SoftPos pretvara pametne telefone u POS uređaje

Worldline u Hrvatskoj lansira SoftPos, rješenje koje pametne telefone pretvara u POS uređaje

Iako vam ime možda ne zvoni na prvu ako se ne krećete u svijetu financijskih usluga, Worldline svoj staž i reputaciju u sektoru online transakcija gradi već više od pedeset godina. Da, daleko prije postojanja World Wide Weba kojeg danas smatramo jednim jedinim kanalom “online" plaćanja.

Worldline se još u osamdesetima specijalizirao za online plaćanja preko Minitela, francuske videotex usluge koja je glasila za najpopularniji online servis prije nego smo se kolektivno preselili na online odredišta koja počinju s “www.”

Od tih prvih eksperimentalnih koraka u Minitelu, ovaj se pružatelj usluga razvijao i pratio trendove te danas pokriva proces platnih transakcija iz svih kuteva, od sustava upravljanja terminalima do POS uređaja i mobilnih rješenja za plaćanja. Najnoviji digitalni proizvod iz tog portfelja koji sad lansiraju i na hrvatsko tržište je SoftPos, softversko rješenje koje pametne telefone pretvara u (super)mobilne POS uređaje.

Marko Henrik Marinšek, Worldline Goran Kovačević

Ususret lansiranju SoftPos-a, imali smo priliku popričati s Markom Henrikom Marinšekom, Country Managerom Worldlinea za Hrvatsku. Za početak smo ga pitali kako ostati relevantan u svijetu kartičnih plaćanja i online transakcija koji se u zadnjih 50 godina nekoliko puta preokrenuo naglavačke:

Biti u svakodnevnom kontaktu s trgovcima, osluškivati njihove potrebe te razvijati sigurnosna rješenja za plaćanje, pokazalo se kao ispravan recept za kreiranje trendova plaćanja u svijetu.

Ti trendovi su u posljednje vrijeme usko vezani uz prvenstveno bezgotovinska, a onda i beskontaktna plaćanja. Beskontaktna plaćanja su svakako bila u uzlaznoj putanji, ali ih je globalna pandemija dodatno pogurala u prvi plan, objašnjava Marko:

Ako govorimo o teritoriju Europe, beskontaktna plaćanja su svakako ujednačeni trend kojeg bilježimo u svim zemljama u kojima Worldline posluje. Utjecaj pandemije Covida-19 znatno je utjecao na osvješćivanje klijenata o “novim” načinima plaćanja. Tome su uvelike pomogli lokalni regulatori koji su aktivno promovirali bezgotovinsko plaćanje kao siguran oblik plaćanja. Povećanje maksimalnog iznosa kupnje bez unosa PIN-a također je imalo snažan utjecaj na beskontaktno plaćanje, budući da je prosječna hrvatska košarica nešto ispod 250,00 HRK.

Mobiteli zamjenjuju tradicionalne POS uređaje

SoftPos je, ukratko, softversko rješenje koje se može instalirati na pametne telefone ili tablete s operativnim sustavom Android 8.0 i NFC-om.

Nakon toga, pametni telefon služi kao i bilo koji drugi POS uređaj, pri čemu se zaslon telefona pretvara u tipkovnicu za unos PIN-a, ako je on potreban. Sam račun može se preuzeti preko QR koda.

Preko SoftPOS-a se mogu primati uplate preko različitih beskontaktnih bankovnih i kreditnih kartica, kakvih je danas u optjecaju preko 100 milijuna diljem svijeta, ili pak preko drugih pametnih telefona s NFC-om i digitalnih novčanika.

Upravo su plaćanja preko digitalnih novčanika kao što su Apple Pay ili Google Pay na putu da postanu novi standard, smatra Marko:

Digitalni novčanici više nisu zastupljeni samo među mlađom publikom. Oni danas pružaju dodatnu vrijednost i očekujemo da su oni dio standardne ponude banke ili da ih prodajna mjesta prihvaćaju. Koriste li se kao platni instrument, mjesto za spremiti avionsku kartu ili Covid potvrdu, digitalni novčanici mijenjaju korisničko iskustvo, posebice iskustvo plaćanja. Upravo zbog toga doživljavaju ogroman rast među korisnicima u Hrvatskoj.

Mobilnost je bitna za male poduzetnike, ali i one goleme kojima je point of sale – bilo gdje

Kada pomislimo na mobilna rješenja poput SoftPos-a, odmah nam na pamet padaju mikro i mali poduzetnici, pogotovo oni mobilni poput raznih dostava i dostavnih servisa koji su uzele maha u “novom normalnom”, malih trgovaca poput štandova na otvorenom, freelancera i sličnih kojima se tako omogućava jednostavan i ultraprijenosan prihvat kartica, a ne zahtijeva od njih velika financijska ulaganja u opremu.

Marko, međutim, ističe kako su njihovi korisnici u Europi podjednako mali trgovci i veliki lanci i poduzeća:

Prilikom razvijanja usluga s našim eksternim poljskim startupom SoftPos, vodili smo se željom da usluga prihvata kartica mora biti jednostavna i svedostupna. Prihvat kartica više nije namijenjen samo za velike trgovce, već za svakog poduzetnika, nevezano o njegovoj veličini. Odnedavno je putem naše SoftPos aplikacije omogućeno plaćanje za španjolsku poštu (Correos) i međugradske željeznice Lodz u Poljskoj.

Dio zasluge za to svakako snosi mogućnost da se SoftPos može relativno jednostavno integrirati u veće postojeće sustave, pogotovo one koji već koriste Android. Zbog malih ulaganja, koja omogućavaju korištenje velikog broja uređaja bez da to znatno optereti budžet, SoftPos je našao i prirodnu nišu u ugostiteljstvu i srodnim industrijama gdje je point of sale ili mjesto prodaje može biti doslovce bilo gdje – uz stol gostiju, na plaži, ne festivalu, u hotelskoj sobi:

Budući da kupci i gosti postaju zahtjevniji, samim time i korisničko iskustvo plaćanja traži promjene. SoftPos je savršen partner za ugostiteljstvo. Nudi mogućnost naplate u pokretu, na plaži ili eventu, te više nije potrebno slati gosta plaćati na centralnu lokaciju ili čekati da se mobilni POS uređaj oslobodi. Ne razmišljajući koliko imaju gotovine, gosti se osjećaju opuštenije pa je samim time i iznos računa veći.

Nakon supermobilnih POS-ova, koji je sljedeći korak ili trend platnim transakcijama? Ako pitamo Worldline, to je “cashless society” ili bezgotovinsko društvo. Dobro, možda to nije baš sljedeći korak, ali svakako cilj kojem Worldline teži i kojem se sve više približava.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.