
4 razloga zbog kojih ćemo ti i ja zaista koristiti Messenger umjesto Facebooka (te 1 ekonomski princip koji ih potiče)
Prijateljica mi se jučer na svom Facebook “zidu” požalila kako je Facebook tjera da koristi izdvojenu Messenger aplikaciju za komunikaciju s Facebook prijateljima. Uostalom, zašto je Foursquare izdvojio Swarm? Pobogu, zašto nas ne puštaju da ih da koristimo kako smo dosad, već mjesecima ili čak godinama?

Prijateljica mi se jučer na svom Facebook “zidu” požalila kako je Facebook tjera da koristi izdvojenu Messenger aplikaciju za komunikaciju s Facebook prijateljima. Uostalom, zašto je Foursquare izdvojio Swarm? Pobogu, zašto nas ne puštaju da ih da koristimo kako smo dosad, već mjesecima ili čak godinama? Da izbjegnu sudbinu Myspacea, Yahooa i drugih sličnih, već zaboravljenih konkurenata, koji su pali zbog ekonomskog principa koji je stvorio i aplikacije poput Yoa. No krenimo redom…
Testing, testing… je li ovaj feature radi?
Naravno, prvi od razloga koji pada na pamet je testiranje funkcija koje je spomenuo kolega Deželić, ali u većini slučajeva ne isplati se izrađivati mobilne aplikacije samo kako bi se testirao novi use case. Dapače, većina primjera aplikacija, poput Facebookovog Papera, zapravo testiraju ne funkciju, već sučelje i kako funkciju prikazati. U slučaju Papera radi se o prikazu novosti i prezentaciju Facebooka kao izvora novosti, što on velikoj većini korisnika jest…
1. Najbolje sučelje za već kvalitetne funkcije
Jasan primjer sučelja koje ne otkriva svu snagu aplikacije su Microsoftove uredske aplikacije za koje se mnogi korisnici iznenade kad shvate što sve u njima mogu, a nikad nisu primijetili iza raznih ribbona. LinkedIn je primjerice, kako bi istaknuo mogućnost da zaista upoznate nove korisnike putem te poslovne društvene mreže nedavno predstavio LinkedIn Connected.
Radi se o mobilnoj aplikaciji koja vam otkriva zanimljive osobe povezane s vašim kontaktima koje biste željeli upoznati, a jednostavno sučelje temeljno na Tinderovom swipeanju vam omogućava lakšu navigaciju. Kad bi Connected bio unutar LinkedInove osnovne aplikacije, vjerojatno bi bilo zakopano i skriveno unutar nekog menija. Connected ističe već korisnu mogućnost LinkedIna, ali sučelje je čini time boljim i samo po sebi je funkcionalnost.
2. Admini su za ovu aplikaciju, a celebrityji za onu drugu
Neki servisi poput Facebooka imaju dobro istaknute mogućnosti, ali određene ciljane grupe trebaju različite “interpretacije” koje jasno pokazuju da je za tu ciljanu grupu. Facebookove mobilne aplikacije za administratore Facebook fan stranica pa potom i poznate osobe daju poseban set mogućnosti koji nije dostupan svakom korisniku najveće društvene mreže na svijetu.

Za razliku od sljedećeg i prošlog primjera, funkcije ovih aplikacija i previše koristimo, ali ih one olakšavaju. Googleove “funkcije” također imaju posebne mobilne aplikacije, poput one za postavke Google Appsa ili pak za Google Maps.
3. Da vidimo što sve (već) može
Svi mi koristimo različite aplikacije na različite načine. S kolegom sam nedavno razgovarao kako najobičnije todo aplikacije za većinu korisnika mogu zamijeniti kompleksne CRM sustave što se tiče nekih mogućnosti. “Samo” morate znati kako ih prilagoditi toj funkciji.
Problem kod mnogih “općenitih” aplikacija jest što često zaboravljamo sve njihove mogućnosti, zbog čega im je bitno davati studije slučaja, primjere itd. Jasan, “applikacijski” primjer toga su Evernoteove aplikacije poput Evernote Food. Naravno da znamo da Evernote možemo koristiti za recepte i praćenje fine klope, ali često to zaboravljamo činiti, jer u Evernoteu možemo držati bilješke za… sve… i svašta.
Evernote Food kroz svoje prilagođeno sučelje naglašava kako koristiti Evernote za praćenje restorana i hrane. Sučelje nije, kao u primjeru Connecteda, toliko bolje od obične Evernoteove aplikacije, već očitim koracima poput isticanja lokacije i navođenja tagova kao “sastojaka” ističe što točno raditi. U Evernoteu i dalje na sličan način možete pratiti hranu, ali vam je Evernote Food otkrio sve korake koji vam možda na prvi pogled ne bi bili tako očiti.
4. Stvaranje potencijalnog nasljednika
Znam već koliko mrzite riječ “pivot”, ali svi veliki internetski giganti boje se svoje propasti. Facebook je, kako ne bi jednog dana završio kao Myspace, preuzeo messaging servis WhatsApp (za 19 milijardi) te fotografsku društvenu mrežu Instagram (za 1 milijardu dolara) kako bi se s jedne strane riješio konkurenata, a s druge stvorio proizvode koji će preživjeti potencijalan trenutno – već sam spomenuo u članku – najveće društvene mreže na svijetu.
Problem s tvrtkama poput Facebooka je što su njihovi proizvodi besplatni, što znači da je lako prebaciti se s jedne mreže na drugu. Ukoliko jednog dana Facebook kao Facebook.com dosadi korisnicima, Facebook Inc. će imati niz proizvoda spremne da ih preuzmu. Instagram je uspio, jer je naglašavao fotografije bolje od Twittera ili Facebooka. Korisnici znaju čemu služi – fotkama. Foursquare na sličan način kroz razvoj 2 umjesto jedne “gigantske” aplikacije želi preživjeti.
Sve (pa i Googleov uspjeh) se temelji na (un)bundingu
Zanimljivo je kako iza nedavne eksplozije “mini” aplikacija velikih internetskih tvrtki te stvaranju mini-fenomena poput mnogima apsurdne aplikacije Yo stoji jedan ključan ekonomski princip koji u intervjuu za Harvard Business Report ističe poznati tehnološki investitor Mark Andreesen. U tom intervjuu Andreesen ističe kako je AOL nekada u SAD-u nudio integriran pristup internetu, informacije i komunikaciju – pa je došao Yahoo i “izvukao” neke od funkcija u “portal”. Potom je došao Google i ponovno “izvukao” tražilicu kao osnovnu funkciju koju je unaprijedio. Andreesen zaključuje kako je potom došao Facebook koji je izvukao funkciju traženja – ljudi.
Stoga, kad vam Facebook izvuče Messenger to je vjerojatno zato što toliko ćaskate (i ćaskamo) putem te Facebookove funkcije da u njoj Zuckerberg vidi veliki potencijal za rast. U maniri najvećih svjetskih konzorcija koji kroz niz vlastitih brendova “dijele” tržište tako i Facebook sad ima i Messenger – i WhatsApp, makar se ta strategija često čini kao fragmentiranje. Foursquare pak zna da je najbolja funkcija koju ima zahvaljujući svim našim prijavama i savjetima na lokacijama – pretraživanje tih istih lokacija koje je sad postalo nova Foursquareova mobilna aplikacija, dok je naprednim korisnicima izdvojen Swarm. Zašto ćemo ih koristiti? Zato što boljim, prilagođenijim sučeljem te aplikacije bolje ističu već odlične postojeće funkcije, iako možđa čak i troše malo više baterije. Koje vi aplikacije koristite?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Tomislav
08. 08. 2014. u 7:25 pm
reklo bi se: podijeli pa vladaj 😉