Ako imamo na umu da mnoge tvrtke i pojedinci zapravo ne znaju gdje bi počeli tražiti pravu osobu za izradu web stranica i za sve srodne usluge (dizajn, SEO, copywriting…), onda servis poput Web izrade doista ima smisla. Naime, riječ je o stranici koja je usko vezana za izradu internetskih stranica i sve usluge oko weba, a putem koje se može doći do specijaliziranih tvrtki iz cijele Hrvatske.
Iza svega stoji ekipa koja je, između ostaloga, napravila hrvatsku verziju Pinteresta o kojoj smo već pisali, Pribadaču. Marko Blažeković, voditelj ovoga projekta, objašnjava kako je Webizrada u potpunosti usmjerena laicima, odnosno, potencijalnim klijentima koji na ovaj način mogu saznati što im sve zapravo treba za izradu internetske stranice ili za koju drugu web uslugu te koliko takve usluge doista koštaju. Na stranicu je postavljen pregled većine hrvatskih tvrtki koje se bave takvim uslugama, a uz svaku tvrtku priložen je kratak opis, reference i kontakt podatci. Ukoliko neka od tvrtki nije na popisu, slobodno se može prijaviti putem obrasca.
Pametna ponuda za pametne korisnike
Ono što ovaj alat zapravo čini posebnim je Pametna ponuda. Naime, kako Blažeković napominje, većinu klijenata zanima više ponuda za istu vrstu posla, stoga često šalju isti upit većem broju tvrtki. Putem Pametne ponude na Webizradi korisnici mogu to napraviti na jednome mjestu – tvrtke se mogu filtrirati po lokaciji i području djelatnosti, a nakon što se izlistaju rezultati, pored svake se tvrtke nalazi prikaz referenci, kako bi potencijalni klijent lakše mogao odlučiti koje će tvrtke kontaktirati. Nakon toga, samo treba označiti željene tvrtke i poslati im grupni e-mail te na taj način uštedjeti vrijeme.
Stranica također sadrži i korisne tekstove o izradi stranica, dizajnu, SEO-u, copywritingu i drugim temama, a Blažeković otkriva i daljnje korake.
Od daljnjih planova tu su dodatnih tekstovi o e-mail marketingu, domenama, hostingu, a razmišljamo i o uvođenju mogućnosti ocjenjivanja tvrtki, na sličan način na koji to radi Yelp – mogla bi se ostaviti i recenzija i ocjena tvrtke.
Na koji biste vi način pronašli pravu osobu ili tvrtku za izradu web stranice? Bi li vam ovakav servis olakšao odluku?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
iZona
11. 03. 2013. u 10:23 am
Odličan način kako pomoći početnicima da narave svoju prvu prezentaciju na webu
Ivan Mojsilovic
11. 03. 2013. u 10:44 am
Vrlo interesatno!
Marin Knežević
11. 03. 2013. u 11:24 am
Odlična stvar i napokon neki skup informacija na kojeg mogu uputiti potencijalnog klijenta za određene nejasnoće bez da mu pričam priče o tome zašto je cijena nečeg takva kakva jest. Naravno kao kod svih tekstova koji od kompleksne priče pokušavaju dati univerzalan odgovor može mu se naći mana (npr. klasifikacija vrsta web stranica zaključno s “Potpuna web stranica” (?) od 20 do 50k kn…) ali OK. Vjerujem da će i sami autori prepoznati određene nedostatke u prezentaciji informacija i pokušati ih s vremenom popraviti ili poboljšati. Trenutna ocjena: Vrlo dobar
Marko.B
11. 03. 2013. u 12:11 pm
Ono što će prvo biti poboljšano su textovi, već se na tome radi, dogovaramo pisanje textova sa eminentnim stručnjacima iz pojedinih podrucja, neke teme smo već dogovorili a za neke još tražimo pa ujedno i pozivam sve zainteresirane da se jave za suradnju.
Ujedno hvala na pohvalama, a i na kritikama, uvažit ćemo sve i popravit što ne valja.
Domagoj Pavlešić
11. 03. 2013. u 2:46 pm
Volim inicijativu i ovakve projekte, no nisam baš siguran da je ovo pozitivno za tvrtke koje se bave webom. Već i sada postoji navika ljudi da šalju zahtjeve za ponudom na brdo adresa, neki čak traže unaprijed i idejna rješenja. Na to se agencije potrgaju da naprave ponudu, odrade sastanke i slično, a onda se ovi ne udostoje niti odgovoriti o rezultatima “natječaja”. I onda agencije nakon nekog vremena skuže da hrpa ponuda propada te automatiziraju taj dio priče, ne prilagođavaju ponude potrebama konkretnog klijenta već nude nešto generički i onda dobijemo pad kvalitete, damping cijena i nezadovoljne klijente. Mi smo odavno prestali sudjelovati u takvim “natječajima” i preporodili smo se od onda.
Pametna ponuda bi bila ona koja pomogne klijentu da artikulira zahtjeve, da mu po nekim kriterijima ponudi najbolje izvođače za projekt, a ne – bez uvrede molim – da omogući spamanje svih firmi u branši.
Domagoj Pavlešić
11. 03. 2013. u 2:49 pm
Da pojasnim – možda zvuči grubo – pozdravljam predstavljanje agencija na jednom mjestu, edukaciju naručitelja i slično – muče me samo ove pametne ponude. 🙂
Haris Čusto
11. 03. 2013. u 3:18 pm
Meni je isto spamanje palo na pamet kada sam pročitao “Zatražite ponude od više web agencija jednim klikom”. Mislim da to treba ograničiti (možeš odabrati max 3 tvrtke za slanje upita i sl. Jer korisniku je to 1 klik, svim tim agencijama je to min 20 minuta posla po površnoj ponudi.
masterexmachina
11. 03. 2013. u 4:42 pm
Plus treba i ocjenjivanje tih istih agencija koje su radile kao i ocjenjivanje klijenata ako baš hoćemo iskreno te popis KOJE su to agencije da ne bi bilo da iza svega toga stoji samo 5 agencija i sl …
Marko.B
11. 03. 2013. u 9:52 pm
Haris, agencije svejedno dobijaju svaki dan takve upite ako ih ima na dobrim google pozicijama, isto masovno, samo jos i placaju adwordse za to.
Igor
19. 03. 2013. u 12:41 pm
Prije sat dva, za bilo kakvu minimalnu ponudu. Mi obično ponude za koje skužimo da su generirane (polu)automatski i ne uzimamo previše ozbiljno u odabir.
S druge strane, za manje agencije i manje webove, ovo može biti korisno, pogotovo u fazi ulaska na tržište.
Marko.B
11. 03. 2013. u 9:50 pm
Domagoj, razumijem tvoju zabrinutost. Jedan od razloga zašto je WI.hr pokrenuta je što će se svejedno to dogadjati. Klijent sastavi upit i ide redom po googleu i salje upite sve copy paste, siguran sam da ste svi dobili takve. Dali na to odgovorit ili ne? to je vec stvar firme do firme, neki odgovaraju sve i uredno placaju adwordse i dobijaju takve upite, drugi niti nemaju HRV stranicu.
Kroz textove edukacije se i pokusava navest na to da klijenti pokusaju dublje uc u ponudu i zatraze konrketne stvari i tako ostvare bolje kontakte.
Pametna ponuda, je u biti vise stvorena kao “lead generator” ali kroz takav naziv pokusava privuc pozornost jer ljuti u biti zele ponudu, sve je na klijentima da je koriste kako zele a i agencijama da je ili blokiraju ili pak odgovore na upite. Vidjet cemo kako bude isla, ako se pokaze korisna za sve super, ako ne bit ce ukinuta i ostat ce samo kontakt pojedinacnih firmi, ili pak neki drugi format “pametne ponude”.
Lucijan Blagonic
11. 03. 2013. u 3:20 pm
Slažem se s Domagojem. Također bih napomenuo da bi bilo u redu da se prije objave kontaktiralo firme. Ovako su te firme tamo izlistane (uključujući i BB), a nama ovakav način “promocije” uopće nije zanimljiv niti nam ide u korist pošto skoro svi poslovi dolaze preko preporuke ili partnera. Na kraju, ne ciljaju sve firme iste profile klijenata, tako da je meni osobno ovo totalno promašena ideja.
toni
11. 03. 2013. u 5:44 pm
Htio pisati, al vidim već su sve napisali. Dakle, u potpunosti se slažem sa Domagojem i (posebno) Lucijanom.
Marko.B
11. 03. 2013. u 10:03 pm
Meni je potpuno jasno na sto ti ciljas i da firma kao sto je vasa ne zeli primat upite od 2000 kn za web i gubit vrijeme. Rado bi kategorizirali firme i po cijeni, problem je sto je tesko doci do tih podataka, mnogi cijene skrivaju ko zmija noge, neke cijene se i ne mogu lako definirati ali ima i dosta istine da mnogi naplate koliko misle da mogu naplatiti ovisno o klijentu a to je vec druga stvar.
Kroz same reference smo pokusali prikazat kvalitetu odredjene agencije ali svjesni smo toga da to klijentima nece rijesiti nedoumice. Sljedeci koraci bi bili uvodjenje “ratinga” i ako se pokaze moguce nekog osnovnog cijenika, barem da se ima rad po satu, pa ce se moci odjeliti oni od 50 kn po satu od onih koji naplate 500 kn po satu. Pokusat cemo naci rjesenje.
Lucijan Blagonić
12. 03. 2013. u 8:31 am
Marko, nije problem u webu od 2000 kn nego u pristupu za isti. Ti možeš vjerojatno za 2000 kn napraviti dobar optimizirani landing page/onepager, a netko može instalirati WordPress s free temom i to isto toliko naplatiti. Problem je u evaluaciji cijene i kvalitete koju ti ne možeš komparativno usporediti u nekom listingu.
I to sad nisam uopće ušao u cijelu priču oko psihologije prodaje, gdje klijent ponekad misli da je bolje dobiti više nečega za manje novaca, nego dobiti upravo ono što mu treba za više novaca (koji je spreman potrošiti, ali ne može komparirati vrijednost). Klijenti jedino vide krajnju cijenu, a ovaj servis ne pomaže u tome da se to promijeni. Tako da će klijent preko vašeg servisa možda odabrati firmu X umjesto firme Y na osnovu neke cijene, ili generičke ponude i kad dobije stranice iste kvalitete javiti će se nekoj firmi s konkretnim pitanjima i zahtjevima (i ciljevima). Nama u Hrvatskoj treba edukacija klijenata da prepoznaju kvalitetne firme, a ne način da lakše skupe 10 ponuda (isto kao što i ti voliš otići u auto salon i pogledati aute uživo kad kupuješ novi auto).
Marko.B
12. 03. 2013. u 8:55 am
@Lucijan
Ne znam jeli WP glup ili sto, ali ne mogu otic na Lucijana i odgovorit mu.
Edukaciju pokušavamo ostvariti kroz textove u headeru weba, koje imamo u planu i poboljšati a na koje se gotovo nitko nije osvrnuo, a rado bi cuo i komentare za njih od strucnjaka iz odredejenih podrucja.
Vecina web zajednice se okrenula sama sebi bez da stvarno razmišlja što klijent želi. Web je formiran prema njihovim željama i ponašanjima.
Dobrim djelom webizrada.hr to i zadovoljava, jer oni se upravo tako i ponašaju, idu od firme do firme i traže ponude i kontakte. Dok drugi dobiju preporuku i nikada ni ne pogledaju koje su alternative. Mogli bi se reći da se ljudi tako i inace ponašaju. Dio potrebe je ovim zadovoljen, dio potrebe web strucnjaka se pokusava zadovoljit kroz textove. Sigurno to nije savrsen filter vjerovatno i daleko od savrsenog da spoji prave klijente i sa pravim agencijama ali eto neki pocetak je, ako imaš(te) neke prijedloge kako to bolje izvesti, rado bi vas poslušao.
Lucijan Blagonić
12. 03. 2013. u 9:08 am
@Marko
Postoji ograničen broj levela za komentiranje no ovo je isto ok.
Ne znam točno tko je većina web zajednice u Hrvatskoj, nadam se da ne misliš na ekipu koja instalirava wordpresse i joomle s free temama i to prodaje.
Umjesto listinga firmi (ili eventualnog adresara) bilo bi bolje da stranica sadrži originalne i autorske savjete o tome kako evaluirati dizajn, tipografiju, SEO, kod, CMS itd. Vidim da je i Stipe to već napisao pa da se ne ponavljam. Vidim da ti to pokušavaš kroz site istaknuti preko članaka koje linkaš i nekih autorskih, no cijeli site mi prezentacijski i strukturno izgleda kao da nije okrenut edukaciji nego “narudžbi” i brzom dobivanju ponuda.
Čak ti i ovaj članak totalno krivo postavlja stvari http://www.webizrada.hr/cijena-web-stranice (iako vjerujem da je u dobroj namjerni napisan). Dio problema vjerojatno leži i u našoj web zajednici no dobro, siguran sam da i ovaj pokušaj uroditi plodom za neke firme, za neke neće i to je ok. Samo ponavljam, prije objave listinga firmi trebalo je kontaktirati te iste firme – možda mnogi ljudi onda ne bi dočekali stvari na nož.
Marko.B
12. 03. 2013. u 9:29 am
Da, shvatio sam da ima 3 nivoa kada sam poslao komentar. Bilo bi bolje rjesenje da i dalje ima “odgovori” na tvom postu, ali da ne predje u novi nivo, ovo je neintuitivno rješenje 🙂
Da, nece sigurno sve zadovoljit, pitanje je koliko. Nije ideja da sada ti dobiješ upit i da odmah moraš odgovorit ponudom. Nego je ideja stvaranja “leadova” gdje ces dobit neki upit i kontakt a onda ces dalje kroz razgovor vidjet za ponudu i dali ces je radit ili klijent želi web za 1000 kn ili želi novi facebook za 5000 kn pa ces odustat. Uz sav spam i razne newslettere i svasta drugo, ne vjerujem da je firmama toliki problem dobit upit za posao na email bez da išta plate ili ulože u to. Makar taj upit poslje poslali u trash.
Barbara
11. 03. 2013. u 8:53 pm
Divan nacin da se unisti posao web studijima. Treba ograniciti slanje ponuda na maksimalno 3 agencije/studija jer ovo samo znaci hrpu posla, a vjerojatno jako malu vjerojatnost prolaska ponude. Osim toga, nisu sva studija za sve i bez edukacije klijenata, ovaj web servis moze dodatno pogorsati stanje na trzistu!
Stipe Dumančić
11. 03. 2013. u 9:49 pm
Web stranice nisu neozbiljna i jeftina stvar. Kao što bi prije kupnje televizora, hladnjaka, auta, motora, pregledali pola interneta i prosurfali sve komentare po forumima, tako biste trebali napraviti istraživanje o tim dizajnerskim tvrtkama.
Ozbiljan kupac koji misli potrošiti 5.000 ili 50.000 kn, svakako neće koristiti servis pametna ponuda da bi poslao email svima, jer je to neozbiljno.
Na ovaj način samo dozvoljavate najneupućenijim ljudima (da ne kažem lijenim i zadrtim koji bi tražili stranicu za 100 eura) da maltretiraju dizajnere preko Vaše stranice.
Također bih se osvrnuo na tekst o cijenama. Mislim da nije u redu sve te firme svesti na taj cjenik. Svaki cjenik je individualan kao i svaki web projekt. Neke tvrtke će napraviti “Potpunu web stranicu” i za 7.000kn ili 17.000. Zašto? Jer možda imaju svoj ili koriste open source CMS koji im olakšava posao.
Da ste samo objasnili i opisali što je web design, tipografija, seo, layout i sl. bilo bi korisno za potencijalne klijente koje biste mogli uputiti na adrese tih tvrtki.
Također, možda bi Vam i te tvrtke pomogle oko sadržaja, jer i njima je u interesu da dođu do novih klijenata, no nikako ne sa “Pametnom ponudom” – koja je zapravo glupa.
Nadam se da nećete zamjeriti na kratkoj analizi Vaše ponude. Nisam ništa napisao da je zlonamjerno, već samo kako stvari stoje.
Sretno!
Marko.B
11. 03. 2013. u 10:08 pm
Stipe
Ako se “pametna ponuda” pokaze glupom, bit ce ukinuta. Jedna od ideja je da same agencije kazu za koje budgete su spremne radit, daju neki raspon, pa da onda klijent upise i taj dio u pretragu pa da onda dobije samo one koje mu odgovaraju. Pa ako klijent zeli fire od 100 eura, dobit ce samo njih, ako ih uopce ima.
Dali ti to zvuci pametnije i bolje rjesenje?
Stipe Dumančić
12. 03. 2013. u 8:40 am
Marko,
Niti jedna ozbiljnija agencija ne može niti želi reći za koliko novaca je spremna raditi. Jer svaki projekt je zasebna studija.
Vidim da bi volio nekako klasificirati i odijeliti u razrede razne parametre, no ovi parametri su toliko varijabilni da ćeš određivanjem u razrede samo naštetiti firmama.
Nadalje, pojavit će se “firme” koje će raditi webove za 100 eura i takve će dobivati poslove. Prije desetak godina bih i ja radio za 100 eura jednostavni web. Pa prepoznam priliku za wannabeje 🙂
Inače uvijek podržavam hvalevrijedne projekte, no nekako osjećam da bi ovaj samo nereda mogao napraviti.
Emanuel Blagonić
12. 03. 2013. u 11:59 am
@Stipe mislim da sam ovo već komentirao par puta na raznim člancima pa ću se ponoviti. Firme koje rade za 100 eura sigurno nisu konkurencija firmama koje rade ozbiljan posao. Ako će na WebIzradi biti samo takve firme – meni je to u redu. A ako netko želi kvalitetno odrađen posao, postoje načini kako doći do agenciji koji rade na takav način 🙂
Zoran Rudman
11. 03. 2013. u 11:18 pm
Ovo mi izgleda kao direktorij iz 90-ih. Totalno nepotrebno.
Ne vidim korist u ovom projektu, osim da kupci rade masovni spam na više e-mail adresa i cjenkaju se za web od 500 kn.
Mestro67
11. 03. 2013. u 11:33 pm
O ovome bi se dalo raspravljati…
Jedan od navedenih problema je spam svim tvrtkama.
Po meni to nije, već samo kraći put da korisnik ( u ovome slučaju LAIK za web) koji ne zna koji je studio dobar, a koji ne dobije ponude za ono što on želi – a ne želi dati da mu to radi ‘mali od susjeda’ – kojeg se toliko kritizira i koji je glavni uzrok spuštanju cijena.
Vibor Cipan
12. 03. 2013. u 5:34 am
Incijativa je pohvalna, ali kao sto su istaknuli Domagoj, Lucijana i Barbara ima tu dosta problema. Isto tako, stvar oko referenci koje su istaknute, vjerujem da govorim i u Domagojevo i Lucijanovo ime da postoji golema količina referenci koje niti ne možemo istaknuti radi NDA ugovora s klijentima i poslovnih odnosa koje to definiraju.
Mi u pravilu radimo preko preporuke i mahom sa stranim klijentima – sto nije nikako za reci da domaci klijentu manje vrijede, jednostavno smo se tako profilirali igrom slucajeva. Ali mislim da se trebalo pristupiti cijeloj stvari na nacin da ste nas kontaktirali. Kod nas (UX Passion) ste solidno napisali sam opis onoga sto radimo, ali opet pod usluge koje nudimo ne navodite one koje ste napisali u samom tekstu… No, mi onako ne radimo spec-work, od nas generalno ne mozete dobiti prijedlog dizajna u smislu, hej, posaljite nam prijedlog dizajna pa cemo vidjeti svidja li nam se ili ne. Da ne ponavljam tu pricu, mnogi su je puno bolje od mene opisali: http://www.andybudd.com/archives/2003/10/doing_work_on_spec/ ili http://boagworld.com/design/why-speculative-design-is-wrong/ – a to je ono sto iz ovakvih projekata moze nastati kao posljedica. Medjutim, stvar je nova, idemo vidjeti kako ce se razvijati, u tom smislu, uz navedene rezerve, podrzavam ideju i pristup.
mastermachine
12. 03. 2013. u 9:13 am
Ma dajte pustite čovjeka na miru. Tako ste se svi uzvrpoljili oko toga a svi mi koji se bavimo webom znamo da se web stranice osim u iznimnim slučajevima ne plaćaju suhim zlatom. ako baš hoćete, nije problem to što netko traži stranicu za 100 eura ili 100 kn, nego u tome što postoji gomila klinaca koji to rade za tu cijenu i ostavljaju nezadovoljne klijente koji onda misle da svi web developeri i dizajneri pljačkaju ili “meni će od Štefa, njegove sestre rođakinje mali, on je haker, igra igrice cijeli dan složiti web” i sl.
Prvo educirajte klijente što je web stranica i čemu konkretno služi te da nekima stvarno nije potrebna, nitko me ne može uvjeriti da je baš svima svima potrebna, postoji taj 5% klijenata koji nikada neće to monetizirati, drugo, vrlo bitno, odrediti IZVRSNOST u tome i pokazati klijentima što je dobra web stranica a što nije i tek onda možemo svi razgovarati da li je cijena do 100 eura premala ili prevelika.
Problem svih web developera i dizajnera nije to što netko traži 100 eura po sajtu nego to što smo svi neroganizirani, to što se smatra da nakon završenog tečaja od 3 tjedna si web developeri možer raditi sajtove za 10 000 kn i sl.
Koliko sam tek puta vidio ljude kojima je “uvaljan” vlastiti CMS za neku ludu lovu i onda firma propala i nema to tko održavati ni upgrejdati. Iako … postoje izvrsna vlastita CMS rješenja, daleko od toga, ne moraju svi koristiti ono što netko drugi razvija.
Ljudi moji, napali ste nekoga radi dobre ideje i zato jer nešto pokušava, ovo što vi radite nisu konstruktivne kritike nego se igrate pljuvačnice, tko može naći veću manu, bez ikakvog konstuktivnog prijedloga.
Vani postoji elance, nije savršen ali se brine za naplatu.Brine se i za neko javno nadmetanje ali … i za ranking agencija i web developera i dizajnera, pa se u skladu sa time i dižu cijene.
Meni osobno, najgore je kako klijentu koji je višestruko prevaren za webove od po 100 eura objasniti da to ne košta 100 eura nego više. Evo to je moj problem. I svačiji tko se time ozbiljno bavi. Sve ostalo je bezveze.
Kada se priča ovako, onda svi rade za strane klijente, svi rade za desetke tisuća kn, svi rade samo visokocjenjene projekte i sl. Koga farbate. Web agencije i freelanceri su u banani. Jedni drugima rušimo cijene i bavimo se čarkanjem međusobno umjesto da se sviorganiziramo i napravimo nešto kako treba. Neku grupaciju koja će raditi webove za sve. I koja će težiti IZVRSNOSTI, ali ne izvrsnosti pojedinca nego grupe a time i stvarati brand ali i imati konkretne cijene. Kao automehaničar, on košta od 150-200 kn po satu i šljivi se. Možeš se cjenkat koliko god želiš gdje god želiš, oni su svi tu negdje.
Toliko od mene. Stvarno niste okej.
Marin Knežević
12. 03. 2013. u 9:47 am
Mislim da su neki ovdje prekritični iz jednostavnog razloga što ovaj “servis” služi prvenstveno informaciji i educiranju. A zašto je informacija/edukacija loša stvar? Može biti loša isključivo u slučaju da nije (dovoljno) pouzdana ili jasna pa bi stoga jedina kritika trebala biti upućena prema popravljanju konkretnih nedostataka kojih očito ima, a ne prema srozavanju servisa u kategoriju “nepotrebno smeće”. Tvrtke koje ne žele biti dio ovakvog servisa jednostavno bi se trebale moći odjaviti ako se već same nisu prijavile i s time bi priča većine kritičara ovdje trebala biti gotova.
Emanuel Blagonić
12. 03. 2013. u 12:04 pm
Mislim da nitko nema ništa protiv edukacije, ali slanje mass-spam-mailova putem “Pametne ponude” je problematična. Ako već netko želi koristiti taj servis za slanje više ponuda, pa zašto se ne naprave krediti npr. pa da svako slanje ponuda košta 10kn? Pa onda ako netko želi zaspamati 10 agencija neka to i plati? A drugi je par rukava što većina onih koji žele kvalitetno raditi neće napraviti ponudu tek tako jer im je netko poslao upit. Evo primjer Domagoja koji je rekao da ne želi napraviti bezveznu ponudu jer će onda klijent biti nezadovoljan. Ili Vibora koji neće napraviti idejno rješenje “tek tako”, a to ponekad ljudi očekuju… I nije to bahatost, nego zaštita struke.
Marko.B
12. 03. 2013. u 1:50 pm
Razmisljamo o tome da minimalno uvedemo registraciju, mozda jednom i kredite sto kazes, to sve ima smisla.
Malo je struka tu i preoprezna, dali ce klijent trazit ponudu bez nekog daljneg dogovora ili ce trazit idejno rjesenje stvarno nije problem same stranice vec komunikacije klijenta i agencija. Ja svakako ne podrzavam takve klijente niti mislim da bi se to trebalo tako raditi a isto tako ne vidim da stranica to podrzava samim time jer nudi ovu opciju.
Razumijem otkuda dolaze ovi strahovi i frustracije sa naseg trzista ali tu se vec prica o “idejnim rješenjima” a ideja je dobiti samo trag tj mogucnost da klijenti imaju izbor na jednom mjestu a agencija veci broj mogucih klijenata tj leadova koje mogu pratiti ili odustat.
Emanuel Blagonić
12. 03. 2013. u 2:03 pm
Ne Marko, tu ti se ne priča samo o “idejnim rješenjima”, jer niti jedna ozbiljnija agencija neće raditi idejno rješenje “tek tako”. Ali govorimo o tome da će putem ovoga doći netko i poslati upite na 50 adresa (svim agencijama u Zagrebu npr.) a agencije će dobiti upit kakav im ne treba – zašto? Pa zato što svaka agencija ima nekakvu svoju formu za slanje upita, ne treba svakoj ista vrsta informacija i sl.
Sanjin
12. 03. 2013. u 10:07 am
Odlična inicijativa!
Barbara
12. 03. 2013. u 1:01 pm
I kategorija “Socijalne mreže”?
Ma dajte, koga ćete vi to educirati kad sami ne znate komunicirati?
Među tvrtkama koje rade “socijalne mreže” nema niz kreativnih tvrtki koje CM rade odlično! Po kojoj logici su se birale agencije? prijateljskoj ili profesionalnoj?
Marko.B
12. 03. 2013. u 1:31 pm
Kod nas se koliko vidim koriste oba termina, ali slazem se da je “društvene” bolji termin i hrvatskiji možda? pa ćemo njega koristit i to je promjenjeno.
Molim te javi o koji tvrtkama se radi, rado ćemo ih dodati.
seven
12. 03. 2013. u 7:02 pm
wow, stvarno ima dosta “poduzeca” koje se bave webom (jesi siguran da su to sve i pravi pravni subjekti?). uglavnom, nakon nekog provedenog vremena na sajtu, nisam niti educiran niti bolje informiran. zasto?
par brzinskih komentara-prijedloga:
1. ime projekta je katastrofa. izrada je u žargonu prevara. los prvi dojam.
2. zasto su izdvojena poduzeca ova koja su izdvojena? ako je ovo generalni direktorij onda ne moze biti ni jedno izdvojeno bez dobrog razloga. dali su ti 50 kn? frendovi su ti? nebitno. napisi.
3. da li je stvarno moguce poslati upit na SVE firme istovremeno (moj testni mi nije dosao)? to je ektermno opasno i loše. a i nepotrebno. mozes imat kosaricu u koju stavljas neke po svom izboru firme pa npr 5 odjednom da se moze kontaktirati u roku 24 sata itd.
4. kategorizacija po gradu je potpuno nebitna. trebao bi dodati pretragu-filtere uz usluge koje nude i dodatno tehnologije koje rade, koliko zaposlenih imaju, koliko projekata imaju iza sebe, nagrada, da li je obrt, firma, korporacija, zastupnistvo, itd.
zbog tocaka 3 i 4 ovaj projekt mi i nema previse smisla za ovo za sto si ga namijenio. ako sam ja netko kome treba sajt, i bez razmisljanja odem i posaljem svima mail, apsolutno mi nista ti odgovori od tih poduzeca nece znaciti jer ne znam kome sam poslao sve svoj upit. a o povratnim informacijama da ne pricam. dobit ces doslovno rang cijene od 100 kn do 100.000 kn za isti posao. ako dobijes ista jer ce ozbiljnijim firmama tvoj upit djelovat neozbiljno znajuci odakle je dosao.
e sad, ako uvedes sve ove dodatne filtere pretrage, onda slobodno mozes dodati i statistike koliko se novih firmi otvori i zatvori mjesecno, koje nove projekte imaju itd.
tada to po meni postaje portal za web profesionalce koji prikazuje realno stanje trzista i builda svoj value-community. tada se ne prodajes za 50 kn nekome da bude izdvojeni site, ali te svi dolaze posjecivati jer si relevantan izvor.
gold. true gold.
Marko.B
13. 03. 2013. u 8:30 am
Ima ih još i više, dali su pravni subjekti, vecina je.
Pa ti i nebi trebao biti bolje educiran, nije namjenjeno tvom profilu.
1. Web izrada i izrada internet stranica je ono po cemu tvoji klijenti traže web usluge u hrvatskoj.
2.Evo sada si ti izdvojen 50 kn molim 🙂 u biti su polu random izdvojena poduzeća, evo sada je promjenje naslov. U biti ideja bi bila predstavit svakih mjesec dana 8-10 drugih poduzeća
3.Stvarno možeš da, svjesan sam opasnosti. Zanimljiva mi je tvoja ideja sa košaricom jer sam i o tome razmišljao, istina sporija od ove brze pametne ponude ali je pametnija u smislu da se mora više truda uložit i da na kraju dobiješ bolje filtriran rezultat.
4.Po gradu je bitna za neke, jer neki žele radit sa ljudima iz svojeg grada/okolice, mozda nije bitna da se ovoliko istakne, ali je svakako bitna da je imamo, već su prve posjete to pokazale. Dodatni filtri su pametna ideja, barem neki, problem sa djelatnostima je sto danas svi navode da rade sve, pokušali smo prema referencama ipak selekcionirat one koje su dobri u tome i kojima je to prva djelatnost i specijalnost.
Pametna ponuda je digla puno prasine. Vjerovatno bi bolje proslo da se zvao “pametni upit” jer se kao sto sam vise puta naveo radi o tome da se dobije kontakt, lead, upit a ne da se odmah radi ponuda za klijenta i prijedlog dizajna.
Zaposleni info+, broj projekata+, nagrade+, vrsta poduzeca+, novi projekti+
to su sve podaci koje kazes i ja mislim da vrijedi dodati, ne vidim jedino zasto broj firmi koji se otvori zatvori pratiti?
Evo extra informacije su dobra ideja i bit će primjenjeno.
p.s.
Vjerovatno ti je test dosao kasnije, provjeravamo sve upite rucno uz anti spam jer ima i onih koji bi to koristili za grupno zezanje
Antun
13. 03. 2013. u 10:20 am
Što to znači da provjeravate sve upite ručno? Svaki od njih čitate i onda approveate? Dakle, vi imate direktne prste i uvid u sve ponude koje “potencijalni klijenti” zatraže preko vas i možete, također direktno, raditi vlastiti selling (ili partnerov) istim tim klijentima koji se jave i nekoj X firmi jer nadzirete sve ponude koje se šalju s portala?
Druga stvar, također sam sam sebi poslao test-ponudu i nisam dobio nikakav mail. Izuzetno mi je bitno kako će izgledati ponude koje stignu s vašeg portala i na koju adresu stiže (kako bi mogle biti “filtrirane”). Ako niste “dozvolili” moju testnu poruku, zamolio bih da pošaljete jednu na UX Passion.
Treća stvar, trebali bi barem poslati na sve te mejlove od svih firmi koje ste stavili online obavijest da su na vašem portalu i ukoliko žele biti uklonjeni – da vam se jave. Ovako radite sve protiv njihove volje i tu i tamo se može saznati koja informacija ovdje na news portalu. Da vas ovdje zatražimo da nas maknete s weba? Da nije Netokracije, nitko gore od struke se ne bi niti javio / znao da je na vašem portalu. Hoćete li obavijestiti firme koje ste postavili na portal i dati na raspolaganje nekoliko opcija (editiranje portfolio stavki, editiranje teksta, potpuno uklanjanje s portala, …)?
seven
13. 03. 2013. u 11:21 am
@antun – pa naravno da ljudi gledaju sve upite. ti ne bi? 🙂
@marko – evo dosao mi je mail, malo sam zazujao jer dodje sa treceg maila u ime cetvrtog maila. dajte neki email template slozite a ne da me freakouta kad mi dolaze takvi mailovi (u biti dosli su mi vec par puta ne znajuci za tvoj site i otisli su u junk).
seven
13. 03. 2013. u 11:33 am
@marko e i da … dodaj kontakt na siteu da te se moze kontaktirati nekako. 🙂
Marko.B
13. 03. 2013. u 3:28 pm
Kako google moze sve mailove i ostalo citat, facebook poruke, tako i mi možemo ovo, to je istina. Pitanje je samo dali to želimo radit i sto imamo od toga ako zloupotrijebimo polozaj? vjerovatno jednokratnu korist i to je sve pa se necemo odlucit za to.
Pokusaj ponovo, u evidenciji ne vidim tvoju poruku. Od Nevena ima, neznam sto si stavio u poruku, prije svega jos i aksimet provjeri sve pa moguce da je on prvi filtrirao tebe.
Planiramo poslat grupni mail za sve firme, cim se kompletira popis sa objasnjenjem portala, pozivima za suradnju i opcijama koje postoje.
Opcije editiranja profila i ostalog nisu iskljucene i nije problem implementirat ih, iako obicno budu zanemarene, nama bi najlakse bilo da svatko vodi sam svoj profil ali to je malo vjerovatno da ce agencije radit.
“Da nije netokracije”, pricas kao da je netokracija sama istrazila web i pronasla ovaj naš “biser”, razmisli malo, planski je napravljeno prvo da se ide na netokraciju da struka popljuje sto moze kako bi se onda to popravilo prije nego narod pocne koristiti.
Dodat cemo opciju isljucivanja firmi sa pametne ponude da se smanji strah od spama a takodjer prvi sljedeci korak je povecat IQ pametne ponude barem na 2 znamenke kako bi se spojili pravi klijenti i prave agencije, to svakako nije lako ali pokusat cemo. Takodjer sljedi registracija za pametnu ponudu da postoji barem jedan korak “ozbiljnosti” prije slanja ponude.
Marko.B
13. 03. 2013. u 3:43 pm
@neven dodat cemo i impresum i kontakte
Vibor Cipan
13. 03. 2013. u 5:00 pm
@marko – Kazes Google cita mailove, Facebook poruke – vjerojatno si u pravu. Ali isto tako imaju na svojem siteu i Terms of Service i Privacy policy. Gdje je vas? Na koji nacin znam kako raspolazete s nasim podacima i informacijama? Bez ikakve “politike poslovanja” vi očekujete i, čakštoviše, sebe stavljate u isti rang s Googleom ili Facebookom. OK, stavite ToS i PP pa kad stvar postane utuziva (ako vec i sada nije, ne bih znao, nisam pravnik) bit ce veselo… Meni ovo, ovako gledano, ne ulijeva ni malo povjerenja…
Marko.B
13. 03. 2013. u 5:20 pm
Slazem se, treba staviti i privacy policy i TOS, bit ce i to uskoro, slazem listu svih pametnih prijedloga i dorada pa cemo krenut sa nadogradnjom.
Naravno da ne stavljamo sebe u neki rang sa googleom i FB, samo navodim servise i mogucnosti. Kao sto sam vec rekao, ideja servisa je da bude korisna i pravedna bez ikakvih zloupotreba podataka.
Kako ste vi pravno to rijesili, nisam koristio wall of tweets, ali mi se svidja i dozivio sam ga jednom, bilo je fora, dali kada postam na nekom eventu nesto i prikaze se moja slika sa twittom prije objave dobijem upit dali zelim da mi se pojavi twitt na zidu ili kako dobijete dopustenje ili je to pokriveno vec samim twitterom i prijavom na njega?
Josip Maslać
18. 03. 2013. u 4:31 pm
@Marko B.
Jedna “prikladna” kritika u vezi stranica – možda se s njih može “spam-ati” druge firme/agencije, no nigdje ne mogu pronaći kontakt formu/email na koji se mogu obratiti samoj webizradi?! 😉
(Htio bih izmijeniti podatke i reference naše firme – može neki kontakt?)