Kako proizvesti prvu naprednu punionicu električnih vozila u Hrvatskoj i ostati krivo shvaćen?
Electrom

Kako proizvesti prvu naprednu punionicu električnih vozila u Hrvatskoj i ostati krivo shvaćen?

Ako u objavi za medije punionicu za električna vozila ili školu ili bilo što drugo proglasite po nečemu prvim ili jedinstvenim, računajte da ste se vjerojatno pretplatili na razne zavrzlame: od rasprava na društvenim mrežama do senzacionalističkih članaka. 

Prije dva tjedna u Ogulinu je postavljena jedna od prvih punionica električnih vozila proizvedena u Hrvatskoj. Ona je rezultat suradnje poznatog hrvatskog proizvođača alatnih strojeva ITAS Prvomajska i slovenske tvrtke Implera/Elevat koja je razvila softver, a postavljena je zahvaljujući Zadruzi za etično finaciranje (ZEF) i agenciji Electrom koja je inicirala čitavu priču. Ova je punionica jedinstvena na ovim prostorima po tome što omogućava punjenje bez korištenja RFID kartice.

Punjenje na ZEF punionici moguće je u svako doba

Drugim riječima, da biste napunili svoj automobil, nije potrebno ići u neki centar fizički kupiti karticu i ne ovisite o radnom vremenu operatera punionice. Dovoljno je s mobitela nazvati besplatan telefonski broj i punjenje počinje. Osim toga, punionica omogućava rezervaciju termina punjenja i mogućnost plasmana reklamnih poruka na velikom interaktivnom 24“ zaslonu. Za sada je predviđena za istovremeno “sporo” punjenjenje dva automobila pri snazi od 11 kW, no naknadnom nadogradnjom može se pretvoriti u brzu DC punionicu ukupne snage od 150 kW.

Objava o punionici na OGportalu

Inače, ovo bi trebala biti prva u nizu punionica pod brendom “ZEF punionice” čime Zadruga za etično financiranje, osim osnivanja etične banke i vlastite opskrbe električnom energijom, nastoji ući i u poslovnu sferu punjenja električnih vozila. Napredne karakteristike koje omogućavaju i domaćima, ali i stranim turistima da punionicu koriste bilo kada, 24 sata dnevno, bez potrebe za kupovinom posebne kartice, svakako su pozitivan korak naprijed. Priču o punionici je objavila nekolicina većih i manjih portala, a ljubiteljima električnih vozila za oko je zapela objava OGportala koja u naslovu doslovce spominje “prvu punionicu proizvedenu u Hrvatskoj”.

Što se dogodi kad pokušaš biti prvi u Hrvatskoj?

Upravo se zbog te objave na Facebooku među entuzijastima za električna vozila potegnula omanja rasprava vezano uz to tko je doista bio “prvi” i što znači “proizveden u Hrvatskoj”. Naime, pojam “proizveden u Hrvatskoj” jedni mogu tumačiti kao proizvodnju gdje strana tvrtka investira i pokrene proizvodnju. Primjer toga je tvornica Ducati komponenti koja je još 2002. godine u Ludbregu pokrenula proizvodnju električnih vozila i punionica. Drugi će možda smatrati da “proizveden u Hrvatskoj” znači da je punionicu proizvela tvrtka u 100% hrvatskom vlasništvu. I onda, naravno, dolazi do kratkog spoja.

Primjer domaće punionice je ona koju je u Lovranu izradila i u suradnji s općinskim vlastima postavila tvrtka Futura trade, no, prema tvrdnjama kolega iz Electroma, ta punionica nije tolike snage i nema napredne mogućnosti koje ima domaća punionica u Ogulinu.

Slučaj “prve” energetski neovisne škole u svijetu

“Iz kampanje za energetski neovisnu OŠ “Ostrog” Marina Kelava

Sve to me podsjeća na slično iskustvo iz 2013. godine tijekom kampanje za energetski neovisnu OŠ Ostrog u Kaštel Lukšiću. Tada smo sredstvima iz kampanje na Indiegogu uz dodatna sredstva osigurana sa strane uspjeli sagraditi solarnu elektranu snage 25 kW koja zadovoljava sve potrebe škole za električnom energijom. Trend u to doba na ovoj platformi bio je svaku kampanju u nekom kontekstu proglasiti jedinstvenom. Unatoč detaljnom istraživanju, tom smo trendu na kraju podlegli i mi i školu proglasili budućom prvom energetski neovisnom školom na svijetu. Tragove te greške u procjeni još uvijek možete pronaći na međumrežju.

Jedan od manjih portala kojeg smo smatrali “prijateljskim” uzvratio nam je senzacionalističkim člankom o jednoj drugoj školi iz inozemstva koja je navodno to postigla prije nas. Realno gledano, to nisu postigli, ali, nakon što se zec izvuče iz šešira, ono što je stvarno, više nije bitno. Važno je da smo se mi usudili reći da smo prvi, a netko je to izjavio prije nas. Mi nismo reagirali jer se radilo o marginalnom portalu koji danas više i ne postoji. Ipak, nije ugodno kada vam netko u jeku kampanje na ovakav način bocka u leđa.

I koju pouku možemo izvući iz “prve” punionice?

Pouka koju sam ja izvukao iz svog slučaja da ću jako dobro paziti na što stavljam fokus objave za javnost. Prije svega, zato što u Hrvatskoj imamo mnoštvo tvrtki koje su vrhunski stručnjaci i tržišni lideri u svojoj branši i mnogo vrhunskih proizvoda najbolje kvalitete s jedinstvenim tehnologijama i odličnim performansama po najpovoljnijim cijenama od sada dostupnim i u Hrvatskoj. Izdići se iz tog otužnog marketinškog prosjeka možete isključivo ako stavite fokus na problem koji korisnici imaju i koji vaš proizvod doista rješava.

Ovdje je to zavrzlama s RFID karticama čija nabavka zna biti problem i stvarnim korištenjem punionica 24/7.  O tome svjedoči i priča o Mariju Mikuliću, dobrom duhu punjenja električnih vozila u Slavonskom Brodu. Radilo se o entuzijastu koji dočekuje putnike namjernike s električnim vozilima i vlastitom karticom ih spaja na jednu od rijetkih punionica istočno od Zagreba.

Our Mario is a good ghost of charging for everyone coming to or passing by Slavonski Brod. Long Live and prosper dear Mario Mikulic🖖

Geplaatst door Nikola Tesla EV Rally op Donderdag 12 juli 2018

Druga stvar na koju je možda premalo stavljen naglasak je pokretanje brenda “ZEF punionica” što bih osobno stavio u fokus objave i članka. Osim toga, važno je da priča koju plasiraš u medije bude što manje dvosmislena i potencijalno krivo shvaćena.

Ali na kraju krajeva, cilj ove kolumne nije kritizirati kolege iz ZEF-a, čiji sam i ja član, već dati pokoji PR savjet i ujedno ukazati na činjenicu da u 2019. godini u turističkoj zemlji kao što je Hrvatska još uvijek postoje potezi od više od 200 kilometara bez ijedne punionice za električna vozila. U takvoj situaciji nije važno tko je proizveo i postavio koju punionicu prije koga. To razumiju i vlasnici i proizvođači i dobavljači punionica, ali i entuzijasti poput mene. I upravo se zato veselimo svakoj, a ne samo “prvoj” postavljenoj punionici, uključujući i one najmanje i najjednostavnije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Robert Lokar

    Robert Lokar

    04. 07. 2019. u 7:48 pm Odgovori

    Svakako za pohvalu, nažalost država u kojoj živimo to ne vrednuje tako da potiče što brže i što više postavljanja tih stanica osim u slučajevima kad se može ministrima, županima, gradonačelnicima i inima omogućiti provizija.

    • Ivan Szekeres

      Ivan Szekeres

      05. 07. 2019. u 9:35 am Odgovori

      Vrlo vjerojatno, ali to je za neku drugu raspravu. Mnogi od nas bi voljeli kad bi i lokalna uprava i samouprava, ali i drugi poduzetnici (vlasnici benzinskih pumpi, hoteli, ugostitelji, vlasnici trgovačkih centara, itd. ) bili otvoreniji prema novim idejama i tehnologijama i da glavna točka preko koje se prelama odluka o postavljanju punionice što manje bude: “A što tu ima za mene, odmah, sada…”

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Programiranje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.