YouTube vodič: Kako naći kvalitetan sadržaj?!

Ima li na YouTubeu kvalitetnog sadržaja – i kako ga naći?

Na YouTubeu se može naći pregršt kvalitetnog sadržaja, samo ga trebate naći ispod slojeva jeftinih fora za klince i balkanskih hitova. Od zaista kvalitetnih vlogova do edukativnih video eseja, neka vam ova epizoda Netokracija Podcasta bude uvod!

Još sam tijekom početka pandemije pisao kako me smiruju YouTube video sadržaji o izradi noževa i ASMR kuhanje hrane, ali nisam otkrio da već duže vrijeme skoro pa ne gledam ni serije, ni filmove, ni Netflix – nego prvenstveno YouTube.

Ako je TikTok Mijina nova platforma, YouTube je moja!

Da, na YouTubeu ima više sadržaja od ponekog korisnog videa i pregršta balkanskih glazbenih hitova i gluposti za klince koji se mogu naći na naslovnici kad niste prijavljeni.

Dok su podcastovi poznati kao izvor kvalitetnog sadržaja i možete naći pregršt domaćih podcastova u našem velikom vodiču, iz mog iskustva YouTube redovito prate mlađi i poneki milenijalac.

Kako doći do kvalitetnog sadržaja na YouTubeu?

Kvalitetnog sadržaja ima, ali ga trebate naći. Nakon što se počnete pretplaćivati na kanale i označavati zvonce (zvonce aktivira poseban feed obavijesti o novim video sadržajima i nije baš pouzdano, ali generalno radi), YouTubeov algoritam će početi učiti i na naslovnici vam preporučivati nove i stare sadržaje koji će vam se svidjeti.

U novoj epizodi Netokracija Podcasta dajem nekoliko primjera YouTube kanala koje pratim, od zanimljivih vlogova Corridora do YouTuberske varijante ‘Dobro jutro, Hrvatska’ mojih najdražih YouTubera Rhetta i Linka: Good Mythical Morning. Da, imam njihove šalice. I knjigu. I naljepnice na laptopu odmah uz Webcamp Zagreb i Digital Labin.

Hoćete li početi gledati YouTube? Hoće li Mia?

Nadam se da su vam se neke od preporuka svidjele, a ako želite nastaviti istraživati što nudi YouTube, preporučam:

  • Ako volite filmove i serije, video eseji Patricka Willemsa i Film Joy su savršeni – pa i dvodjelni serijal o Nemogućoj misiji i Tomu Cruiseu. Zanima li vas kako se rade efekti u tim istim filmovima i serijama, škicnite serijal SFX artists react;
  • Ako ste geek koji voli crtane serije, stripove, ali i dublje značenje iza njih, NerdSync ima neke od najboljih video eseja na tu temu;
  • Iako nisam neki veliki zaljubljenik u automobile, Ivan mi je nedavno otkrio odličan kanal Donut Media sa serijalom Up to Speed koji vas upoznajte s povijesti najvažnijih automobila i automobilskih brendova na svijetu;
  • Svaki radni dan pak gledam Good Mythical Morning koji po našem vremenu izlazi popodne, posebno serijal Will it u kojem čudnovati domaćini Rhett i Link isprobavaju što neka hrana može postati;
  • Kad smo već kod hrane, ako ste umjesto Great British Bakeoff htjeli vidjeti pokvareni telefon u obliku emisije o kuhanju, pogledajte Pass it on serijal od britanskog kanala SortedFood. Ako nakon takvih natjecateljskih hoćete normalne kulinarske kanale, prijeđite na Binging with Babish;
  • Da ne zaboravim industriju, War stories serijal od Ars Technice otkriva najveće izazove u industriji igara, dok Ahrefs i Brian Dean daju prilično kvalitetan pregled savjeta za SEO i digitalni marketing.

Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Startupi

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.