Vox.io je slovenski startup koji izaziva Skype telefoniranjem iz vašeg internetskog preglednika

Vox.io je slovenski startup koji izaziva Skype telefoniranjem iz vašeg internetskog preglednika

Jeste li ikad poželjeli nazvati svoju dragu, prijatelja ili poslovnog partnera, ali vam se nije posezalo za mobitelom, telefonom ili Skypeom? Vox.io je novi slovenski startup koji vam omogućava telefoniranje unutar bilo kojeg internetskog preglednika. Chrome, Firefox, Internet Explorer? Nije bitno. Vox.io je zapravo VoIP web aplikacija za internetsku telefoniju. Dok kod drugih aplikacija za internetsku telefoniju poput Skypea preuzimate aplikaciju za svoje računalo, na Vox.io se samo registrirate i telefonirate unutar njihove web stranice. Čini se da nam internetska telefonija u “oblacima” napokon stiže iz Ljubljane...

Jeste li ikad poželjeli nazvati svoju dragu, prijatelja ili poslovnog partnera, ali vam se nije posezalo za mobitelom, telefonom ili Skypeom? Vox.io je novi slovenski startup koji vam omogućava telefoniranje unutar bilo kojeg internetskog preglednika. Chrome, Firefox, Internet Explorer? Nije bitno.

Vox.io je zapravo VoIP web aplikacija za internetsku telefoniju. Dok kod drugih aplikacija za internetsku telefoniju poput Skypea ili Gizma5 preuzimate aplikaciju za svoje računalo, na Vox.io se samo registrirate i telefonirate unutar njihove web stranice.

Čini se da nam internetska telefonija u “oblacima” napokon stiže iz Ljubljane.

Tomaž Štolfa i njegov tim već niz godina rade internetske i telefonske aplikacije i smatrali su kako bi bilo jako zgodno kada bi mogli telefonirati s neke web stranice, bez preuzimanja ikakvih aplikacija. Njihov projekt se uz podršku dva slovenska angel investitora nakon mjeseci razvoja uobličio u Vox.io, servis koji je zasad u beti.

Valja li Vox.io?

Vox.io ćete moći isprobati samo uz pozivnicu, ali bez brige, osigurali smo ih mnogo za čitatelje Netokracije. Link na pozivnicu naći ćete u nastavku teksta, stoga pažljivo čitajte. Na Vox.io se uz pozivnicu registrirate pomoću postojećeg Google, Facebook ili Twitter profila. Tijekom registracije moći ćete svoj adresar popuniti kontaktima s Google Contactsa ili Facebooka.

Voxiovo sučelje je vrlo jednostavno i pregledno.
Koga želite zvati?

Kontakte osim putem integriranih servisa možete ručno dodavati unoseći njihovo ime, prezime, brojeve telefona, e-mailove i ostale kontaktne podatke. Sučelje aplikacije je vrlo jednostavno i pomalo podsjeća na Googlov minimalizam. Srećom, za razliku od HGspotove internetske trgovine, takvo sučelje u slučaju Voxija ima smisla.

Adresar pun vaših Facebook i Google kontakata...
Korisnike Vox.io servisa možete zvati i uz video pozive.

Naime, uz pitanje “Who do you want to call?” počet ćete upisivati ime nekog od svojih kontakata ili broj koji želite nazvati. Ukoliko je vaš kontakt također korisnik Voxija, moći ćete osim normalnih telefonskih brojeva zvati i njegovi li njezin Vox.io profil. Pozivi među Vox.io profila mogu biti u audio ili video formatu. Kao i kod Skypea, svi pozivi unutar servisa bit će besplatni, dok će se pozivi na mobilne i fiksne linije naplaćivati po vrlo povoljnoj tarifi.

Profil, preusmjeravanje i simpatične sitnice

Što se tiče zvanja, Vox.io je zaista jednostavna aplikacija koju će većina korisnika vrlo brzo svladati. Pri primanju poziva na vaš Vox.io profil dok niste ulogirani, servis će besplatno preusmjeriti poziv na vaš normalni telefonski broj. Preusmjeravanje poziva naći ćete i kod drugih servisa poput Skypea, ali samo među plaćenim uslugama.

Poput Dropboxa, Vox.io nagrađuje korisnike koji preporuče servis svojim prijateljima.

Štolfa i njegov tim odlučili su iskoristiti to što je Vox.io web aplikacija u još nekoliko zanimljivih mogućnosti:

  • Svaki korisnik ima svoj javni profil (u obliku http://www.vox.io/korisnickoime) koji možete sakriti u postavkama, a preko kojeg vas mogu zvati samo drugi korisnici servisa;
  • Quick call vam omogućava da napravite adresu (npr. http://www.vox.io/qc/cdfs24) koju potom možete poslati osobi koja vas putem linka može nazvati (link ističe nakon jednog poziva, ali postojat će i trajna opcija koju možete staviti primjerice na svoju web stranicu), pri čemu se poziv naplaćuje vama;
  • Detaljni podaci o svim pozivima na Voxiju, od prosječne duljine razgovora, do popisa ljudi s kojima najviše pričate.
Za Vox.io možete imati profil poput onog na nekoj društvenoj mreži.
Quickcall je idelan kad želite da vas netko nazove, ali mu ne želite otkriti svoj broj.

Kvaliteta zvuka na Voxiju je zadovoljavajuća, ali čuje se kako su u beti. Trebat će još malo poboljšati kvalitetu zvuka kako bi se mogli suprotstaviti Skypeu, ali na dobrom su putu. Tomaž Štolfa, osnivač Vox.ioa, za Netokraciju je otkrio planove ovog vrlo inovativnog slovenskog startupa:

VoIP nije novo tržište i smatramo kako je vrijeme da ga protresemo.  Jako je mnogo konkurencije, ali smatramo kako imamo prednost s obzirom da omogućavamo video i audio pozive unutar internetskog preglednika. Korisnici će se moći zvati putem jednostavnih URL-ova i profila, što ne mogu s postojećim servisima. Trenutno razvijamo mobilne Vox.io aplikacije za iOS, Android i Symbian koje će biti integralni dio servisa s centraliziranim adresarom i statistikom poziva.

Mobilne aplikacije svakako će olakšati korištenje Voxioa kako ne biste zaboravili da ga imate. Koliko god razmišljali o Skypeu i sličnim aplikacijama, u stvarnosti često zaboravljamo povoljnije mogućnosti u korist praktičnijih – poput vlastitog mobitela.

Pozivi su u svakom slučaju povoljniji od vašeg operatera.

Trenutno u postavkama možete birati između privatnog i javnog profila. Iako javni profil omogućava da vas drugi korisnici dodaju, imajte na umu da će zasad moći vidjeti i vaš broj telefona. S obzirom da nismo svi spremni samo tako dijeliti svoj broj na Internetu, Vox.io će uskoro izmijeniti postavke privatnosti kako biste mogli imati javni profil, ali da vam se ne vidi broj telefona kad vas netko doda u svoje kontakte.

Štolfa smatra kako im je osim aplikacija ključno u početku doći do kritične mase korisnika te najavljuje kako će eksperimentirati s alternativnim poslovnim modelima. Kako bi im pomogli u testiranju, kao pravi netokrati se na Vox.io možete prijaviti putem naše pozivnice (dobit ćete i 50 centi za prvih 2 minute poziva na “normalne” linije)! Nakon što se poigrate s Vox.iom, svakako ga prokomentirajte u komentarima. Vox populi o Vox.iou?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Lucijan Blagonić

    Lucijan Blagonić

    13. 01. 2011. u 8:57 am Odgovori

    Ja sam samo na brzinu isprobao.. Imam osjećaj da mi lošije hvata zvuk s integriranog mikrofona (dok to Skype radi puno bolje), ali servis je jednostavan za korištenje i lijepo izgleda! Pohvale!!

  2. kstevica

    kstevica

    13. 01. 2011. u 9:08 am Odgovori

    Izvrsna ideja! Za sada je jedina zamjerka na neprepoznavanje zemlje odakle dolazim (IP). Registracija brza, validacijski SMS je malo kasnio, ali to je OK. Import Google Contacts malo traje (700 kontakata).

  3. forcebook

    forcebook

    13. 01. 2011. u 9:09 am Odgovori

    Kao i obično odličan pregled i recenzija.

    Neznam da li je netko probao servis https://imo.im/
    imo.im is a web-based service that allows users to hold text, voice, and video chats on multiple instant messaging protocols. Currently supported protocols include AIM, Google Talk, ICQ, MSN, MySpace, Skype, and Yahoo Messenger. The service is free and requires no user-registration or sign-up.

    @ibb mogao bi napraviti nekakav pregled ovih servisa paid/notpaid 🙂

  4. Luka Sucic

    Luka Sucic

    13. 01. 2011. u 9:37 am Odgovori

    Evo registrirao se bez greške, validacijski SMS stigao za sekundu. Prvi poziv je prošao bez greške na drugom se već kvaliteta zvuka malo pokvarila, dosta jeke i tako. Jedino što me malo brine je “privacy” ne vidim način da sakrijem broj telefona osim da zaključam account. Sve u svemu ovo mi se čini kao fenomenalan servis i vidim porostora za njega 🙂 Good Luck & Godspeed

  5. Tomaž

    Tomaž

    13. 01. 2011. u 10:31 am Odgovori

    Hey,

    @Ivan hvala za iskren review.

    @Lucijan – ker dostopamo do mikrofona preko Flash plugina ne moremo delati pretirano veliko modifikacije zvoka (Skype ima direct access zaradi narave klienta).
    Imamo v planu še nekaj trikov za izboljšanje kvalitete zvoka.

    @kstevica – IP geolocation na signupu je easy in ga bomo dodali v eni od naslednjih iteracij

    @Luka – znamo, da je privacy issue. V naslednjih iteracijah bomo dodali bolj detajlne privacy settinge, da boš lahko nastavil kaj se vidi in kdo/kako te lahko doda za kontakt.

    @all – thanks za feedback. Če imate še kakšno vprašanje ali komentar vam bomo z veseljem pomagali na http://getsatisfaction.com/voxio

  6. Davor Plehati

    Davor Plehati

    13. 01. 2011. u 11:05 am Odgovori

    Veoma zgodno. Registracija je prošla fino i bez puno muke. Merge kontakta je malo “čudan”, nije jasno što se sa čim merge-a i gdje/zašto je došlo do konflikta…

    Konektiranje sa postojećim voxio korisnicima nije dovoljno vidljivo. Volio bih da konektiranje mogu odradit direktno na edit formi postojećeg kontakta.

    Zvanje, heh, baš ne radi – zvao kolegu pa oboje čujemo neke pizdarije :). Vrlo vjerovatno do toga što nemamo nariktane mikrofone iako je konfiguracija prošla OK (ili mi se tako činilo).

    Mobilne app će im bit pun pogodak, jer za početak neće koristit Flash i nećeš se morat mučit sa nariktavanjem mikrofona/kamere. Izgleda obećavajuće.

  7. vedran

    vedran

    13. 01. 2011. u 1:01 pm Odgovori

    hej,

    Zanimljivo, baš mi je drago radi susjeda :)) Registracija je jednostavna, kretanje kroz aplikaciju je isto dobro. Integracija s društvenim mrežama normalno. Ne znam zašto ne dopuštaju slanje više od 40 invite prijateljima ako im je svrha marketinga. Nisam još nikoga zvao jer cekam da mi frend napravi account.

    U svakom slučaju dobra je ideja i fingers crossed :))

  8. Tomaž

    Tomaž

    13. 01. 2011. u 10:41 pm Odgovori

    @vedran – thanks za feedback. 40 invite-a na FB je limit, ki ti ga postavi Facebook.

    Na emailu in Twitter URLju ali FB share buttonu ni omejitev.

  9. Ivica Gunjina

    Ivica Gunjina

    19. 01. 2011. u 2:00 am Odgovori

    dobar projekt, nakon pokretanja servisa prvo na kog naletih je kradljivac, netko se prijavio s mojim podatcima sram ga bilo, ima tko ideju kako ga spriječiti u korištenju mog imena i maila?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Karijere

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.