WordPress je smišljen prije točno 8 godina, a gdje je danas?

WordPress je smišljen prije točno 8 godina, a gdje je danas?

WordPress, popularan sustav za upravljanje sadržajem odnosno CMS, pao je na pamet njegovom osnivaču Mattu Mullenwegu prije točno 8 godina zahvaljujući komentaru na njegovom tadašnjem blogu. Mullenweg je počeo raditi na WordPressu tijekom 2003., a presudan trenutak dogodio se 2004. godine kada se MovableType, tada iznimno popularan CMS, počeo naplaćivati svoju platformu. Tisuće korisnika tada su prešle na WordPress koji je do danas preuzet preko 12 milijuna puta.

WordPress, popularan sustav za upravljanje sadržajem odnosno CMS, pao je na pamet njegovom osnivaču Mattu Mullenwegu prije točno 8 godina zahvaljujući komentaru na njegovom tadašnjem blogu.

Mullenweg je počeo raditi na WordPressu tijekom 2003., a presudan trenutak dogodio se  2004. godine kada se MovableType, tada iznimno popularan CMS, počeo naplaćivati svoju platformu. Tisuće korisnika tada su prešle na WordPress koji je do danas preuzet preko 12 milijuna puta.

Počeo je kao blogerski alat, da bi do danas evoluirao u CMS, pogotovo od WordPressa 3.0 gdje je uveo novitete poput custom post types i custom menu items. Dočekali smo i da se WordPress MU integrirao u sam WordPress što je dodatno pojednostavilo cijelu platformu, pogotovo kada želite pokrenuti više stranica ili blogova na jednoj instalaciji. Matt je 2005. godine pokrenuo je tvrtku Automattic koja i danas, uz jaku zajednicu, razvija WordPress i mnogobrojne dodatke poput najpoznatijeg – Akismeta.

Do danas je razvijeno preko 12 tisuća dodataka koji WordPress pretvaraju u društvenu mrežu ili pridodaju različite funkcionalnosti koje inače nisu podržane. Tako je vrlo jednostavno WordPressu pridodati primjerice statistiku preko plugina WP Stats, forum uz bbPress, galerije ili neke zahtjevnije formulare uz cForms.

Mattu Mullenwegu je WordPress pao na pamet prije 8 godina (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Niti besplatnih tema ne manjka, tako da ih samo WordPress.org ih broji preko 1300. Možete ih instalirati i isprobati izravno iz administracije. Ukoliko ipak želite nešto profesionalnije, možete kupiti neku komercijalnu temu na stranicamam poput WooThemesa, izraditi vlastitu, ili koristiti framework poput Hybrida koji može biti odlična osnova za vašu temu.

Najbitnije za WordPress je iznimno jaka zajednica. WordPress je sa svakom novom verzijom pažljivo slušao i ispunjavao želje i prijedloge svojih korisnika pa se tako i administracija bitno promijenila. Cijela administracija je u inačici  2.5 redizajnirana uz pomoć poznate agencije Happy Cog, da bi već s verzijom 2.7 uveli još poboljšanja i restrukturiranja (horizontalni meni prebačen u vertikalni, pregledniji dashboard i sl.).

WordPress u Hrvatskoj

Prema Avalonovom istraživanju, svaka peta hrvatska web stranica koristi besplatni sustav za upravljanje sadržajem. Iako je Joomla vodeći CMS po istraživanju, WordPress se uglavnom više koristi na novim stranicama i projektima. WordPress se kako vani, tako i u Hrvatskoj koristi na različitim projektima: od blogova poput Gadgeterije i Velike Britanije pa i Netokracije. WordPress možete koristiti i kao punokrvan CMS za zahtjevnije projekte.

WordPress je kroz godine značajno unaprijedio svoje sučelje.

Hrvatska zajednica je poprilično mala i uglavnom se svodi na pojedince i tvrtke koje u svojem poslovanju koriste WordPress kao platformu za izradu stranica svojih klijenata. Trenutno ne postoji neka zajednička inicijativa koja bi okupila WordPress korisnike, developere i dizajnere da zajedno nastupaju i promoviraju WordPress. Nadam se da će se to već u ovoj godini promijeniti…

Na vašem jeziku? Svakako.

WordPress postoji i u hrvatskoj inačici, preveden zajedno s standardnom temom Twenty Ten. Sve je to prevedeno zahvaljujući entuzijazmu sudionika GlotPress projekta koji s svakom inačicom dopunjuju i poboljšavaju postojeće prijevode na desetke jezika. Lokalizacijske datoteke i korak-po-korak vodič dostupni su na hr.wordpress.org.

Iako je “tek” 8 godina star (za usporedbu Drupal je već star 10 godina), WordPress je puno napredovao i zauzeo svoje mjesto na Internetu. Sretan mu rođendan i kvalitetan budući razvoj! Jeste li dosad koristili WordPress?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko Lerota

    Marko Lerota

    25. 01. 2011. u 12:22 pm Odgovori

    Nisam u web developmentu tako da se ne kužim baš u te stvari. Jedno vrijeme dok sam imao vremena, igrao sam se sa Joomlom i Djangom. Međutim kad sam probao WordPress, jednostavno sam ostao oduševljen. Došlo mi je da se počnem baviti sa time. Taj WordPress je kao neka navlakuša.

    • Lucijan Blagonić

      Lucijan Blagonić

      25. 01. 2011. u 1:54 pm Odgovori

      WordPress je ono što ja zovem ‘CMS za dizajnere’ :). Relativno je lako izraditi temu i uz odličan codex.wordpress.org i malo poznavanja PHP-a možeš puno napraviti. Administraciju su zaista dobro složili, pa je milina uređivati sadržaj. Doduše, ja bih volio više (ugrađene) kontrole nad HTML modom u editoru, ali vjerojatno postoji neki plugin i za to..

  2. Mario

    Mario

    25. 01. 2011. u 12:39 pm Odgovori

    Još jedna stvar koja nije spomenuta je i GNU/GPL licenca pod kojom je WordPress izdan, što ukazuje na snagu opensource projekata i zajednice.

    • Lucijan Blagonić

      Lucijan Blagonić

      25. 01. 2011. u 1:59 pm Odgovori

      Hm, bilo je u originalnom članku, valjda se izgubilo u lekturi :). Ali da, to je jako bitna stvar kod WordPressa, no tu uz zajednicu veliku ulogu igra i sam Automattic koji usmjerava razvoj i dopunjuje cijelu priču (ne bi WordPress bio toliko jak da ga ne koriste veliki igrači, makar i na svojim dedicated serverima).

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Sponzorirano

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?