Prošlo je točno godinu dana od prvog WordPress Meetupa koji je održan u Zagrebu u siječnju 2014. i došlo je vrijeme da najavimo 6. WordPress Meetup Zagreb, ujedno i slavljenički. Kako to obično biva, pripremili smo zanimljiva predavanja od kojih će, siguran sam, svakome ponešto biti zanimljivo.
Razlika između amatera i profesionalca
Faruk Garić dolazi nam iz Bosne i Hercegovine, čime nastavljamo tradiciju da na gotovo svakom Meetupu u Zagrebu ugostimo kvalitetne predavače iz regije, a pričat će o temi koju vječno povlačimo na kavama – koja je razlika između amatera i profesionalca. Faruk je inače jedan od administratora naše Facebook grupe, gdje je prilično aktivan u pomaganju zajednici odgovarajući na različita pitanja – od onih početničkih do naprednih. (Ako još niste postali član Facebook grupe, imate Facebook profil i zanima vas WordPress, ne znam što čekate;))
Najbolja su svakako ona predavanja koja dolaze iz vlastitog iskustva, a Farukovo će biti upravo takvo – priča o njegovom putu uspješnog freelanceanja i zamke o kojima morate voditi računa te rada za klijente iz regije i inozemstva.
Putujete u Veliku Britaniju?
Ako ste ikada pretraživali internet tražeći informacije o Velikoj Britaniji, sigurno ste posjetili i portal VelikaBritanija.net koji nudi mnoštvo korisnih informacija o Ujedinjenom Kraljevstvu. Dario Sušanj, nekadašnji ICT novinar i urednik, a danas stručnjak za odnose s javnošću, portal VelikaBritanija.net pokrenuo je prije 5 godina, kako bi mogao pokrivati teme vezane uz britansku kulturu, povijest te davanje pokojeg savjeta čitateljima za putovanje po toj zemlji.
Projekt koji je nastao iz hobija dobar je primjer kako se hobistički projekti mogu pokrenuti na WordPressu bez puno muke, a s vremenom je rastao te postajao sve zahtjevniji. Dario će pričati o izazovima s kojima se susretao tijekom rada na portalu – kakav je to osjećaj pisati članke, odgovarati na pitanja čitatelja te održavati WordPress instalaciju.
Trikovi za bolje korisničko iskustvo WordPress ‘editora’
Posljednje predavanje u pravilu je rezervirano za nešto tehnički potkovaniju publiku. Ovog puta predavanje će održati UX/UI dizajner Lucijan Blagonić koji će govoriti o mogućnostima stiliziranja standardnog WordPressovog WYSIWYG editora na primjeru nekoliko projekata, uključujući i primjer Netokracije :). Prilikom izrade stranica najviše pažnje pridajemo izgledu i funkcionalnostima stranice, no ne i sučelju koje klijenti (pogotovo na portalima) najviše gledaju – TinyMCE editoru unutar WordPressove administracije.
Lucijan će nam pokazati nekoliko trikova kojima možemo poboljšati korisničko iskustvo prilikom uređivanja članaka, ali i običnih stranica, te kako dodatno automatizirati cijeli proces uz korištenje LESS-a ili SASS-a.
Prijave u tijeku
Meetup se već standardno održava u CARNetu posljednji petak u mjesecu (to je sljedeći petak, 30. 01.) s početkom u 17:30. Prijave su besplatne putem servisa Meetup.com –ovog puta smo predvidjeli malo manje mjesta nego inače, tako da svakako požurite s prijavom.
P. S. Navodno očekujemo kolače <3
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.