Vollo.net digitalizira autobusni prijevoz, da kupujemo karte internetom!

Vollo.net digitalizira autobusni prijevoz, da Hrvati 90% karata kupuju putem interneta!

Tko voli odlaziti na kolodvor i stajati u redu kako bi kupio autobusnu kartu? Nitko. Kao što je Kolektiva svojevremeno dokazala da kupujemo putem interneta, a Uber dokazuje da želimo digitalne nadogradnje usluga koje već koristimo, Vollo želi dokazati da ćemo pretraživati i kupovati autobusne karte poput avionskih... Putem interneta. S iskusnim timom koji je digitalni ‘zanat’ iskovao u vrhunskim svjetskim tvrtkama poput Rocket Interneta, kao i domaćim liderima poput Infinuma i Fivea.

vollo_naslovna_1

Vollo.net je internetski servis koji vam omogućava jednostavnu pretragu, usporedbu i kupovinu autobusnih karata. Ono što je Booking.com za hotele, to je Vollo.net za autobusni prijevoz – zasad!

Vollov cilj je krajnjem korisniku, osim transparencije u odabiru rute, vremena, trajanja i cijena putovanja, dati i neke druge, inače teže dostupne, a ključne informacije:

  • Ima li prijevoznik u svojim vozilima Wi-Fi (korisno za digitalne nomade)?
  • Postoje li utičnice za struju?
  • Naplaćuje li se prtljaga i ima li drugih, skrivenih troškova?

Dobro znamo koliko je teško (odnosno gotovo nemoguće) rezervirati i platiti karte za autobus putem interneta, a najveća korist od Volloa bit će jednostavno sučelje za narudžbu autobusnih karata koje je u praksi mnogo ugodnije od čekanja u redovima na kolodvorima.

Marko Jukić, jedan od Vollovih pokretača, za Netokraciju otkriva kako je njihov cilj izuzetno jasan: Digitalizirati međugradsku prijevoznu industriju unutar Hrvatske i sa svih njenih strana i granica – pojednostaviti i unaprijediti.

Kakve pak veze ima Rocket Internet s Vollom? Iskustvene!

Ako mislite da se dosad niste susreli s Rocket Internetom, varate se! Radi se o internetskoj grupaciji i samoprozvanom ‘najvećem poslovnom inkubatoru na svijetu’ koji njemačkom učinkovitošću razvija tvrtke temeljene na isprobanim poslovnim modelima. Primjeri njihovih rezultata, o čemu sam pričao s Markom, brz su rast ecommerce platformi poput Zalanda kao i nedavna prodaja dijela Lazade u Aziji Alibabi za oko 1 milijardu dolara.

U Hrvatskoj su prisutni kroz Pauza.hr koji je od 2014. dio njihove tvrtke FoodPanda koja je model naručivanja hrane putem interneta proširila širom svijeta s naglaskom na Europu, Aziju i Afriku, nakon što je taj model dokazan u SAD-u.

Rocketovi timovi specijalizirani su za izuzetno brzu i efikasnu ekspanziju, zbog čega grupaciju danas tvori više od 100 internetskih tvrtki koje se bave svime – od internetske trgovine do financijskih tehnologija.

Upravo je Rocketova učinkovitost i iskustvo u brzom razvoju ‘još jedne booking stranice’ ključna za razvoj ovog startupa. Srećom, Marko je upravo u Rocketu ‘diplomirao’ poslovanje na internetu, krenuvši iz Singapura te preko Berlina pokrenuo i postao izvršni direktor Foodpande za Azerbejdžan te savjetnik za CIS regiju, dok je kasnije bio zadužen za ekspanziju u njihovom najvećem tržištu – Indiji:

Bez velike najave bi mi, primjerice, javili da trebam ići u jednu ili drugu zemlju riješiti određeni problem; restrukturirati velike timove (primjerice, Indija je imala ukupno 1500 članova tima, od toga preko 100 u mom timu izravno u roku od 2 mjeseca), bilo da se radilo o povećanju prodaje i business developmenta, poboljšati marketinške kanale ili optimizaciji operacija i smanjivanju troškova što bi rezultiralo povećanjem prodaje i profitabilnosti i do 10 puta!

Marko shvaća da će i njemu, ali i timu, iskustvo iz Rocket Interneta pomoći u poslovanju, ističući kako se radi o praktičnom istom poslovnom modelu ‘marketplacea’ kakav koristi njemački gigant. Vollov izazov opisuje kao zahtjevan poput Rocketovih operacija gdje se sučeljavate s dilemom kokoši i jaja: zahtjevnih korisnika, ali i partnera. No, Marko naglašava: ‘Izazovi su sexy i privlačni (i rješivi)!’

Autobusni prijevoznici svakako zvuče kao zahtjevni partneri, zar ne? Tome u prilog ide izjava predstavnice Busradara koja je za Netokraciju objasnila krajem prošle godine kako je sistem – ‘balkanski!

Digitalna transformacija autobusne industrije je počela

Jedan od čestih izazova startupa ne samo u regiji, već i u svijetu je što krenu rješavati bliske im tehničke izazove poput izrade sučelja ili pripreme baze podataka, odgađajući ključno (u ovom slučaju dogovore s partnerima kojima će napuniti tu bazu) za kasnije. Da, autobusni prijevoznici su i po Markovim riječima ‘tradicionalne tvrtke’, ali to ne znači da ne vide što korisnici žele.

Darko i Ivan žele omogućiti lakšu kupnju karata za autobuse!
Darko i Marko žele omogućiti lakšu kupnju karata za autobuse!

I tu ‘raketna’ praksa očito utječe na pristup u radu. Vollov tim, naime, nije zadnjih nekoliko mjeseci samo sjedio i crtao wireframeove u Hub385, gdje trenutno prolaze i program Tribes, nego su – kako otkriva Marko – već dogovorili suradnje s preko 85 posto autobusnih prijevoznika i prije pokretanja web stranice:

Sami prijevoznici vide trendove i traže rješenje da se prilagode novim prilikama. Sada imamo izazov integracije te naporno radimo da bismo svi bili vidljivi i dostupni za kupovinu. Kao i s Rocket Internetom, mi vidimo isključivo priliku u problemu, jer se tek ispod 10 posto karata danas kupuje online dok vanjski trendovi pokazuju rast od 50 posto u ovom sektoru!

U razgovoru se u ovom trenutku ponovno vraćamo na Pauza.hr, za koji Marko navodi kako je najbolji primjer kako se jedna druga industrija digitalizirala i kako, poput tog servisa ili primjerice Booking.coma za hotele, Vollo.Net žele pretvoriti u sinonim za karte i putovanja. Zaključuje:

Ako rezervacija većine karata za autobuse i prijevoz uopće moze funkcionirati, ne samo u Njemačkoj i Francuskoj, ali i Pakistanu, Indiji i Africi – zašto ne možemo to napraviti da radi i kod nas – u srcu jugoistočnog tranzita Europe i turizma?

Vollo namjerava navedeno napraviti s dobrim timom, za koji smatraju da je na kraju najbitniji. U ovom slučaju na kvaliteti sučelja Volla radi Darko Škulj, iskusan UX/UI dizajner koji je, osim kao Lead dizajner u jednoj od vodećih domaćoj tvrtki za mobilna rješenja, Fiveu, gdje je vodio tim od desetak dizajnera, poznat po svom radu na rješenjima u sklopu Infinuma, također dobro poznatim po mobilnim rješenjima poput Ersteovog mobilnog bankarstva, ali i sučelja Rimčevih Greypova!

vollo_4

Očekujemo, stoga, da buduća Vollova mobilna aplikacija, ključna za potpunu transformaciju načina kako naručujemo autobusne karte, također ima vrhunsko sučelje. Marko najavljuje kako ćemo Android i iOS aplikacije vidjeti već do ljeta, pri čemu naglašava da će ih raditi vrhunski stručnjaci. Primjerice, iOS aplikaciju radit će tim koji je radio Soundcloudovu iPhone aplikaciju!

Uz Marka i Darka, tu su još Igor Pravdić i Aleksandar Ruski koji su svoje znanje razvili radeći prvenstveno sa stranim klijentima, kako europskim, tako i američkim.

Marko navodi kako se skoro svi poznaju još iz studentskih dana od kada razmišljaju o razvoju vlastitog projekta. No prije nego što je došlo do tog koraka – i Volloa, dečki su skupili iskustvo i prošli vrhunske tvrtke za koje smatraju da su im dale potrebno iskustvo za razvoj vlastitog proizvoda. Malo sreće doprinijelo je i tome da se, kako Marko otkriva, svatko od njih specijalizirao u nekom području. Dok će Marko ‘prodavati’, Darko će dizajnirati…

Zašto ‘balkansko’, kad imate tržište američkog sna?

Mnogi se, imajući na umu Škuljevo i Jukićevo iskustvo, možda čude zašto su uz sva ta rastuća globalna tržišta za realizaciju svog projekta odabrali upravo Hrvatsku i regiju:

Klasična hrvatska startup priča kreće sa “start local and finish with American dream”. Hoću reći da ih se malo fokusira zaista na lokalno tržišta Hrvatske i susjednih zemalja i rješavanja problema i olakšavanja života u vlastitom dvorištu.

Kao svoju najveću prednost u ovom trenutku vide učmalost tržišta na kojemu se u 90 posto slučajeva karte kupuju ‘tradicionalno’, na autobusnim kolodvorima. Marko navodi:

Povezivanjem svih prijevoznika online, putniku nudi transparencija i daje mogućnost odabira prijevoza te kombinacija ruta do točke koje želi ići. Jednostavnost kupovine i online plaćanja te zaobilazak redova na blagajnama, kvalitetan sadržaj o mjestu u koje se putuje, kvalitetni i provjerene preporuke i savjeti za putovanje te ocjenjivanje usluge će doprinijeti da se izdvojimo od ostatka te putniku kupcu ponudimo kvalitetan izbor i uslugu da se vrati ponovno na stranicu.

vollo_3

Vollo.net je zasad financiran vlastitim sredstvima, a na pitanje hoće li tražiti vanjske investitore, Jukić odgovara kako će od eventualnog investitora svakako očekivati dodatnu vrijednost, a ne samo financijsku injekciju:

Investitori nisu cilj, već alat. Vlastitim smo sredstvima stvorili postojeće uvjete da budemo profitabilni i bez investitora. Investitori nam mogu pomoći pomoći dignuti Vollo kvalitetu usluge i dostupnost na sljedeći nivo.

Vizija u skladu s ambicijama većim od autobusnih

Iako je realnost poslovanja u regiji mnoge startupe uvjerila da budu izuzetno praktični u svojim vizijama, udaljavajući se od ponekad naivnih vizija koje često viđamo u predstavljanjima projekata temeljenih u Silicijskoj dolini, upravo je šira slika ključna za dugoročan uspjeh. Omogućavanje učinkovitije proizvodnje hrane za rastuće stanovništvo kao u slučaju Farmerona ili Agrivija, kao i učinkovitiji prijevoz kao u slučaju ne samo globalnog prijevoznog lidera Ubera, već i inovatora u elektroničkom pogonu iz Rimac Automobila, nisu ‘samo’ praktični ciljevi.

Vollo.net, iako je u praksi booking stranica za buseve, ima svoju širu viziju. Jukić navodi kako će im najveća prednost u razvoju projekta upravo biti nove generacije koje inovacijama u prijevozu, poput korištenja Ubera umjesto vlastitog automobila, biraju iskustva umjesto materijalnih dobara.

Kraj kolodvora, tiskanih karata, ali i podizanje kvalitete autobusnog prijevoza

Prvi korak u realizaciji već spomenute vizije bit će ne samo brojni studenti i drugi putnici koji će radije kupovati karte putem pametnih telefona, već i preko 15 milijuna turista koji posjete Hrvatsku, a za koje Vollo.net smatra da jedan od najboljih načina upoznavanja zemlje može biti upravo autobusnim prijevozom čime iskustvo korištenja svojim servisom dižu na novu razinu.

Jedan od elemenata tog boljeg iskustva bit će i sustav jednog od Vollovih partnera koji će omogućiti korištenje ‘digitalnih’ karata bez potrebe da ih tiskate na autobusnim kolodvorima za koje Marko smatra da će prestati služiti za kupovinu karata.

Marko dalje zadirkuje budućim mogućnostima navodeći kako će osim nekoliko prednosti za putnike uvesti i novosti koje će značajno olakšati i poboljšati poslovanje njihovim autobusnim partnerima.

Hoće li Vollo uspjeti ‘digitalizirati’ hrvatske autobusne prijevoznike? Nadam se. Umjesto guglati autobusni raspored, nadam se da ćemo uskoro – samo vollati!

Vollo na Netokracijinom OMGcommerceu u Zagrebu!

Želite li više doznati o tome kako Vollo.net namjerava digitalizirati hrvatsko prijevozničko tržište, dođite na 4. po redu OMGcommerce, najveću regionalnu konferenciju o digitalnoj trgovini! Vidimo se 1. lipnja u Zagrebu! Više na www.omgcommerce.me!

[yikes-mailchimp form=”1″ submit=”Želim prioritetni popust za OMGcommerce!”]

P.S. Da, znam, ‘vollanje’ čudno zvuči, ali ni ‘guglanje’ sigurno nije zvučalo manje apsurdno prije desetak godina.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Marko

      Marko

      20. 05. 2016. u 7:18 pm Odgovori

      Mene samo zanima zasto takva negativnost. I kolektiva je jedno vrijeme radila. Zaposljavala je neku masu ljudi. Koliko se sjecam dobro je to islo tako da i taj pokusaj je vrijedan bio. Zaposlilo se nekoliko ljudi dok vlasnik vjerovatno ima nesto tog zaradenog novca i dan danas. Tako da ne razumijem cemu negativnost o propadanju.

      Btw. samo govorim da momci sta god da se dogodi ce opet imati skolu jednu i vjerovatno jedan ce uspijeti ako ne i ovaj projekt.

  1. Eva

    Eva

    31. 05. 2016. u 6:57 pm Odgovori

    Kada bi i autobusne kompanije bile elastičnije i podržale ovakav način poslovanja i surađivale možda bi i Brioni Pula i tko zna koje sve ne bila uvrštena u DB.

  2. Veki

    Veki

    19. 08. 2016. u 4:03 pm Odgovori

    Najlakse je uljuljati se u ucmalost svoje nesposobnosti i davati losu presudu tuđem projektu!
    Decki su skupili znanje vani, imaju odlicnu ideju i treba podrzati mlade i inteligentne snage!
    Zbog negativnog stava cijelog balkana i jesmo tu gdje jesmo umjesto da razmisljamo pozitivno, udruzimo se i shareamo svima aplikaciju i pomognemo svakom domacem novom projektu!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Programiranje

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.