YouTube vodič: Kako naći kvalitetan sadržaj?!

Ima li na YouTubeu kvalitetnog sadržaja – i kako ga naći?

Na YouTubeu se može naći pregršt kvalitetnog sadržaja, samo ga trebate naći ispod slojeva jeftinih fora za klince i balkanskih hitova. Od zaista kvalitetnih vlogova do edukativnih video eseja, neka vam ova epizoda Netokracija Podcasta bude uvod!

Još sam tijekom početka pandemije pisao kako me smiruju YouTube video sadržaji o izradi noževa i ASMR kuhanje hrane, ali nisam otkrio da već duže vrijeme skoro pa ne gledam ni serije, ni filmove, ni Netflix – nego prvenstveno YouTube.

Ako je TikTok Mijina nova platforma, YouTube je moja!

Da, na YouTubeu ima više sadržaja od ponekog korisnog videa i pregršta balkanskih glazbenih hitova i gluposti za klince koji se mogu naći na naslovnici kad niste prijavljeni.

Dok su podcastovi poznati kao izvor kvalitetnog sadržaja i možete naći pregršt domaćih podcastova u našem velikom vodiču, iz mog iskustva YouTube redovito prate mlađi i poneki milenijalac.

Kako doći do kvalitetnog sadržaja na YouTubeu?

Kvalitetnog sadržaja ima, ali ga trebate naći. Nakon što se počnete pretplaćivati na kanale i označavati zvonce (zvonce aktivira poseban feed obavijesti o novim video sadržajima i nije baš pouzdano, ali generalno radi), YouTubeov algoritam će početi učiti i na naslovnici vam preporučivati nove i stare sadržaje koji će vam se svidjeti.

U novoj epizodi Netokracija Podcasta dajem nekoliko primjera YouTube kanala koje pratim, od zanimljivih vlogova Corridora do YouTuberske varijante ‘Dobro jutro, Hrvatska’ mojih najdražih YouTubera Rhetta i Linka: Good Mythical Morning. Da, imam njihove šalice. I knjigu. I naljepnice na laptopu odmah uz Webcamp Zagreb i Digital Labin.

Hoćete li početi gledati YouTube? Hoće li Mia?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Nadam se da su vam se neke od preporuka svidjele, a ako želite nastaviti istraživati što nudi YouTube, preporučam:

  • Ako volite filmove i serije, video eseji Patricka Willemsa i Film Joy su savršeni – pa i dvodjelni serijal o Nemogućoj misiji i Tomu Cruiseu. Zanima li vas kako se rade efekti u tim istim filmovima i serijama, škicnite serijal SFX artists react;
  • Ako ste geek koji voli crtane serije, stripove, ali i dublje značenje iza njih, NerdSync ima neke od najboljih video eseja na tu temu;
  • Iako nisam neki veliki zaljubljenik u automobile, Ivan mi je nedavno otkrio odličan kanal Donut Media sa serijalom Up to Speed koji vas upoznajte s povijesti najvažnijih automobila i automobilskih brendova na svijetu;
  • Svaki radni dan pak gledam Good Mythical Morning koji po našem vremenu izlazi popodne, posebno serijal Will it u kojem čudnovati domaćini Rhett i Link isprobavaju što neka hrana može postati;
  • Kad smo već kod hrane, ako ste umjesto Great British Bakeoff htjeli vidjeti pokvareni telefon u obliku emisije o kuhanju, pogledajte Pass it on serijal od britanskog kanala SortedFood. Ako nakon takvih natjecateljskih hoćete normalne kulinarske kanale, prijeđite na Binging with Babish;
  • Da ne zaboravim industriju, War stories serijal od Ars Technice otkriva najveće izazove u industriji igara, dok Ahrefs i Brian Dean daju prilično kvalitetan pregled savjeta za SEO i digitalni marketing.

Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?