Yelp – kako je neuspješna stranica došla do 100 milijuna jedinstvenih mjesečnih posjeta

Yelp – kako je neuspješna stranica došla do 100 milijuna jedinstvenih mjesečnih posjeta

Yelp
Jeremy Stoppelman ističe kako je za dugovječno poslovanje najbitnije biti strastven oko poslovne ideje! (Snimila Marinshe)

Jeremy Stoppelman je na LeWebu govorio o samim početcima Yelpa. Riječ je o vrlo popularnoj stranici, koja je neiscrpan izvor osvrta, recenzija i kritika o bezbrojnim proizvodima i uslugama. Sama ideja začeta još prije desetak godina, kada, prema Stoppelmanovim riječima, na internetu nije bilo toliko sličnih projekata ili startupa.

Loic Le Meur, osnvač LeWeba, razgovarao je s osnivačem ovog sada 1,8 milijardi dolara vrijednog projekta, koji ima 100 milijun jedinstvenih mjesečnih posjeta. No, projekt nije uvijek bio takav –  Stoppelman se prisjetio ne baš sjajnog začetka:

Najteži je dio početak. Došli smo na ideju o projektu i mislili smo da ćemo graditi uslugu oko pitanja i odgovora. Dakle, da bi postojala kritika ili recenzija, moralo se postaviti pitanje. No, kad smo lansirali stranicu, nije funkcioniralo kako smo očekivali. Pratio sam podatke o korištenju stranice i oni nisu bili najbolji. Tražio sam u njima odgovor o tome što bi moglo biti rješenje tog problema i vidio kako su neki od korisnika vrlo aktivni – odgovarali su na pet, deset pitanja pa i više pitanja.

Tada su shvatili moć pisanja ocjena, osvrta i recenzija te se i sami uključili u njihovo kreiranje.

Koji su podatci bitni?

Yelp ima mogućnost čekiranja, poput Foursquarea ili Facebooka, ali Stoppelman je naveo kako su podatci o tome gdje se korisnici nalaze tek djelić slike – smatra puno vrjednijim iskrene recenzije. No, postoji i problem s lažnim recenzijama, a Stoppelman kaže da je to prisutno od prvoga dana. Zbog toga je osmišljen algoritam koji prati ponašanje korisnika na stranici, što dovodi do toga da neki sadržaji budu maknuti sa stranice na kojoj se ocjenjuju proizvodi ili sluge. No, drugi korisnici mogu pregledati i sadržaje koji su uklonjeni, ukoliko to žele.

Što se tiče poslovnog modela, Yelp nudi poslovnim korisnicima pozicioniranje njihovih proizvoda ili usluga na vrh prilikom pretraživanja (slično oglasima na Googleu). Idući bi korak mogao biti i prodaja proizvoda putem samog Yelpa – kako Stoppelman kaže, ako korisnici mogu pročitati recenziju proizvoda, zašto odmah ne bi išli korak dalje i kupili ga?

Fokus Yelpa je internacionalna ekspanzija, stoga bismo ga uskoro mogli više koristiti i u ovim područjima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…