Vox.io za iPhone: zamijenite Skype i Viber te primajte pozive bez odavanja svog telefonskog broja
Halo? Ovdje Netokracija i imamo za vas ekskluzivnu recenziju službene iPhone aplikacije jednog od najambicioznijih regionalnih internetskih startupa: Vox.io. Odsad biste umjesto ili barem uz ikonicu Phone na svom iPhoneu mogli trajno postaviti znakoviti Vox.io. Ne samo da su itekako ambiciozni u stvaranju VoIP web aplikacije za internetsku telefoniju kojom izazivaju svima poznati Skype, već i brzo i prilično kvalitetno realiziraju svoje planove. Koliko je kvalitetna njihova prva mobilna aplikacija - valjalo je testirati.

Halo? Ovdje Netokracija i imamo za vas ekskluzivnu recenziju službene iPhone aplikacije jednog od najambicioznijih regionalnih internetskih startupa: Vox.io. Odsad biste umjesto ili barem uz ikonicu Phone na svom iPhoneu mogli trajno postaviti znakoviti Vox.io.
Ne samo da su itekako ambiciozni u stvaranju VoIP web aplikacije za internetsku telefoniju kojom izazivaju svima poznati Skype, već i brzo i prilično kvalitetno realiziraju svoje planove. Koliko je kvalitetna njihova prva mobilna aplikacija – valjalo je testirati.
Vox.io je svoju web Voice-over-IP aplikaciju za internetsku telefoniju svijetu po prvi put predstavio upravo na Netokraciji u siječnju ove godine. Već u veljači postaju Seedcampov startup zajedno s GrabCAD-om i Psykosoftom, a u ožujku zajedno s GISCloudom i drugim startupima kreću na turneju SAD-omi tvrtkama poput Twittera, LinkedIna i Amazona.

Vox.io za iPhone prva je Voxijeva mobilna aplikacija koju ćete uskoro moći besplatno preuzeti s iTunes App Storea. Svojim grafičkim sučeljem slična je iPhoneovoj vlastitoj aplikaciji za telefoniranje te Skypeu ili pak Viberu. Voxijev Tomaž Štolfa naglašava kako je mobilna aplikacija nužna za bolje korisniku iskustvu:
Cilj vox.io je spremeniti način planiranja ter vstopa v komunikacijo; načina opravljanja komunikacije in pregleda ter iskanja po pretekli komunikaciji. V tem kontekstu je mobilna aplikacija nujna, saj lepo dopolnjuje izkušnjo na običajnem spletu. To, da smo v prvi fazi naredili spletno verzijo nam je omogočilo, da smo odkrili nekaj zanimivih scenarijev, ki jih prinašamo tudi na mobilno aplikacijo – URLji za enkratno uporabo in vox.io profili so le začetek; poleg običajnih zadev, ki ste jih vajeni iz spleta – klicanje, SMSi, sinhroniziran address book in zgodovina klicev.
Prilikom pokretanja prijavljujete se putem svog Vox.io profila. Za razliku od web aplikacije, nećete se moći prijaviti putem Facebooka ili Twittera tako da aplikacija traži ipak nešto veće “ulaganje” u obliku registracije e-mailom. Aplikacija povezuje i kontakte iz vašeg adresara tako da ćete iz njenog vlastitog popisa kontakata moći i one koji ne koriste Vox.io za standardnu cijenu poziva. Uostalom, možete upisati i bilo koji telefonski broj putem Keypada.
Jesi online? Zovem.
Vaši kontakti organizirani su u All i Online. All je popis vaših iPhone i Vox.io kontakata. Kliknuvši Online dobit ćete popis isključivo onih korisnika koji su u tom trenutku prisutni u Voxijevoj mobilnoj ili web aplikaciji. Uz njih će se u popisu kontakata uz lijevi rub pokazati zeleni obrub tako da ih brzo primijetite.

Za svaki kontakt vidjet ćete kontaktne brojeve i e-mail, dok ćete za Vox.io kontakte vidjeti i njihov opis te avatar. Upravo ćete u prikazu pojedinog kontakta vidjeti sve mogućnosti Voxija:
- Message je slanje SMS-a putem Voxija;
- Mail je jednostavan link za slanje emailova integriran u iPhoneovu Mail aplikaciju;
- Ikona slušalice odaje mogućnost zvanja;
- Vox.me vam omogućava slanje linka kontaktu emailom klikom na koji će vas moći nazvati bez odavanja telefonskog broja vašeg iPhonea;
- History je povijest poziva.
Vox.me su zapravo tzv. Quick Calls koji vam olakšavaju komuniciranje sa svima putem linkova koji vode k pozivima, a posebice onima za koje ne želite da znaju vaš telefonski broj. Zgodan “easter egg” je da ukoliko protresete iPhone pojavit će vam se pretraživanje.
S obzirom da pozive putem Voxija primate putem podatkovne veze, u postavkama možete odabrati Only on WIFI kako vam kontakti ne bi slučajno trošili data paket. Time ćete pozive primati isključivo kada budete prisutni na bežičnu mrežu.

Kvaliteta poziva na Voxiju je pristojna, iako nam je varirala u testiranju. Osobno mi je primjerice u pozivu s Nikolom kvaliteta bila bolja, dok je njemu (bio je unutar web aplikacije) bila gora od Skypea.
iPhone, Android i sljedeći Voxijev korak
Voxijeva iPhone aplikacija trenutno u tzv. feature freezeu tj. neće dodavati više nikakve nove mogućnosti već ispravljati bugove. Vox.io za iPhone ćete moći besplatno preuzeti krajem rujna, o čemu ćemo vas sigurno obavijestiti tako da nemojte zaboraviti pratiti Netokraciju na Twitteru, Facebooku te putem RSS-a. Štolfa je za Netokraciju potvrdio kako je Vox.io za iPhone tek prva u nizu mobilnih aplikacija na kojima rade. Sljedeći je Android.
Priznat ću: Vox.io nisam koristio prečesto, jer mi jednostavno nikad nije bio pri ruci. Barem sam tako razmišljao s obzirom da mi internetski preglednik nije daleko, ali iPhone aplikacijom jednim je korakom bliže redovitom korištenju. Out of sight, out of mind no more.
Upravo bi inovativnim i zgodnim mogućnostima poput Quick Callsa Vox.io mogao stvoriti dostojnog konkurenta Skypeu, ali će trebati značajne prednosti prije nego što će korisnici moći biti potpuno korisnici. Gledajući kvalitetu iPhone aplikacije i sve što su razvili u jedva 9 mjeseci, čini mi se da su na pravom putu. Još samo da srede šum 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mikael
13. 09. 2011. u 12:13 pm
Zanimljiv članak, koristan je.