u vrući stolac ureda

Alumni TVZ-a: Želimo dati bolje prilike “mladom ja” koji se iz studentske klupe treba prebaciti u vrući stolac ureda

Ideja okupljanja trenutnih i bivših studenata koji će pripremiti nove kolege za tržište rada i pritom davati prijedloge kako uskladiti studij s potreba tržišta rada zvuči kao nešto vrlo smisleno. Ipak, nema puno alumni klubova kod nas koji su živi, ali ekipa s Tehničkog veleučilišta u Zagrebu pokušava to promijeniti.

Pojam alumni prvi sam put čuo u američkim filmovima. U ovom konkretnom slučaju, govorimo o studentima koji su završili svoje visoko obrazovanje i potom postali članovi kluba koji okuplja bivše studente. Koncept alumni kluba/udruge nikada nije bio pretjerano popularan u Hrvatskoj, ali jedan fakultet pokušava pokazati kako je zapravo vrlo koristan.

Tako su bivši studenti Tehničkog veleučilišta u Zagrebu osnovali udruženje alumna još 2014. godine kako bi se povezale generacije diplomiranih studenata. Osim ugodnih druženja, cilj alumna TVZ-a je povezivanje realnog sektora s veleučilištem gdje bi poticali praćenje razvoja tehnologija kao i kurikula. Također, to je prilika za povezivanje bivših i trenutnih studenata u vidu pripreme za tržište rada, razvoja karijere i napredovanja.

Kako je nedavno održana najveća do sada Alumnijada TVZ-a, tako smo odlučili porazgovarati s Janom Veselom, jednim od osnivača, o radu udruge i zašto je važna popularizacija koncepta alumna u Hrvatskoj.

Koncept alumna samo vraća vrijednost studentima i cijelom sveučilištu

Odaziv alumna je dobar, ističe Jan, ali dodaje kako postoji dosta prostora za napredak i razvoj jer ipak nisu toliko staro sveučilište s dugačkom tradicijom. Također, bitno je naglasiti kako koncept alumna nije svojstven za Hrvatsku što znači kako ga je bitno popularizirati:

Organizacija alumna dan-danas još nije kao koncept u potpunosti shvaćena u Hrvatskoj tako da radimo na tome da bude prepoznatljiva. I da svakom studentu po završetku bude potpuno normalno pridružiti se takvoj organizaciji.

Trenutni alumni TVZ-a su u tridesetim godinama, ali očekuju i priljev mlađih kolega zbog prednosti koje udruga pruža:

Osim samog networkinga koji pokušavamo organizirati svakog mjeseca, održavamo različite zanimljive tribine, kao i edukacije. Radimo i na tome da kolege mogu imati pristup materijalima s prijašnjih predavanja.

Cilj nam je proširiti lepezu benefita u suradnji s partnerima kako bismo dali članovima dodatni sadržaj koji bi mogli koristiti.

Također, jedan od ciljeva je i dijeljenje znanja, što Jan gleda kao najmanje što s vremenom mogu vratiti obrazovnoj instituciji koja ih je pripremila za tržište rada:

A i onaj osjećaj da si pomogao nekome ili samo mu dao naznaku što ga čeka kad završi faks ili kako se usmjeriti prilikom studiranja, puno znači studentima i daje im motivaciju.

“Ono što mi je tu ostalo u pamćenju je pogled prisutnih studenata koji su uz pomoć tog predavanja shvatili zbog čega uče…”

Jedan od projekata kojim se izrazito ponose je Alumijada s kojom su uspjeli okupiti preko 250 sudionika i 18 tvrtki. Jan je jedna od zanimljivijih tribina bila Što je to Quality Engineer? gdje su pozvali kolege iz IT, gaming i građevinske industrije da predstave svoju poziciju Quality Engineera i opišu kako izgledaju njihovi procesi:

Ono što mi je tu ostalo u pamćenju je pogled prisutnih studenata koji su uz pomoć tog predavanja shvatili zbog čega uče neke, hajdemo reći, “dosadne” predmete te da kad jednom nauče procedure rada, to će im pomoći ne samo na njihovom području rada, nego će to već moći primijeniti i drugdje.

Realni sektor već mijenja kurikul TVZ-a

Bilo je za očekivati kako će TVZ izraziti podršku alumnima, a to već radi duži niz godina. Svake godine rade na još boljoj suradnji, ističe Jan:

Zajednički nam je interes podići prepoznatljivost same institucije. Kao i dodatni sadržaj koji možemo dati završenim i trenutnim studentima.

Također, jedan od ciljeva je i povezivanje realnog sektora sa sveučilištem u svrhu praćenja razvoja tehnologija i kurikula, a već se provode promjene na samom TVZ-u po tom pitanju:

Neki su se predmeti smanjili na određenim smjerovima jer je uočeno da sukladno potražnji i napretku tehnologije potreban fokus na neku drugu tehnologiju. Kroz Hrvatski kvalifikacijski okvir također surađujemo s veleučilištem, u idućoj akademskoj godini mogli bismo očekivati neke novitete u samom kurikulumu na kojima TVZ trenutno radi.

TVZ dobro prati razvoj tržišta i potražnju, ali naravno uvijek ima mjesta za napredak, a to bi se uveliko moglo ubrzati s većim angažmanom alumna koji se mogu dodatno uključiti u razvoj kurikula.

Uzori: Od Bostona do Latvije

Naravno, Jan ima i svoje uzore kada govorimo o alumni svijetu, a jedan od njih je veliki Alumni bostonskog MIT-a:

Imao sam prilike pričati s profesorom na UCLA-u gdje mi je objasnio njihov koncept alumna u Americi koji je nemjerljiv s ovime što imamo danas u Hrvatskoj, ali smjernice i ideje bismo definitivno trebali pokušati plasirati kod nas.

Postoje prakse mentorstva gdje član Alumni organizacije uvodi studenta u poslovni svijet, ali mu i pomaže prilikom završavanja fakulteta:

Konkretan primjer provodi se u Latviji na Tehničkom veleučilištu Rigi, RISEBA. Tamo su sami članovi. svjesni problematike ulaska u realni svijet, htjeli doprinijeti društvu i veleučilištu koje ih je plasiralo na tržište rada. Želimo dati mogućnosti i bolje prilike onom “mladom ja” koji se iz studentske klupe treba prebaciti u vrući stolac nekog ureda.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?