
Koje su prednosti i izazovi pokretanja AI startupa iz EU otkrila nam je Hajdi Ćenan
Europska unija želi da desetljeće pred nama bude pravo digitalno desetljeće Europe. No, koje izazove mora riješiti da bi se doista postiglo?
Podsjetimo, predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, 16. rujna je pred Europskim parlamentom prošla najvažnije stavke svog mandata u prethodnom razdoblju. I najavila – u idućih pet godina EU će se ustredotočiti na tri ključna cilja u digitalnom sektoru – tehnologiju u interesu građana, pravedno gospodarstvo koje potiče tržišno natjecanje te otvoreno, demokratsko i održivo društvo.
U isto vrijeme, u tom se procesu trebaju slijediti iduća načela: pravo na privatnost i povezivost, sloboda govora, slobodan protok podataka i kibernetička sigurnost. Europa sada mora biti predvodnica u digitalnom svijetu, u protivnom ćemo morati slijediti druge i prihvatiti njihove standarde, moglo se čuti u govoru Ursule von der Leyen.
EU kao predvodnica i kao zaštitnica?
No, je li moguće ostvariti cilj da EU doista bude predvodnica u digitalnom svijetu, a očuva sve ostale navedene stavke, posebice uz konkurenciju koju predstavljaju SAD i Kina, popričali smo detaljno s Hajdi Ćenan, suosnivačicom i direktoricom AI startupa airt te potpredsjednicom udruge (Cro)AI koja želi pozicionirati Hrvatsku na karti AI. U novoj epizodi Netokracija Podcasta nastavljamo razgovor koji smo već djelomično “načeli” u panel-raspravi prije desetak dana.
U ovoj epizodi doznajte:
- Koja su tri cilja programa za “digitalno desetljeće Europe”
- Kako se novi startupi mogu snaći u ovoj situaciji?
- Kako EU želi postati “zelena” i digitalna
- Kakav je utjecaj pandemija novog koronavirusa imala na digitalizaciju, ali i na B2B startupe
- Kako učinkovito upotrijebiti industrijske podatke?
- Koji je digitalni potencijal Hrvatske i kako ga iskoristiti?
Osim Hajdi, epizodi se pridružio i eurozastupnik Valter Flego, koji je prije godinu dana imenovan za izvjestitelja Europskog parlamenta za program Digitalna Europa.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
28. 09. 2020. u 9:58 am
Eu želi postati digitalna ?
Da je 2000.-ta rekao bih bilo bi i vrijeme,
ovako WTF šta su čekali do sada ?
Joja
28. 09. 2020. u 12:10 pm
Sorry ali ovo sve liči na politički bilten. Drugovi mi moramo, mi trebamo… Nakon toga ide besplatni domjenak, ključni moment svakog takvog sastanka.
Mia Biberović
28. 09. 2020. u 12:22 pm
Da, ostavlja se takav dojam, pogotovo osobama iz realnog sektora, zato smo to pokušali svesti u drugačije okvire, razgovarajući s nekime tko kreira projekt na kojega sve ovo itekako utječe.