Sve veći broj roditelja koristi pametne telefone i tablete u odgoju djece i siguran sam kako ćete, uz malo truda, pronaći razne grafove, statistike, a vjerojatno i infografike o ovom trendu. No, ukoliko imate djecu ili prijatelje koji su roditelji, mogli ste se već uvjeriti kako je tehnologija ovaj vrlo offline segment života gurnula prema online prostranstvima.
Istovremeno, većina roditelja koristi gadgete kako bi djeci omogućili igranje igrica, čitanje slikovnica, gledanje crtića i slično, ali to je jedna druga tema. Naime, postoji niz aplikacija koje su primarno namijenjene roditeljima s naglaskom na one koji su to tek nedavno postali. Osim na drugim člancima i recenzijama, ovaj popis temeljim na osobnom iskustvu (dvojica sinova, 0 i 3,5 godina, najjači su na svijetu – hvala na pitanju) tako da vam, bez posebnog redoslijeda, predstavljam aplikacije koje su mojoj supruzi (koja je čak niti nije geek) i meni od značajne koristi.
1. Parenting ages & stages
Ova aplikacija sadrži velik broj odličnih članaka i savjeta za roditelje koji su praktično podijeljeni po uzrastu vašeg djeteta, tako da možete doznati barem nešto o gotovo svakom pitanju s kojim svi roditelji, prije ili kasnije, razbijaju glavu. Smanjuje potrebu za beskrajnim pretraživanjem i listanjem foruma.
2. WebMD Baby
Vjerojatno znate kako roditelji dosta vremena s djecom provode kod liječnika – velik dio pregleda je redovan, ali svakako postoji i dovoljno situacija koje se odnose na prehlade, padove i druge izvanredne okolnosti. Kako bi se načelno informirali o njima i barem malo smanjili broj odlazaka u bolnicu – ovo je aplikacija koja će vam u tome pomoći.
3. Baby Monitor & Alarm
Ova aplikacija mijenja klasični monitor koji dojavljuje (na drugi mobitel ili telefon) kad vam je dijete budno. Osim ovoga, još može reproducirati uspavanke ili vaš snimljeni glas koji može umiriti dijete i produžiti njihov san bez potrebe da vi budete u prostoriji ili da se budite (svaki novopečeni roditelj ukrašen podočnjacima ovo bezuvjetno prihvaća). Također, dok koristite aplikaciju, preporučam vam da preusmjerite sve dolazne pozive na drugi telefon iz očiglednog razloga.
4. CPR & Choking i First Aid Infants
Nadam se kako ove aplikacije nikad nećete trebati, ali pregledom (video) materijala u njima upoznat ćete se s tehnikama pružanja prve pomoći i oživljavanja potrebnim u hitnim i izvanrednim okolnostima.
First Aid Infants: iOS
5. Pregnancy +
Čak i prije velikog dana kad postanete roditelji nije naodmet pratiti razvoj trudnoće i također dobiti odgovore na mnoga pitanja koja bi vas trebala zanimati. Aplikacija nudi odlične grafike, podsjetnike i druge korisne informacije koji nisu namijenjene samo za trudnice i buduće majke (hint: gospodo, ova aplikacija može i vama biti korisna, a mogli bi prikupiti i malo kredita kod boljih polovica ako pokažete interes).
Naravno, postoji još dosta korisnih aplikacija koje se ovdje mogu spomenuti, pa ako imate iskustva s nekom koju bi preporučili – vidimo se u komentarima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
mastermachine
08. 04. 2013. u 10:01 am
To je sigurno vrlo korisno amerima koji moraju na posao 3 tjedna nakon poroda, kupaju djecu u umivaonicima, ostavljaju dojencad na cuvanje tako malo dadiljama, putuju na posao 2 sata i toliko se vracaju, rade 2 posla i sl.
Zivio kapitalizam!
Dea
08. 04. 2013. u 2:55 pm
Iz osobnog iskustva – najbolja podrška je moja mama i bilo tko od 50+ dok su se djeca još normalno odgajala. Nije da su roditelji imali više vremena, već su bili razumniji. Djeca su tada s 10 mjeseci jela sve, što moj ginekolog i dan danas savjetuje. A ne ovo postepeno uvođenje ovoga pa onoga, pa jedi na ovaj način, pij na onaj način, antibiotici za nove i drugačije gripe, hrpa literature, forumi, blogovi… Pa ostavljanje mobitela kraj bebe jer neće se dovoljno ozračiti tijekom života. Ubojita kombinacija.
Sve te moderne i nazovimo korisne stvari, a djeci sve gore. I roditeljima. Za što su si sami krivi… 🙂