Drugu godinu zaredom Istra je domaćin Akademije otvorenih podataka za mlade, koja se u Studentskom centru u Puli održava do 3. rujna. Središnja joj je tema korištenje otvorenih podataka za održivi lokalni razvoj.
Središnja tema Akademije otvorenih podataka koja se drugu godinu zaredom održava u Istri je korištenje otvorenih podataka za održivi lokalni razvoj. Namijenjena je mladima od 15 do 30 godina koji dijele interes za IT tehnologiju i ponovnu upotrebu informacija javnog sektora (otvorene podatke).
Cilj je educirati mlade u području transparentnosti kroz otvorene podatke te omogućiti umrežavanje s domaćim i stranim stručnjacima kako bi se pronašla moguća rješenja za komercijalnu uporabu podataka javne uprave, na dobrobit lokalne zajednice i građana.
Kako koristiti podatke lokalnih jedinica?
U Akademiji otvorenih podataka koja je s radom krenula 28. kolovoza sudjeluje trideset mladih stručnjaka iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Južne Afrike, Kosova, Francuske, Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva. Do 3. rujna, oni će učiti o uporabi informacija lokalnih jedinica, ciljevima održivog razvoja i regionalnim projektima te se družiti i dijeliti svoje ideje s mladima sličnih interesa.
Organizatori, Code for Croatia i HrOpen ističu kako je preduvjet uspješnosti samog projekta otvaranje podataka tijela javne vlasti, posebno jedinica lokalne i regionalne samouprave. Podsjećaju da je to ujedno obaveza propisana Zakonom o pravu na pristup informacijama, ali i dio Akcijskog plana za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast 2014-2016. Zbog te činjenice globalna inicijativa Open Government Partnership pruža potporu Akademiji te stipendira odlazak najboljeg tima na OGP Global Summit u Parizu krajem godine. I dok čekamo ovogodišnje zaključke, ne škodi prisjetiti se kako je to izgledalo i o čemu se raspravljalo na lanjskoj Akademiji otvorenih podataka.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.