Prošlog petka, tačnije 13. septembra, beogradski restoran Caruso ugostio je osnivače nevladine organizacije Women In Tech Serbia. Njen cilj jeste okupljanje i povezivanje žena iz različitih tehnoloških branši Srbije i regiona, te pružanje određenih usluga poput edukacije i promocije njihovog rada na tržištima SAD, Velike Britanije i Bliskog istoka.

Prošlog petka, tačnije 13. septembra, beogradski restoran Caruso ugostio je osnivače nevladine organizacije Women In Tech Serbia. Njen cilj jeste okupljanje i povezivanje žena iz različitih tehnoloških branši Srbije i regiona, te pružanje određenih usluga poput edukacije i promocije njihovog rada na tržištima SAD, Velike Britanije i Bliskog istoka.
Kako prenosi portal MarketingITD, večeri je prisustvovalo oko stotinjak ljudi među kojima su se našli osnivači ove organizacije, medijski predstavnici, te predstavnici (fizički) jačeg pola koji su došli da podrže osnivanje Women In Tech Serbia i tako pokažu da IT industrija čvrsto stoji iza načela ravnopravnosti polova.
Prisutnima su se obratile Ana Jovanović iz škole za web dizajn Krojač, kao i Nina Kovačić iz Microsofta koje su izjavile da put ka uspehu nije pravolinijski, te da su usponi i padovi sastavni deo poslovanja. One su takođe istakle važnost formalne i neformalne edukacije te dodale da se veštine moraju konstantno usavršavati kako bi se išlo u korak sa vremenom i dalje napredovalo.

Kao specijalno iznanađenje večeri, organizacija Women In Tech Serbia predstavila je i ovogodišnje pobednice Microsoft Imagine Cup’s ‘Woman’s Athletics App Challenge’ – devojke sa beogradskog univerziteta Metropolitan koje su svojom aplikacijom “Playground” osvojile prvu nagradu na prestižnom svetskom takmičenju i tako ukazale na značaj žena u svetskoj i domaćoj IT industriji.
Rušenje predrasuda i pokazivanje uzora
Ideja za osnivanje WiTS potekla je zahvaljujući nekolicini pripadnica lepšeg pola koje se već duže vreme bave informacionim tehnologijama, a koje su poželele da na jednom mestu okupe žene i devojke koje su u IT-u, koje su tu bile, ali i one koje tek žele da uplivaju u tehnološke vode.
Generalni sekretar Women In Tech Serbia, Nataša Kilibarda, izjavila je za Netokraciju:
Srbija trenutno ima više visokoobrazovanih žena u IT-u nego što je to prosek na evropskom nivou (44% u odnosu na manje od 30% u EU). Međutim, sve je manje devojčica koje se opredeljuju za upis na tehnološke fakultete, te je nama u WiTS jedan od ciljeva i to, da ih zainteresujemo, srušimo predrasude, pokažemo uzore i budemo katalizatori dobre promene u IT sferi u Srbiji i regionu.
Predsednica ovog udruženja, Danica Radišić dodala je da se WiTS neće fokusirati samo na povezivanje žena iz IT industrije i njihovu dalju edukaciju kroz seminare, treninge i radionice, već i na promociju svih izvoznih i proizvodnih potencijala koje Srbija može da ponudi svetu.
Više informacija o ovog organizaciji možete pronaći na zvaničnom sajtu, kao i na Facebook stranici i Twitter profilu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Robi
17. 09. 2013. u 7:50 pm
Bravo cure. Želimvam puno uspjeha u daljnjem radu.