
Adrienne Tacke: Nekad programerka, danas Developer Advocate i autorica dječjih knjiga za programiranje
Iako su razna iskustva koja naša sugovornica navodi slučajnost, ona svakako nisu plod puke sreće. Svoje vještine Adrienne je izbrusila hvatajući se u koštac s novim izazovima, a jedan od njih bit će predavanje o pojmu za kojeg mnogi ne znaju što znači.
Softver inženjerka, keynote govornica, autorica knjiga Coding for Kids: Python i Linkedin Learning instructor specijalizirana za Cloud Development tečajeve, Filipinka Adrienne Tacke i ove će godine stati na Shiftovu pozornicu, a još prije 3 godine mogli smo ju vidjeti u Hrvatskoj kada je držala predavanje na Web Campu u Zagrebu. Njezino prošlogodišnje predavanje na Shiftu bilo je usredotočeno na implementaciju autentifikacije i autorizacije, a ove godine na red dolazi pojam idempotency.
Idempotency, svojstvo određenih operacija u matematici i informatici pri čemu se mogu primijeniti više puta bez promjene rezultata izvan početne primjene, u središtu je Adrienneina predavanja. Ona će objasniti kako je to svojstvo iznimno važno za strukture bez servera:
To je nešto o čemu puno slušamo, ali mnogi još uvijek nisu sigurni što je to! Uzbuđena sam što ću to razložiti i pomoći svima da razumiju (i kako izgovoriti!) idempotenciju 🙂

Kako pomoći developerima da budu uspješni u svome poslu?
Adrianne jedna je od onih rijetkih programerki koja voli podučavati i držati predavanja, a mnoga su dostupna na njezinom YouTube kanalu. Upravo taj žar prema podučavanju i javnim nastupima doveli su je do pozicije koju je ispunila “slučajno”.
Svoje prve developer advocate vještine brusila je u tvrtki MongoDB kada uopće nije znala za tu titulu, a trenutno radi kao Senior Developer Advocate u Ciscou. Kao prvu vrijednu lekciju iz MongoDB-a navodi sposobnost razlamanja velikih problema u manje cijeline, koju bi trebalo primijenjivati i kao developer i kao developer advocate.
Kad kao developeri gradimo novu značajku ili otklanjamo pogreške uvijek zapravo radimo na manjim zadacima, tako i kao developer advocates možemo stvoriti zanimljivo predavanje ili vrijedan vodič radeći istu stvar.
Podijelila je s nama i još jednu lekciju: nemojte težiti tome da radite sve i da budete nešto svakome.
Postoje stvari u kojima smo prirodno dobri i koje uživamo raditi, a postoje zadaci u kojima nismo. Nakon stvaranja sadržaja u SVIM njegovim oblicima (videozapisi, postovi na blogovima, twitch streaming, itd.), ja sam otkrila da mi izvrsno ide predstavljanje složenih tehničkih tema u jednostavnom obliku konferencijskih razgovora. Pronalaženje onoga što volite raditi i u čemu ste dobri ključno je za postizanje uspjeha na terenu.
“Neka svaki izvor učenja koji stvorite bude sažet i vrijedan!”
Adrianne smo uhvatili da nam da savjet i o pripremanju sadržaja za učenje – za developere. Kao dobru referencu navodi svoje predavanje Documentation: The Missing Pieces koje o tome govori u tančine, ali Adrianne nam daje sažetak:
Neka svaki izvor učenja koji stvorite bude sažet i vrijedan! Što to točno znači?
To podrazumijeva da odradite – manje korake poput: sricanja akronima, osiguravanja da su koraci u ispravnom redoslijedu i pokazivanje vašim učenicima što mogu očekivati, napravite isječke koda jasnijima tako što koristite smisleni naziv – ali i neke ključne stvari – poput toga da pretpostavite kako vaš učenik nema pozadinsko znanje o nečemu, neka im vaši savjeti i struktura tutorijala budu što više od pomoći. Naravno, pomno prođite vaš tutorijal kada ga napravite.
Također, Adrienne poziva sve zainteresirane da ju pronađu na Infobip Shiftu gdje će rado popričati na temu.
Napraviti izvrstan tečaj zahtjeva jako puno rada
Postajanjem LinkedIn Learning instrukturom jedan je od ključnih trenutaka njezine karijere, priča mi. Opet je u toj ulozi završila slučajno, vidjevši oglas za posao u kojem traže instruktora za Cloud Development:
U to sam vrijeme bila usred uspostavljanja prve kontinuirane integracije mog tima i kontinuiranog razvijanja pipelinea koristeći Azure DevOps. Zbog toga sam se osjećala kako imam nešto korisno za podijeliti.
U trenutku pisanja ovog teksta, tečaj Developing CI/CD Solutions with Azure DevOps! prešao je 24.000 polaznika. Zbog tog tečaja naučila je više o procesu snimanja video tutorijala pa i da njezine prve verzije teksta zvuče bolje napisano nego izgovoreno, što ju je ponukalo da poboljša vještine pisanja ovisno o formatu i publici.
Od instagram serijala do izdavanja knjige
Možemo reći kako imamo ponavljajući uzorak, ali Adrienne je i knjigu napisala slučajno. S njom je u kontakt stupila izdavačka kuća nakon što je otkrila njezinu seriju objava na Instagramu naziva Don’t Be Afraid of the Terminal:
Svidjelo im se kako sam različite naredbe terminala raščlanila na probavljiva i privlačna objašnjenja pa su me pitali mogu li učiniti istu stvar za jezik Python.
Ovo je bilo jedno od najtežih iskustava u njezinoj kerijeri, ističe. Njezino puno radno vrijeme ispunjavao je developerski posao, a nakon toga išla bi doma pisati knjigu:
Pišući za publiku koja nije imala nikakvog iskustva u programiranju, u kombinaciji s izazovom da ostane zanimljiv (bio je namijenjen djeci od 10 i više godina), definitivno sam u 3 mjeseca podigla svoje vještine pisanja!
Trud se isplatio jer je njezina knjiga došla na Amazon’s Best Sellers listu u nekoliko kategorija i na njima se nalazi već zadnje 3 godine: Best Children’s Computer Software books (#2), Best Children’s Programming books (#3) i Best Python Programming books.
Ako želite poslušati novo Adriannino predavanje ili ju upoznati i popričati s njom, možete ju pronaći na ovogodišnjoj Infobip Shift konferenciji koja se održava od 19. do 20. rujna u Zadru.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.