
Jednostavniji, brži, prozračniji: Upoznajte potpuno novi activeCollab – Codename Feather!
Gotovo deceniju nakon što je prvobitno predstavljen, activeCollab novosadske kompanije A51 uskoro bi trebao da zasija u novom, redizajniranom ruhu, sa fokusom na samo izvršenje zadataka i jednostavniji korisnički interfejs. O sasvim novom activeCollab-u, ali i promeni u poslovnoj filozofiji ove kompanije, porazgovarali smo sa njenim osnivačem, Ilijom Studenom.
Započevši razgovor, Studen je istakao da Feather nije peta iteracija ovog poznatog servisa za projektni menadžment i kolaboraciju. U pitanju je sasvim novi activeCollab koji u fokus stavlja simplifikovani i brži interfejs, te prozračan vizuelni identitet – odatle i ime Feather.
Rad na projektu započeo je u septembru 2013. godine kao eksperiment da se activeCollab vizuelno osveži, a kako su stvari napredovale, tim je ubrzo shvatio da se platforma potencijalno može učiniti znatno jednostavnijom i lakšom za korišćenje, a da se pritom ne izgube napredne mogućnosti koje ovaj servis i čine toliko moćnim.
Umesto da se novi projekat predstavi kao peto tj. poboljšano izdanje, tim je odlučio da razvije sasvim novi activeCollab i tako pruži korisnicima brže i efikasnije korisničko iskustvo, upakovano u novi vizuelni identitet koji je u skladu sa poslednjim trendovima.
Novi activeCollab, ali i potpuna podrška za prethodnu verziju
Jedan od glavnih razloga zbog kojih je Feather zapravo novi activeCollab, jeste taj što korisnici, pogotovo usred nekog važnog projekta, ne žele da prelaze istog trenutka na novu verziju servisa. Vođeni prethodnim iskustvima, tim nije želeo da primora korisnike na novu verziju (a pogotovo one koji koriste cloud rešenje), već je odlučio da početkom 2015. krene sa prvim beta testerima koji će u tom periodu moći da isprobaju program i iskuse budućnost.
Niko ne želi da ga jedno jutro, usred projekta, sačeka novo okruženje koje mora da uči i na koje mora da se navikava. Nastavićemo da podržavamo ActiveCollab 4 dokle god ima zadovoljnih korisnika, a Feather je budućnost platforme.
Prethodna verzija 4.0 lansirana je pre skoro dve godine, a kako i dalje postoje zadovoljni korisnici koji upotrebljavaju ranije verzije, tim je odlučio da podrška za četvrtu iteraciju activeCollab-a nikako ne izostane, te da se korisnicima cloud ili self-hosted rešenja omogući nesmetan rad, uz priliku da probaju Feather u bilo kom trenutku i tako se sami uvere u poboljšanja na kojima je tim vredno radio.

Ilija ističe da je veliki deo vremena posvećen upravo simplifikaciji izvršenja zadataka, te skraćivanju vremena za sam unos sadržaja. Novi pristup osmišljavanju proizvoda došao je kao dah svežeg vazduha unutar kompanije i to je jedan od osnovnih principa na kojima se zasniva niz unapređenja koje Feather donosi. Prilikom unosa sadržaja, konfiguracija, kategorizacija i ostali “sporedni” zadaci smešteni su u drugi plan, a na samim korisnicima je da odluče koje opcije i na koji način žele da koriste u okviru njihovog poslovanja, dodaje Studen.
Budućnost ‘self-hosted’ verzije: activeCollab Team i Enterprise
Razgovaravši sa Ilijom o samom poslovanju, on je otkrio da je veliki broj korisnika zainteresovan za SaaS (cloud-hosted) verziju koja je predstavljena sa 4.0. Tadašnja promena u poslovnoj strategiji otvorila je kompaniji nove mogućnosti, a sada je došlo vreme da se unaprede i self-hosted modeli.
Pravac u kome će se activeCollab kretati utvrđen je zahvaljujući intenzivnoj anketi sprovedenoj među korisnicima, koji su jasno istakli da ostaju pri ovakvoj platformi zahvaljujući mogućnosti skladištenja podataka na sopstvenim serverima, ali i mogućnosti jednokratnog plaćanja u poređenju sa mesečnim troškovima pretplate. Fokusiravši se na ove dve stavke, tim u A51 predstavio je nedavno više detalja vezanih za nove modele.
Prvi od njih jeste “activeCollab Team”, plan koji je možda i najsličniji trenutnom rešenju u ponudi ove kompanije. Jedan od najznačajnijih noviteta jeste upravo servis po imenu Heartbeat – besplatno rešenje koje za cilj ima da olakša korisnicima podešavanja stavljajući komplikovana tehnička pitanja na stranu podrške. Kako Studen otkriva, u pitanju je pozamašan poduhvat i investicija sa strane kompanije, koja će pomoći pri kreiranju proaktivne podrške, spremne da u svakom trenutku odgovori na zahteve korisnika.

Drugi model jeste “activeCollab Enterprise” koji je namenjen onim kompanijama i organizacijama koje zbog sigurnosnih razloga ne mogu da koriste servis Heartbat. Ovaj paket dolazi u vidu prekonfigurisane virtuelne mašine koja se može instalirati na popularne platforme za virtualizaciju, a koja dolazi sa velikim brojem tehničkih mogućnosti, koje su navedene u zvaničnom blogpostu.
Prva beta testiranja u narednim nedeljama
Ukoliko koristite activeCollab i željno isčekujete Codename Feather, imamo lepe vesti za vas – novu verziju popularnog servisa za projektni menadžment i kolaboraciju moći ćete da isprobate već u narednih nedelju, dve. Ilija navodi da će prve pozivnice biti poslate ograničenoj grupi korisnika i developera koji se prijave na zvaničnom sajtu.
Jedan od ciljeva koje je tim postavio jeste da se do stabilne verzije dođe do kraja prvog kvartala tekuće godine. Ipak, budući da je u pitanju proizvod koji se nalazi gotovo punu deceniju na tržištu, postoje izuzetno visoka očekivanja od strane korisnika te je potrebno postarati se da sve funkcioniše kako treba. Iako taj nivo savršenstva zahteva nešto više vremena, Studen jasno ističe da je Feather sledeći nivo u poslovanju ove novosadske kompanije koja tokom svog desetogodišnjeg poslovanja nastavlja da ređa nove uspehe, ali i da stremi ka razvoju najboljeg mogućeg alata za sve projektne menadžere.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari