A1 Hrvatska ulaže više od 109 milijuna eura u radiofrekvencijski spektar

A1 Hrvatska ulaže više od 109 milijuna eura u radiofrekvencijski spektar

Osim što će nova investicija omogućiti rast i razvoj za idućih 15 godina, Hrvatska je korak bliže da ispuni zahtjeve Digitalne agende za Europu.

Investicijom od 109.28 milijuna eura na javnoj dražbi za izdavanje dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra, A1 Hrvatska osigurala je dugoročne resurse koji će biti osnova za ambiciozne planove rasta i ulaganja u razvoj mobilnih usluga u idućih 15 godina.

Osiguran je spektar u frekvencijskim pojasevima 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz, koji će omogućiti bolje korisničko iskustvo, ubrzani tržišni rast, maksimalno nacionalno pokrivanje te time pomoći ispuniti zahtjeve Digitalne agende za Europu.

“Strategija nam je sve radijske frekvencije u budućnosti koristiti kao 5G standard…”

Predsjednik uprave A1 Hrvatska Jiří Dvorjančanský naglašava da je kompanija još jednom potvrdila da je spremna investirati značajna sredstva u razvoj telekomunikacijskih mreža i naprednih digitalnih usluga u Hrvatskoj:

Oduvijek smo predani daljnjem razvoju globalno konkurentnih mobilnih i fiksnih mreža visokih performansi, digitalizaciji te napretku Hrvatske prema Indeksu digitalnoga gospodarstva i društva (DESI). Nakon ulaganja u spektar slijede nove značajne investicije u tehnologiju odnosno modernizaciju i razvoj mreža nove generacije.

Strategija nam je sve radijske frekvencije u budućnosti koristiti kao 5G standard kako bismo podržali najbolje korisničko iskustvo te osigurali maksimalnu dostupnost, pouzdanost i sigurnost kako za naše privatne, tako i za poslovne korisnike.

A1 Hrvatska je s osvojenim radiofrekvencijskim spektrom osigurala resurse za nastavak pružanja kvalitetnijih mobilnih usluga, razvoj novih inovativnih proizvoda te najviše standarde korisničkog zadovoljstva. Također, s navedenim spektrom osigurava se kvalitetan širokopojasni Internet i u područjima s neadekvatnom infrastrukturom poput zastarjelih bakrenih parica.

Korisnici svake godine konzumiraju 30% do 50% više podataka – zato su velike investicije nužne

Glavni direktor za tehniku A1 Hrvatska Branimir Marić stoga pojašnjava:

Kroz ovu javnu dražbu A1 Hrvatska osigurala je 2×25 MHz u 800/900 MHz radiofrekvencijskom pojasu te 2×65 MHz u 1800/2100/2600 MHz radiofrekvencijskom pojasu, što će omogućiti visokokvalitetne mrežne kapacitete te zadovoljiti sve potrebe rasta prometa korisnika u narednim godinama. Sve je to osnova za nastavak snažnog razvoja mobilnih mreža nove generacije.

Akvizicijom javnom dražbom maksimalno dozvoljene količine spektra od 2×25 MHz u radiofrekvencijskom pojasu 800/900 MHz osigurano je najveće moguće nacionalno pokrivanje mobilnim signalom visoke kvalitete i na otvorenim i u zatvorenim prostorima.

S 2×65 MHz u radiofrekvencijskom pojasu 1800/2100/2600 MHz, osigurani su optimalni kapaciteti za daljnji razvoj naprednih i visokokvalitetnih usluga koje podrazumijevaju korištenje velike količine podatkovnog prometa u mobilnoj mreži, na primjer Homebox usluge.

Daljnji razvoj snažne A1 mobilne i fiksne infrastrukture nastavit će podržavati digitalizaciju hrvatskog društva i gospodarstva na krilima novih, inovativnih usluga i platformi kao što su autonomna vožnja, e-zdravstvo, Cloud Gaming te Industrija 4.0.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.