Od 13. i 14. listopada na AI2Future konferenciji okupit će se najvažniji ljudi, startupi, tvrtke i entuzijasti s područja umjetne inteligencije. Od organizatora saznajemo što nas čeka od predavanja i panela, a dotakli smo se i novosti na AI području i našoj maloj sceni.
AI2Future šesto izdanje stiže s najjačim programom dosad. Uz panele i predavanja priprema se i istraživački dio programa, a posebnu vrijednost samom događaju ove godine donose keynote predavači – stručnjaci iz svjetski poznatih tvrtki: Googleovog Deep Minda, francuskog Hugging Facea i Amazona.
Ususret konferenciji razgovarala sam sa Željkom Krizmanićem glavnim i odgovornim čovjekom AI2Futurea te Mislavom Malenicom (Mindsmiths) i Martinom Silov iz CroAI udruge, koja je službeni organizator ove najvažnije AI konferencije u Hrvatskoj.
Keynote predavači koji se ne propuštaju
Organizacija AI2Future konferencije ove godine je nadmašila prijašnja izdanja u kvaliteti i kvantiteti sadržaja, za barem 50 posto, dodaje Željko bez lažne skromnosti. Kad pročitate što spremaju bit će vam jasno da to kaže i s punim pravom.
Mene posebno veseli što smo doveli čak tri međunarodna predavača i to na „keynote“ razini. Prezentacija koje će sigurno izazvati veliko zanimanje održat će Petar Veličković koji dolazi iz možda najpoznatije AI tvrtke – Google Deep Minda. On će prezentirati rezultate vrlo zahtjevnog istraživačkog projekta, naučiti strojeve da pomognu u dokazivanju teških matematičkih teorema. Uz njega sudionici će sigurno jedva čekati prezentacije Juliena Simona, Chief Evengelista, Hugging Facea, francuskog AI jednoroga i zvijezde europske AI scene te Davora Andrića, Global Technology Leader za autonomna vozila u Amazonu Web Serviceu.
Svega pomalo za institucije, korporacije i startupe…
AI2Future konferencija i dosad je bila relevantna svim akterima duboko unutar AI područja, ali i onima izvan njega koji već jesu ili planiraju biti u doticaju s AI tehnologijama. U tom kontekstu zanimalo me što konferencija ove godine?
Sadržaj programa zadovoljit će ljude različitih interesa te će se predstaviti veliki broj „recepata“ za to kako postati AI nacija i kako biti „hrabriji“ u pokretanju i realizaciji ključnih AI projekata na razini tvrtke, zajednice, države i pojedinaca.
Već će na početku programa za to biti zadužena keynote gošća iz Norveške, AI and Business Strategist Elin Hauge, koja će razotkriti mitove o AI-ju kako bi pokazala prave potencijale AI tehnologije za poslovanja i društvo općenito. Iz njenog, ali i drugih panela i predavanja, vrijedne informacije će moći dobiti i osobe na vodećim pozicijama u korporacijama kao i predstavnici države.
S druge strane, startupi, posebno oni koji ciljaju na vrlo zanimljivo, ali i zahtjevno područje zdravstvene industrije, moći će saznati kako savladati mnoge prepreke u implementaciji i široj primjeni umjetne inteligencije, navodi Željko.
Vidjet ćemo kako to rade dva uspješna startupa iz UK-a, ali i kakvi su planovi za Hrvatsku te što donosi hrvatski EIDH projekt koji će biti premijerno predstavljen na konferenciji. No bez obzira radi li se o korporaciji ili startupu svi koji žele „zaviriti ispod haube“ uspješnih primjera, kroz dublji uvid u inženjerski pristup, korištene alate i tehnologiju te modele.
Upoznajte najbolje AI projekte s hrvatskih tehnoloških fakulteta
Program AI2Future prvog i drugog dana, ove je godine obogaćen sadržajem koji će posebno cijeniti inženjerska publika, dodaje Željko:
I prvi i drugi dan postavili smo sadržaj koji ide „duboko“ (deep tech op.a.). Potražili smo najbolje AI istraživačke projekte s hrvatskih tehnoloških fakulteta. Posebnu pažnju samo obratili onima koji imaju potencijalnu primjenu u biznisu. Osim toga organizirali smo i dvije radionice za one koje zanimaju specifična znanja. Zbog toga se sadržaj održava u paralelnim trackovima što će nažalost ražalostiti one koji bi poslušali sve. A sadržaj je na takvoj razini da će to biti slučaj.
O stanju AI-ja u Hrvatskoj (i svijetu)
Na AI2Future održat će se i panel s predstavnicima stranih AI zajednica, među kojima će biti i Mislav Malenica, kao predstavnik hrvatskog CroAI-ja. Rasprava će se voditi oko uspješnih i neuspješnih AI inicijativa i “recepata” koji su implementirani u Francuskoj, Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Hrvatskoj s ciljem povećanja tržišne konkurentnosti u području umjetne inteligencije, objašnjava Mislav.
Utjecaj američke DARPA-e na razvoj tehnoloških inovacija je nešto što inspirira brojne zemlje diljem svijeta kada razmišljaju o tome kako probuditi svoje ekosustave. Na panelu će sudjelovati i predsjednik JEDI foundation, što je europska inačica DARPA-e, pa ćemo moći iz prve ruke saznati koja je hipoteza, kakvi su rezultati i kako hrvatski inovatori mogu profitirati iz toga.
Prije nešto više od godine dana imala sam priliku razgovarati, između ostalih aktera s naše AI scene, i s Mislavom po pitanju toga kako se Hrvatska pozicionira na AI sceni i kako će regulativa na razini EU utjecati na industriju. Gdje smo danas?
Volio bih da mogu reći kako će nadolazeća europska AI regulativa od početka biti poticajna za inovatore u ovom području, ali neće. Ono što je bitno je da ne mora biti niti štetna. Osnovni problem je što se mnogo toga može interpretirati na različite načine, a taj problem će dodatno eskalirati prilikom implementacija na lokalnim razinama.
Bitno je istaknuti kako se ovdje ne radi o lošim namjerama, već nije moguće postaviti dobre okvire bez da su uhodane dobre prakse. To će na početku dovesti do visoke razine neizvjesnosti koja nije dobra vijest za ikoga, ali s vremenom ćemo iziterirati u neko ravnotežno stanje. Važnu ulogu u ovom procesu odigrat će i CroAI čiji zadatak je osigurati da se potrebe industrije pravovremeno adresiraju.
Na AI2Future predstavit će se AI krajolik 3.0
CroAI je prvi put mapirao hrvatski AI krajolik prije dvije godine, a na ovogodišnjem AI2Future planiraju predstaviti verziju 3.0. Iskoristila sam priliku da Martinu Silov iz udruge upitam za osnovni pregled prije nego dobijemo detaljni – što se promijenilo od prvog i u kojim segmentima vidimo sve više aktera?
Gledajući zadnje 3 godine, tržište je eksplodirao. Sve je više startupa koji rade na AI rješenjima ili u svojim produktima implementiraju AI. No, na krajoliku je vidljivo da tržište umjetne inteligencije raste, ali ne samo u području AI startupa, sve je više tradicionalnih IT kompanija koje osnivaju posebne odjele samo za AI.
Također, ne IT kompanije postaju svjesne važnosti AI-ja i u tome pronalaze rješenje kako biti ispred konkurencije. Cijeli ekosustav se probudio, sve je više udruga, fakulteta, istraživačkih centara koje prate razvoj ovog alata. U najnovijoj verziji krajolika imat ćemo, po prvi puta, primjere institucija i projekata koje su bili pioniri u spajanju umjetne inteligencije i umjetnosti.
U turbulentnim smo vremenima, tech se pokazao da se dobro drži, ali kako to obično bude, kad ima manjka resursa – prvo se reže na istraživanju i razvoju, hoće li tvrtke posljedično rezati svoja ulaganja u AI projekte?
Umjetna inteligencija može postati alat kompanija kojim će osigurati konkurentnost na tržištu te poduzeća koja krenu s implementacijom što ranije, danas sutra će biti u vrhu. Tako da će u kompanijama koje drže R&D samo zbog marketinga vrlo vjerojatno doći do rezanja, ali kompanije koje vide R&D kao način razvoja te na način dugoročnog ulaganja, sigurno neće gasiti R&D.
Što nam još CroAI sprema?
Okupljanje svih oni koji žele stvarati nova tehnološka rješenja koja će učiniti svijet boljim mjestom te edukacija šire zajednice o tome što je moguće, dva su glavna cilja glavne hrvatske AI udruge. Iza njih je već nekoliko inicijativa i meetupa organiziranih u tu svrhu, kao primjerice onaj iz rujna – “Kako prodavati AI i ne poginuti”, a već sada Martina najavljuje novi meetup 21. listopada na temu kako će alati budućnosti utjecati na kreativnu industriju.
U međuvremenu se družimo na konferenciji, a cilj nam je započeti s projektom edukacije po školama o kojem ćete uskoro više čuti. Krajem godine započinje AI2Health.Cro, EDIH kojeg smo dobili zajedno s 15 partnera kojem je cilj omogućiti AI startupima testiranje u području zdravstva. Također, zajedno s nekoliko etabliranih europskih partnera dobili smo projekt pod nazivom ADRAe kojem je u cilju povezati sve institucije, kompanije, fakultete i slične ustanove na području Europe koje se bave umjetnom inteligencijom, robotikom i podacima.
Ako već niste, svoju kartu za AI2Future možete nabaviti putem službene stranice.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.