WordPress 5 i njegov editor Gutenberg podijelili su WordPress zajednicu

WordPress 5 i njegov editor Gutenberg podijelili su WordPress zajednicu

WordPress 5 dolazi, bolje se pazi? Prva nadogradnja WordPressovog editora u dugo vremena podijelila je zajednicu, ali što nam on uopće donosi i treba li vam uopće?

Gotovo svima u Netokraciji WordPress znači mnogo više od samo sustava u kojem tipkamo članke. CMS koji pokreće gotovo trećinu čitavog interneta nešto je što gledamo i koristimo svakoga dana i samim time velike promjene na njemu uvijek odjeknu, ne samo kod nas, već i širom svijeta. Upravo to se dogodilo WordPressom 5.0, koji je nedavno ugledao svjetlo dana.

O tome kako on izgleda i hoćemo li u njemu pisati bolje tekstove, razgovarao sam s Krešimirom Končićem, direktorom agencije Neuralab. Krešimir mi kaže kako je veliku pozornost WordPress 5 prikupio zbog toga što je bio, kako kaže, “isforsiran” od strane Automattica, razvojne tvrtke stoji iza WordPressa, uz veliku zajednicu onih koji ovom sustavu doprinose. Međutim, Krešimir na ovo forsiranje gleda u pozitivnom kontekstu.

Kako je bilo jasno da (s accessibility strane) Gutenberg nije “production ready”, dio WordPressove zajednice navijao je za odgodu lansiranja, dok su ostali što prije željeli vidjeti izlazak Gutenberga u svijet. Ovo je tako bio prvi update WordPressa gdje su se povlačile riječi poput politika i otkazi pa je bilo interesantno pratiti diskusije između progresivaca i tradicionalista u zajednici.

Možda je vrijeme za promjenu

Subjektivno, Krešimir se slaže s Mattom Mullenwegom koji kaže kako je ovaj novi WordPress zapravo temelj platforme za idućih 15 godina. Gore spomenuti Gutenberg zvijezda je ove nadogradnje i predstavlja potpuno novi izgled poznatog WordPressovog editora koji svi poznajemo i (više ili manje) volimo. Ipak, kako se nakon dosta godina počela pokazivati njegova starost, u Automatticu su se odlučili potpuno osvježiti editor. Od Krešimira sam želio saznati najveće prednosti i mane ovog lijepog novog sustava za uređivanje sadržaja:

Najvažnija prednost je omogućavanje izrade interaktivnog sadržaja u blokovima, kolumnama i redovima, odnosno točno onako kako urednik zamisli da bi njegova stranica trebala izgledati.

Dodaje i kako moderni web nije zamišljen da prikazuje linearan sadržaj kakav je nudio tradicionalni editor pa je Gutenberg logičan korak prema izradi kompleksnijih sadržaja. Jasno, s ovim mogućnostima dolaze i specifični problemi. Krešimir:

Pitanje je kako će Gutenberg biti implementiran na svakom web projektu, i tu vidim najveću manu – nije dobro da non-developeri imaju previše kontrole nad sadržajem jer urednik npr. može narušiti SEO, brzinu učitavanja i već ranije spomenute accessibility postavke. Page builderi su zgodni na prvu, no kada se dođe do nadogradnji sustava i stabilnosti sadržaja oni padaju u vodu ili su jednostavno sporiji što su pokazala i sva mjerenja.

Dobrodošao za velike sajtove

Ipak, što to znači za vas, običnog WordPress korisnika? Pa, zapravo zavisi kakav ste korisnik. Dok Gutenberg i WordPress 5.0 pogoduju onima koji imaju stranice s izdvojenim WooCommerce proizvodima, velikim galerijama fotografija i raznovrsnih tekstova, Gutenberg će biti odličan poklon za Božić jer će uvelike olakšati posao, kaže Krešimir. Za one ostale, možda je bolji savjet ne dirati ništa i uz pomoć svojih developera ostati na starom editoru, dodaje.

Čini se kako će 2019. zaista biti godina Gutenberga, a Krešimira sam pitao da procijeni kako će se tržište kretati u idućoj godini:

Iduća će godina biti vrijeme odmjeravanja snaga između WordPressa i komercijalnih site ili page buildera. WordPress udio u tržištu povećavao se iz godine u godinu (year-over-year) sa 17,3% što je impresivno, no nije niti približno brzo koliko rastu Squarespace (180%) i Wix (233%).

Dodaje i kako nastoje aktivno educirati sve svoje klijente kako je WordPress ipak bolje rješenje nego što su Shopify ili Wix, a Gutenberg će sada uvelike pomoći u argumentiranju ovih tvrdnji. Krešimir kaže i kako ne vjeruje da će biti velikih problema prilikom usvajanja Gutenberga kod njihovih klijenata jer vjeruje da će sami klijenti imati više opcija za samostalnost u kreativama i marketinškim kampanjama.

Aspen Grove Studios

Kretanje u budućnost

Jasno, Gutenberg se u Neuralabu (a i u većini drugih agencija) neće odmah uključivati u sve projekte jer bi to moglo narušiti stabilnost stranica, ali svakako će ga se koristiti u novim projektima koji tek trebaju ugledati svjetlo dana. Krešimir:

Ono što me najviše veseli je upotreba Gutenberga u situacijama gdje mi klijentima izrađujemo sadržaj te gdje naši copywriteri ili dizajneri počinju kreirati razne custom blokove i nove primjene Gutenberga.

Što se tiče mene, vjerujem da ću još neko vrijeme tipkati u starom editoru, a koliko god mi nekad došlo da se bacim s prozora zgrade od njega, ne mogu reći da mi neće barem malo faliti kada ga 2021. više ne bude. A važno je reći kako je sam editor izuzetno bitan, kako za one koji unose sadržaj, tako i za one koji stranice održavaju, jer kao što je i Krešimir rekao, korištenje Gutenberga može usporiti stranicu ako ne znate točno što radite.

Vjerujem kako je upravo to ponajveći problem s kojim će se developeri susretati, a budući da Gutenberg nema zavidne rezultate na stranicama s WordPressovim pluginovima, proći će još neko vrijeme da ga se krene koristiti apsolutno svuda. Stari editor i dalje prednjači svojom jednostavnošću, ali zaista mu je bilo vrijeme za osvježenje. Gutenberg danas možda nije savršen, ali poznavajući WordPress zajednicu, na njemu će se još mnogo raditi te će biti sve bolji, a svi koji se bave WordPressom će ga, očito, morati naučiti voljeti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?