Zapošljavanje u doba društvenih mreža? Detalje u infografici otkriva istraživanje Netokracije i MojPosao
Kako bismo doznali kako korištenje društvenih mreža utječe na mogućnost zapošljavanja - zajedno s vodećim hrvatskim portalom za zapošljavanje MojPosao proveli smo istraživanje među posloprimcima, ali i poslodavcima u Hrvatskoj. Preko 65 posto ispitanika pazi što objavljuje na svojim profilima na Facebooku i Twitteru, jer se boje što bi budući poslodavac mogao misliti. Zanimljivo je kako većina ispitanika smatra kako poslodavci pregledavaju profile na društvenim mrežama, a od ispitanih poslodavaca to priznaje polovica...
Kako bismo doznali kako korištenje društvenih mreža utječe na mogućnost zapošljavanja – zajedno s vodećim hrvatskim portalom za zapošljavanje MojPosao proveli smo istraživanje među posloprimcima, ali i poslodavcima u Hrvatskoj.
Preko 65 posto ispitanika pazi što objavljuje na svojim profilima na Facebooku i Twitteru, jer se boje što bi budući poslodavac mogao misliti. Zanimljivo je kako većina ispitanika smatra kako poslodavci pregledavaju profile na društvenim mrežama, a od ispitanih poslodavaca to priznaje polovica.
Dok govorimo o korištenju društvenih mreža u poslovanju, za promociju brendova i prodaju proizvoda, ponekad zaboravljamo koliko se njima sami koristimo. Koliko se njima koriste naši zaposlenici, naši šefovi, naši kupci, naši budući kolege… Rezultate našeg istraživanja možete vidjeti u obliku originalne infografike:
Kliknite na infografiku za veću, čitljiviju verziju!

Zahvaljujemo se kolegicama Antoniji i Martini iz MojPosao na ugodnoj suradnji kao i Lucijanu iz Blagonić Brothersa na predivnoj infografici. Ako želite ovu grafiku objaviti i na svojoj web stranici, slobodno, ali uz to molim da na početku članka navedete da ste je preuzeli s Netokracije uz aktivni link. Hvala unaprijed!
Čini se da su društvene mreže itekako bitne u zapošljavanju, ali i daljnjem radu. Što vi mislite o rezultatima istraživanja – koji aspekti su vam zanimljivi, a koji vas brinu?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Siniša Abramović
04. 05. 2011. u 1:50 pm
Bljuje mi se od tih lažnih podilaženja, kao paze što pišu, a onda naprave 2-3 lažna profila + anonimus account na forumima i peri deri s sranjima , koji licemjeri u 3PM !?
Ako si sirovina sirovina si, kad tad češ se israt pred auditorijem, a te lažne fasade koje si neki grade okolo im pristaju kao i “prasici sedlo”.
Cheers
Ivan Šetka
04. 05. 2011. u 3:49 pm
Ako poslodavac ne prekontrolira kandidata pri zapošljavanju onda je vrlo šlampav.
Ionako Fb i Twitter profili iskaču guglanjem osobe.
Način na koji se osobe pojavljuju na društvenim mrežama puno govori o njima.
Između ostalog ako je profil javan što je sporno u tome da ga netko pregledava?
Dario Kreštalica
05. 05. 2011. u 3:23 am
Potpuno se slažem.
Kad se netko hoće zaposlit, želi znati gdje se zapošljava, čime se bavi ta firma, kakva je na glasu jer želi sigurnu platu, kakvo je radno okruženje, itd…
Pa šta je onda bed ako poslodavac malo zaviri u privatno-javni život ?!
Ljena osoba kod kuće malo kad može bit vrijedna na poslu (čast izuzecima), …
Stalno pijana osoba malo kad moze bit odgovorna osoba (čast izuzecima) , …
Sve što postavimo na Internet zaboravimo na privatnost.
Ako nam neke mreže garantuju neku 100% privatnost to smatrajmo navlakušom.
Ivan Sršen
04. 05. 2011. u 5:00 pm
Screening zaposlenika putem njihovih društvenih mreža je u najmanju ruku etički upitan. Na stranu da li je profil otvoren, zatvoren, cenzuriran prikladan ili što već ne, praksa takvog screeninga je zadiranje u intimu i privatni život zaposlenika, znači u one sfere koje poslodavca ne bih trebale interesirati niti su relevantne za utvrđivanje da li če zaposlenik adekvatno obavljati svoj posao. Nadalje, online screening omogučuje poslodavcima pristup informacijama koje im nisu i ne bih trebale biti dostupne i na temelju kojih potencijalni zaposlenici mogu biti diskriminirani (bračni status, veličina obitelji, seksualna orijentacija, u nekim državama dob itd.). Recruiting putem društvenih mreža je potpuno opravdan je prisiljava poslodavce da igraju sa otvorenim kartama (oglašavanje dostupnih poslova preko profila HR menadžera ili tvrtke) davajući tako do znanja potencijalnim zaposlenicima da se tvrtka u pitanju vjerovatno služi i online screeningom. Iz rezultata koje sam prikupio za svoje diplomsko istraživanje (rad koji sam danas napokon predao mentoru, yay!) isčitava se da HR stručnjaci u Hrvatskoj naveliko koriste društvene mreže da bih (pomalo šoto kuco) provjeravali potencijalne i sadašnje zaposlenike (80% njih) dok njih 60% ima formirano mišljenje o aplikantu (uglavnom negativno) još prije samog intervjua koje su formirali disektirajući družtveni profil osobe u pitanju. Po mom osobnom skromnom mišljenju nije korektno od recruitera da ukazuju intevjue sa potencijalnim zaposlenikom unaprijed znajući da ga neće zaposliti radi nekih informacija sa njegovog fejs profila… niti je ljudski niti je etična poslovna praksa… to se obično događa kada tvrtke nemaju nikakve smjernice, u smislu pravila i procedura, koje se odnose na online screening i regrutaciju.
ivan
Dario Kreštalica
06. 05. 2011. u 1:23 pm
Etika je davno isparila kao onakva kakva bi trebala biti 😉
Prvo, što pada na pamet potencijalnim zaposlenicima je da lažu i petljaju o svojoj biografiji npr.: vrijedan, odgovoran, pristojan, … a kad se zaposli ništa od toga ili samo djelić !!!
Pa se onda postavlja pitanje gdje je tu etika, je li etika lagati o nečemu što je ključno o odlučivanju o izboru odgovarjućeg kandidata !
Vrijeme je novac, ne treba dopustit da potencijalni zaposlenik krade svojim lažima dragocijeno vrijeme 😉
Damir2
06. 05. 2011. u 12:42 am
Po meni iskreno rečeno, osoba koja previše izlaše svoju privatnu stranu na FB i nije neki kandidat za posao. To nije baš karakteristika pametne ili kvalitetne osobe
Ivan Sršen
06. 05. 2011. u 2:12 am
Možda nisi svjestan činjenice da generacije koje danas diplomiraju sa fakulteta FB i ostale mreže ne doživljavaju nikako drugačije nego kao lokalni birc pa se zato ni tamo ne cenzuriraju. Y genercaija (i ostale ine mlađe generacije) nemaju percepciju društvenih mreža kao nečega na čemu se treba skrivati kao zmija noge, što je logično jer se tako poražava svrha društvenih mreža.