Nanobit i Microblink: Ako zaživi GDSA, izazivač Google Playa, olakšat će ulazak na kinesko tržište aplikacija

Nanobit i Microblink: Ako zaživi GDSA, izazivač Google Playa, olakšat će ulazak na kinesko tržište aplikacija

Xiaomi, Vivo i Oppo udružili su se u razvoju platforme koja bi bila direktan konkurent Google Playu. Kako to može utjecati na domaće IT tvrtke, otkrili smo u razgovoru s njihovim predstavnicima.

Barem će tako pokušati tehnološke tvrtke iz Kine koje su nedavno odlučile udružiti snage u projektu koji bi, idealno po njih, mogao stvoriti ozbiljan problem za Google. Huawei, Oppo, Vivo i Xiaomi već imaju i razvijaju svoje trgovine aplikacijama, ali problem ostaje: kako nagovoriti developere da rade aplikacije za pet ili šest platformi, a ne samo dvije?

Potencijalno rješenje problema za proizvođače iz Kine dolazi u vidu platforme Global Developer Service Alliance koja će omogućiti developerima “podizanje” aplikacije na sve trgovine odjednom. Idealno, to znači da vaša aplikacija može biti dostupna korisnicima svih gore spomenutih brendova mobitela – bez potrebe da izgrađujete novu verziju za Xiaomi pa posebnu za Huawei i tako dalje, navodi Reuters.

Kako bi jedna ovakva platforma utjecala na razvoj i distribuciju aplikacija domaćih IT tvrtki odgovor sam potražio kod Filipa Cindrića, voditelja poslovnog razvoja Nanobita te Jurice Cerovca, tehničkog direktora Microblinka. Filip ističe kako je ovo samo jedan od koraka kako da spomenute kineske kompanije zajednički povećaju svoju konkurentnost i smanje ovisnost o Googleu, iako to sve negiraju. U svakom slučaju, krajnjim akterima – developerima – ovo su dobre vijesti:

Kolokvijalno govoreći, kroz jedna vrata ući ćete na tri, odnosno četiri trgovine gdje se broj korisnika broji u desecima milijuna.

Ovaj potez svima olakšava posao (u Kini)

Skupa, četiri kineska brenda drže otprilike 40 posto smartphone tržišta, a pomisao na to da se u nekoliko trenutaka aplikacija može plasirati ne samo na Google trgovinu, već i na trgovine Huaweija, Oppoa i Xiaomija bit će vrlo privlačna za developere koji ciljaju na istočna tržišta.

Kineski div Oppo vlasnik je poznatog brenda OnePlus. Wikipedia

Bit će ovo lak način za dramatično povećavanje dosega aplikacija i svojevrsno “bježanje” od zaista pretrpane Google trgovine za developere koji žele malo više šanse za probijanje. Jurica objašnjava:

Potencijalno bi nov način distribucije aplikacija mogao smanjiti fragmentaciju i olakšati ulazak na kinesko tržište. Pratimo trendove i ovo je svakako zanimljiva
vijest.

Kada je riječ o domaćim tvrtkama, oba moja sugovornika se slažu kako ne postoji način za njih da ne prate ove trendove, jer su obje tvrtke fokusirane na rast na svim svjetskim tržištima, pa tako i Kini.

Google Play, App Store, GDSA?

Osim mogućnosti ulaska na milijunsko tržište, udruživanje kineskih igrača može značiti tri odvojena smjera razvoja za developere: Google trgovina, Apple trgovina, i nova GDSA platforma. S obzirom na Microblinkovo poslovanje u 80 zemalja, uključujući i Aziju, zanimalo me i kako će se mogućnost plasiranja aplikacija na novu trgovinu odraziti na njih. Jurica ističe da svakako planiraju koristiti platformu ako zaživi:

Važno nam je da naši korisnici mogu integrirati bilo koji proizvod na svim najvažnijim platformama pa tako i na novim, u ovom slučaju kineskim.

Iako Huawei nije službeno u ovoj grupi tvrtki, spekulira se kako bi mogao biti “iz sjene”. Huawei

Ipak, nije sve tako jednostavno. Naime, Huawei mobiteli više nemaju podršku za Google Play trgovinu zbog napetosti između SAD-a i Kine, što je unijelo dramatične promjene u načinu razmišljanja ovog brenda mobitela – pa tako i drugih kako vidimo. Huawei je odlučio razviti svoj vlastiti operativni sustav nazvan Harmony kako bi ponudio što je moguće više sadržaja onima koji odluče kupiti njihove mobitele, ali problem je u tome što za Harmony trebaju aplikacije, a samo je Huawei u “nemilosti”, ne i ostale kineske kolege.

Ovome u prilog ide i činjenica da na službenoj GDSA stranici nigdje nema spomena Huaweija. I Jurica se slaže da je strateški za kineske igrače vrlo smisleno tražiti “plan b”. Iako je trenutna sudbina ovog trgovinskog rata vrlo nejasna, on ne ide u korist SAD-u onoliko koliko se isprva mislilo, zaključuje.

Izazovi razvoja za treću platformu

Danas Xiaomi i Oppo rade perfektno uz Google, a neki njihovi mobiteli čak podržavaju i Android One, gotovo pa “goli” Android sličan onome na Google Pixel mobitelima.

Dok je razumljivo da se proizvođači žele “držati zajedno” jer svi imaju neku verziju svoje trgovine koja postoji uz Google, ove vijesti možda mogu imati suprotan efekt ako Google odluči eliminirati i njih sa svoje liste podržanih proizvođača.

Uostalom, u daljnjem razdoblju bit će ključno saznati hoće li ova nova platforma pratiti glavne ideje i misli Google Play Storea, odnosno koji će format koristiti aplikacije. Trenutačno Huaweijev AppGalery koristi APK format kao i Google Play, a Filip mi kaže da ako nova platforma bude imala funkcionalnosti i mogućnosti kao i Google Play, ne bi trebalo biti problema koji stoje na putu razvoju na njoj, uz Google Play.

Shema prijave i podizanja aplikacije na GDSA platformu. GDSA

Međutim, Filip pojašnjava kako su kod Kine uvijek najveći izazovi oni lokalizacijski, jer se čitava igra mora prevesti na kineski jezik te se moraju izbaciti svi zapadnjački elementi koji ondje ne funkcioniraju. Slaže se da ova nova platforma može biti vrlo dobra stvar tvrtkama koje izlaze na tržište Kine, ali upozorava:

Ima dakako tu još puno drugih faktora, poput toga koliki je organski discovery prisutan u odnosu na Google Play te kako algoritam za rangiranje aplikacija radi. Sve to je još uvijek u domeni nepoznatoga.

Kineska platforma je nice to have, ali Google Play je must

Naravno, nitko ne garantira da će ovo partnerstvo uopće zaživjeti na globalnoj razini, budući da se ipak radi o četiri tvrtke koje su jedna drugoj konkurencija. Kako navodi Reuters, postoje i veliki izazovi jer je teško znati koja tvrtka vuče najviše konaca, a tko se samo “šlepa”.

Bilo kako bilo, uskoro će možda biti mnogo lakše plasirati aplikacije na uređaje proizvođača iz Kine, a ako se tržište nastoji mijenjati ovolikom brzinom i SAD nastavi sa sankcijama, nije nerealno misliti da će možda i neke od drugih tvrtki snaći sudbina Huaweija. Ipak, zanimljivo je kako Jurica za kraj ipak znakovito izjavljuje:

Od Google Playa se ne može pobjeći 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...