
Osječki ‘groovy’ mačak Walpie na Kickstarteru prikuplja sredstva kako bi vas – izveo u šetnju
Ovih je dana na Kickstarteru osvanula kampanja za još jedan domaći projekt. U grupno financiranje uzda se osječki tim Phi-line, koji želi kreirati mobilnog mačkastog partnera za šetnju, Walpieja. Zašto mačka, a ne pas? Zašto crowdfunding? Tko je misteriozni gospodin MITS koji se pojavljuje u videu? Na ta, a i mnoga druga pitanja, odgovorili su nam kreatori Tomislav Krpan i Edgar Njari.
Dok s jedne strane još jedan mobilni projekt nalik Tamagotchiju možda i nije sam po sebi toliko uzbudljiv, ipak je mnogo toga zanimljivoga kod ove kampanje. Sam video koji poziva na sudjelovanje u grupnom financiranju, uz misterioznog gospodina MITS-a, gledatelje će u najmanju ruku ostaviti zbunjenima, ali većinu će zaintrigirati da saznaju o čemu se tu zapravo radi. Tu je i zgodan odabir domene za web stranicu, .cat, potom činjenica da je partner za šetnju mačka/mačak iliti izmišljeni walkopard (Panthera Walkus!), a ne logičniji odabir – pas. Ne treba smetnuti s uma da je Walpie zapravo jedna groovy mačka, koja je u sedamdesetima “živjela” na ploči od vinila, kada je stekla dobar stil i glazbeni ukus, a sada se seli u mobilne vode. I na kraju, tu je i vrlo prikladno ime tima koji stoji iza svega – Phi-line. Sve nabrojano pokazuje kako je osječki duo pazio na sve detalje.
Od ideje do kampanje
Edgar i Tomislav su se upoznali na Elektrotehničkom fakultetu u Osijeku. Dok se Edgar bavi grafičkim dizajnom i fotografijom, Tomislav je Android developer. Ovo je njihov prvi zajednički projekt – Tomislav je osmislio koncept “šetanja nekog bića koje živi u mobitelu pomoću GPS-a”, a Edgar je sjeo za računalo i nacrtao skicu tog bića. Bez višestrukih pokušaja ili dorade, za nekoliko trenutaka s ekrana ga je promatrao Walpie u sadašnjem obliku, otkrivaju.
Walpie cilja na sve nas “sesilne”, one koji dobar dio dana provodimo pred računalom. Da bismo se brinuli za Walpieja, moramo se doista ustati iz udobnih fotelja/naslonjača/stolica/kreveta/kauča i prošetati, ali tempom koji nameće mačka. Ako se krećemo prebrzo, Walpie će “ispasti” iz našeg pametnog telefona. Uređaj će zapamtiti lokaciju na kojoj se Walpie “izgubio”, stoga se moramo na nju vratiti kako bismo ga “pokupili” – u suprotnom, aplikacija ostaje prazna. Edgar objašnjava:
Također, Walpie može šetati samo ako ima dovoljno snage u šapama – Paw Power ili Pawer – za što mu je potreban i odmor. Njegovo krzno mora biti sjajno, pa mu je potrebno i vrijeme da se liže skriven iza zastora. Postoji i takozvani tail test, koji pokazuje raspoloženje Walpieja, gdje njegov rep služi kao kazaljka na potenciometru. Ponekad želi ići van, ponekad mu se ostaje unutra. Nakon što prijeđete određenu kilometražu s Walpijem, on će biti voljan otpjevati vam koju kratku pjesmicu. Njegov glas je prava atrakcija jer zvuči poput električnih orgulja Hammond koje možete čuti u popularnoj glazbi iz sedamdesetih. Sedam je pjesmica koje možete na ovaj način otključati.
Cilj je podići razinu Walpinessa, što je mjera u kojoj korisnik postaje sličan Walpieu. No, što je točno Walpiness? To će odrediti svaki korisnik za sebe, kažu kreatori.

Šetnja s Walpiejom, šetnja s drugima
Kampanjom se želi prikupiti dovoljno sredstava za razvoj Android aplikacije – 3000 dolara, što je i prvi cilj. Drugi se odnosi na iOS aplikciju (8000 dolara), treći na marketinšku kampanju (14.000), a zadnji na kreiranje društvene komponente (21.000 dolara ili više), na čemu žele raditi čak i ako ne prikupe dovoljno sredstava putem Kickstartera, ali u nekoj od idućih verzija aplikacije.
Cilj nam je uspostaviti sustav praćenja GPS lokacija svih korisnika putem internetske veze. U tom slučaju, na ekranu bi vam mogla iskočiti strelica koja kaže u kojem smjeru i na kojoj udaljenosti se nalazi najbliži Walpie korisnik. Ako vas strelica dovede do tramvajske stanice na kojoj stoji dvadesetak ljudi, budite odvažni pa poviknite pred svima: “Koji od vas ima Walpieja u džepu?” Kada pronađete drugog Walpie korisnika, obavezno mu priđite, upoznajte se i krenite u zajedničku šetnju. Budete li šetali zajedno, Walpiness će vam brže rasti. Cilj ove značajke bit će zbližavanje ljudi i neposredna komunikacija, licem u lice.
Tu je i glazbena komponenta – prema priči, Walpie nije glazbenik, ali je glazba projekcija njegove naravi. Pjesma ima tempo od 105 bpm, što je Walpijev ritam hoda, a snimljena je posebno za aplikaciju i zanimljiv video uradak. I to je sve duo osmislio sam – Edgar je bio zadužen za snimanje, rasvjetu, montažu i animaciju, zajedno su nabavljali rekvizite i sastavljali scene. Tu je i misteriozni gospodin MITS (Man In The Suit), koji se skrbio o Walpieu posljednjih 36 godina, čuvajući ga na ploči na tavanu svojega stana u New Yorku. No, to je sve što se za sada zna o njemu. Ipak, možda je i najveća misterija zašto je glavni akter priče mačka, a ne pas, koji bi bio prikladniji kompanjon za šetnju. Tomislav otkriva:
Zato što “gospodar” šeće psa, a ne pas gospodara. Walpie ima svoj vlastiti korak i ritam kojim hoda kroz život. Na korisniku, koji će ga udomiti u svojemu mobitelu, je da uhvati njegov ritam hoda. Walpie šeće korisnika, jer korisniku je potreban ‘’Walpie hod’’.

Pomozite Walpieju u prvim koracima
U crowdfunding su, priznaju, ponešto brzo uletjeli, ali vjeruju da su dobar dio procesa dobro napravili, zahvaljujući intuiciji. U trenutku pisanja teksta, kampanja je prikupila 818 dolara od željenih 3000, koliko je potrebno za prvi cilj. Ona traje još 21 dan, a u slučaju da se ne prikupe sva potrebna sredstva, to neće biti kraj “šetnje” za Walpieja:
Njegov hod stazom slobode, lišen svih inhibicija, nikada neće prestati jer ga niti jedna prepreka ne može sputati. Neuspjeh kampanje nije neuspjeh Walpieja, već neuspjeh onih koji su mogli s njime koračati, nogu uz šapu. Nama bi u slučaju neuspjeha svakako bilo teže predstaviti Walpija svijetu, ali ne odustajemo jer, riječima zagonetnog gospodina MITS-a, “svijet treba Walpieja”.
A ako i vi trebate kompanjona za šetnju, zabavnu igru ili samo želite vidjeti u kojem će se smjeru ova ponešto šašava kampanja razviti, trk na Kickstarter gdje vas čekaju svi – Walpie, Mr MITS, Tomislav, Edgar, groovy glazba i još pokoje iznenađenje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Adam Kesegic
24. 11. 2014. u 6:22 pm
Go #Walpie!!!