Zamračena Wikipedia imala više posjeta nego inače, tisuće učenika bez domaćih zadaća
Wikipedia je tijekom srijede imala znatno više posjete nego što to ima inače. Razlog? Zamračena Wikipedia koju niste mogli pretraživati, a u svrhu protesta protiv SOPA, odnosno PIPA zakonskih prijedloga. Wikipedia je bila jedna od desetak tisuća stranica diljem interneta koje su 'obukle' crnu boju i bile neupotrebljive. Istovremeno, 'procurio' je i način kako da se zaobiđe crna Wikipedia, pa su mnogi korisnici posjetili Wikipediu samo da testiraju svoje 'hakerske sposobnosti'

Wikipedia je tijekom srijede imala znatno više posjete nego što to ima inače. Razlog? Zamračena Wikipedia koju niste mogli pretraživati, a u svrhu protesta protiv SOPA, odnosno PIPA zakonskih prijedloga. Wikipedia je bila jedna od desetak tisuća stranica diljem interneta koje su ‘obukle’ crnu boju i bile neupotrebljive. Istovremeno, ‘procurio’ je i način kako da se zaobiđe crna Wikipedia, pa su mnogi korisnici posjetili Wikipediu samo da testiraju svoje ‘hakerske sposobnosti’.
Servis Zscaler usporedio je brojke posjete od prethodne srijede i jučerašnje, te došao do podatka o znatno povećanom broju posjete. Slučaj Wikipedie u odnosu na druge ‘mračne’ stranice tijekom srijede posebno je zanimljiv. Naime, stvorio se i posebno velik hype, obzirom da je Twitter i Facebook bio prepun objava mahom američkih tinejdžera koji nisu znali što je s Wikipediom. Ako biste upisali pojmove ‘homework’ i ‘Wikipedia’ u tražilicu, imali bi što i vidjeti – sveopća panika, kako će napisati domaću zadaću!
Ironično, baš je to pokazalo koliko ljudi ovise o Wikipediji i koliko bi uvođenje i provođenje spomenutih zakona naštetilo čitavoj ‘hoću internet’, ali i starijoj odnosno mlađoj generaciji.
Wikipedia od danas opet radi normalno, a SOPA/PIPA prijedlozi zakona su stavljeni na odgodu do daljnjeg, nakon što su se neki kongresnici javno izjasnili kako su ‘promijenili mišljenje’, a čak je i sam američki predsjednik Barack Obama negativno reagirao na prijedloge zakona.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko Jotic
19. 01. 2012. u 8:47 pm
@Nebojša Grbačić
Stop SOPA avatar 😛