Iza nas je 12. izdanje Microsoftove konferencije Advanced Technology Days, koja je ove godina okupila najveći broj sudionika do sada te ponudila čak 65 predavanja.

Jedan od centralnih događaja Advanced Technology Daysa, bio je okrugli stol na temu Što nam povijest IT-a može reći o tehnologijama budućnosti?, o čemu su razgovarali Draško Ivanišević iz Microsofta, Luka Manojlović iz MA-NO, Domagoj Pavlešić iz tvrtke Dizzy.hr i Vedran Vučetić iz SPAN-a, a uz moderiranje Tomislava Tipurića iz Microsofta.
Jedina inovacija u posljednje vrijeme – virtualizacija?
Draško Ivanišević je naglasio kako je uobičajeno da tehnologija nakon što je deset godina bila na tržištu doživljava šire prihvaćanje.
O tome dovoljno govore primjeri Googlea koji je kapitalizirao web početkom 21. stoljeća bez obzira što se web pojavio već radnih 90-ih te Amazona koji je prvi predstavio cloud još 2006., no tek danas svjedočimo procvatu clouda, dakle desetak godina poslije. Smatram da će se u budućnosti tehnološka rješenja bazirati na cloudu i IoT-u.
Vedran Vučetić smatra kako u posljednjih desetak godina nema velikih inovacija, uz eventualnu iznimku virtualizacije, dok je sve ostalo novi model nečeg postojećeg, a Domagoj Pavlešić je razjasnio kako pri razvoju tehnologije treba razlikovati dvije vrste developera:
One koji kreiraju tehnologiju te one koji na toj tehnologiji razvijaju daljnja rješenja, odnosno koriste gotove servise, kontejnere i sl. U Hrvatskoj je danas malo developera koji stvaraju tehnologiju, što je razumljivo jer u Hrvatskoj ne postoje veliki razvojni centri i nismo veliko tržište, a s druge strane ima niz firmi koje razvijaju aplikacije, CRM-ove i slično.
Govoreći o rasprostranjenosti clouda, Luka Manojlović je naglasio kako hibridni cloud, iako je sjajno rješenje, još nije u potpunosti zaživio. Sudionici su zaključili kako puno različitih ideja i protipova, koje u vrijeme svog nastanka nisu imale značajniju primjenu, danas zbog velikog povećanja količine računalne snage koju je donio cloud, postaju mainstream i dostupne svima. Takva kretanja očekuju I u budućnosti.
Predstavljen i Microsoft Teams

Među zanimljivijim predavanjima Konferencije bilo je predavanje Igora Pavlekovića iz Microsofta koji je dva tjedna nakon svjetske premijere predstavio moderan alat za suradnju unutar timova pod nazivom Microsoft Teams. To je sustav koji integrira dosadašnje kolaboracijske tehnologije uključene u Office 365 pakete, a omogućava pristup podacima, razmjenu informacija, održavanje sastanaka i komunikaciju korištenjem jednog integriranog sustava.
Najposjećenije predavanje, s više od 200 sudionika, bilo je predavanje Sandera Berkouwera, Microsoft MVP-a, na kojem se moglo čuti kako virtualizirati domenski kontroler u Microsoft Azureu. Predavanje se fokusiralo na samu sigurnost virtualiziranog domenskog kontrolera, a predstavljene su i prednosti domenskog kontrolera kreiranog na taj način, kao i fleksibilnost, skalabilnost i brzina kreiranja novog domenskog kontrolera. Po završetku Advanced Technology Daysa, Filip Glavota, direktor sadržaja konferencije, rekao je kako je ovogodišnje događanje nadmašilo očekivanja po pitanju posjećenosti i zaključio:
Dobivenu inspiraciju sudionici već sutra mogu iskoristiti u svom poslovanju i razvoju najnaprednijih tehnoloških rješenja u oblaku, jer više nije pitanje treba li koristiti oblak, već kako. Vjerujemo da smo dali odgovor na to pitanje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.