Poq Studio, pobjednik Seedcampa u Zagrebu, ušao je u službeni Seedcampov program investiranja. Osnivač Michael Langguth komentira za Netokraciju!
Od Londona, preko Zagreba, do Seedcamp programa za startupe. Takav je bio put kojim je prošao Poq Studio, londonski startup čiji je proizvod – aplikacija namijenjena mobilnoj prodaji u modnoj industriji, osvojila sudce na Seedcampu u Zagrebu, a u čemu im je kao jedan od mentora pomogao i Ivan Brezak Brkan (da, ovaj isti, Netokracijin).
Vijest da su ušli u službeni Seedcampov program investiranja razveselila je osnivače Poq Studia, Michaela Langgutha i Oyvinda Henriksena. Kako kaže Michael, pobjeda u Zagrebu značila je veliki korak naprijed za njihov startup; omogućila im da upoznaju ključne ljude Seedcamp mreže te su se susreli sa mnogim dobrim idejama i inspirativnim ljudima (Mentoru Jaki Levsteku još uvijek duguju ručak jer ih je upoznao sa njihovim budućim investitorima).
Trend kojeg startupi prepoznaju
Da će Seedcampova investicija naići na plodno tlo, svjedoče ambiciozni planovi za aplikaciju. Kako kaže Michael:
Usredotočili smo se na tri ključa područja; prvo, razvijamo konkretne alate za prodaju u modnoj industriji, drugo, unaprjeđujemo platforme za Android i za mobilni internet kako bi korisničko iskustvo kupovanja bilo na razini bez obzira na kanal, te treće, povezujemo naš sustav sa drugim platformama elektroničke prodaje kako bi promjene i održavanje proizvoda unutar aplikacije bile brze i jednostavne.
Što se tiče područja koji najbolje poznaju, elektroničke prodaje i prodaje korištenjem mobilnih uređaja, Poqov tim smatra kako je praksa u početnom stadiju u mnogim zemljama, a pogotovo u nekim europskim zemljama koje su tradicionalno zabrinute oko sigurnosti.
To će se svakako promijeniti. Svi makro trendovi pokazuju kako će mobilna e-prodaja sve više rasti s penetracijom pametnih telefona, pouzdanijeg i bržeg mobilnog interneta, kvalitetom mobilnih stranica te sve većim rastom broja aplikacija za prodaju. Rezultat će biti veće povjerenje kupaca te rast prodaje na mobilnim platformama. Brojni europski startupi prepoznaju trend, primjerice, GoCardless. Međutim, svakako im je teže doći do prepoznatljivosti u Europi nego što bi to bilo u SAD-u.
Poq Studio je osigurao standardan Seedcampov ugovor. Ono što slijedi za njih, kao i tri druga startupa koja su u ovoj iteraciji ušli u Seedcampovu obitelj (BRANDiD, Rawstream i TRData), jest Seedcamp Week koji će ugostiti ukupno 18 startupa gdje će imati priliku pokazati što su ostvarili te učiti od više od 400 mentora u tjedan dana.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.