Vladimir Vulić na Webizu: Navike tvrtki teško se mijenjaju

Vladimir Vulić na Webizu: Navike tvrtki teško se mijenjaju

Vladimir Vulić, asistent na Univerzitetu Crne Gore, osnivač pokreta Digitalizuj.Me i naš netokrat, održao je danas na Webiz konferenciji predavanje na temu "Organizaciona transformacija – Kako društveni mediji razgrađuju korporativnu piramidu?"

vlada_webiz

Vladimir Vulić,  asistent na Ekonomskom fakultetu Podgorica, Univerziteta Crne Gore, suosnivač pokreta Digitalizuj.Me i naš netokrat, održao je na Webiz konferenciji predavanje na temu “Organizaciona transformacija – Kako društveni mediji razgrađuju korporativnu piramidu?”

Imperativ prezentacije stavljen je upravo na promene kroz koje velike kompanije trebaju da prođu ukoliko žele da opstanu u 21. veku. Nažalost, ove promene nisu samo površinske. One se nalaze u srži menadžment principa, a koliko je značajno izvršiti ih u pravo vreme, govori i činjenica da od 100 najjačih kompanija, koje su se sredinom prošlog veka našle na Fortune 100 listi, danas je svega njih 19 tamo.

Da bi bili izgrađeni da trajete, morate biti projektovani da se menjate.

Od 25 top kompanija 1999, danas je samo 8 na spomenutoj listi, a glavni uzrok zašto ove velike korporacije nestaju sa radara jeste politika kojom se vode. Poslovno okruženje danas se poprilično brzo menja, dok stvari unutar kompanije ostaju nepromenjene. Pojedini menadžerski principi datiraju još iz 19. veka, a to je jednostavno neprihvatljivo.

U prirodi opstaju samo oni koji se najbolje prilagođavaju promenama.

Citirajući Darvina, Vladimir je ukazao na glavni problem sa kojim se susreću gotovo sve kompanije. Bile one male ili velike, ako se njihove poslovne navike ne promene, neuspeh je gotovo zagarantovan.

“Cilj biznisa jeste da stvori kupca”

Ova poznata Druckerova rečenica u poslednje vreme sve više se koristi, a ona nas upućuje na to da je jedini zadatak menadžmenta u stvari marketing. Mnoge su se stvari promenile u deceniji koja je iza nas – Internet je izvršio ogroman uticaj na oglašavanje, pritom izmenivši gotovo sve tradicionalne načine reklamiranja. Pomoću komentara i kritika na društvenim mrežama i forumima, korisnici su ti koji danas imaju najveći uticaj na druge korisnike (word of mouth metoda).

Ljudi dele svoje mišljenje jer cene i vole svoje prijatelje.

Kupci danas više nego ikada komuniciraju sa ostalim kupcima. Oni preporučuju i osporavaju proizvode, a njihovo mišljenje posebno se ceni jer u većini slučajeva ne žele da prevare ljude kojima preporučuju određeni proizvod ili uslugu.

Kontrola zaposlenih: Korist ili prepreka?

Kako je Vladimir izjavio, u današnje vreme raspon kontrole jednog menadžera uglavnom iznosti od 8 do 12 ljudi. U Google-u taj broj iznosi 60, što nam govori da je gotovo nemoguće kontrolisati timove i ljude ispod vas. Iz Google-a kažu da su se na ovaj potez odlučili kako bi podstakli svoje zaposlene na kreativnost i inovativnost. Timovima je dato više ovlašćenja, a kroz osećaj odgovornosti oni sami sebe teraju na kvalitetniji rad.

Takođe, pokrenuta je diskusija o tome jesu li pojedinci kreativniji ako posao obavljaju od kuće. Od kako su se zaposleni u Yahoo-u nedavno pobunili protiv odluke koju je donela nova šefica Marissa Mayer, a koja se tiče ukidanja rada od kuće, mnogi teoretičari su se oglasili na tu temu i, kao što se moglo pretpostaviti, mišljena se razlikuju.

Pojedini tvrde da rad od kuće podstiče kreativnost, dok drugi pak tvrde da se dešava upravo suprotno. Vladimir je naveo mišljenje Tonyja Hsieha, osnivača Zappos.com, da ako radnik nije fizički prisutan u kancelariji, on ne prepoznaje sebe kao deo kolektiva, a korporativna kultura slabi.

Koje je vaše mišljenje o radu od kuće? Da li ste za ili protiv toga?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.