Vladimir Vulić, asistent na Univerzitetu Crne Gore, osnivač pokreta Digitalizuj.Me i naš netokrat, održao je danas na Webiz konferenciji predavanje na temu "Organizaciona transformacija – Kako društveni mediji razgrađuju korporativnu piramidu?"
Vladimir Vulić, asistent na Ekonomskom fakultetu Podgorica, Univerziteta Crne Gore, suosnivač pokreta Digitalizuj.Me i naš netokrat, održao je na Webiz konferenciji predavanje na temu “Organizaciona transformacija – Kako društveni mediji razgrađuju korporativnu piramidu?”
Imperativ prezentacije stavljen je upravo na promene kroz koje velike kompanije trebaju da prođu ukoliko žele da opstanu u 21. veku. Nažalost, ove promene nisu samo površinske. One se nalaze u srži menadžment principa, a koliko je značajno izvršiti ih u pravo vreme, govori i činjenica da od 100 najjačih kompanija, koje su se sredinom prošlog veka našle na Fortune 100 listi, danas je svega njih 19 tamo.
Da bi bili izgrađeni da trajete, morate biti projektovani da se menjate.
Od 25 top kompanija 1999, danas je samo 8 na spomenutoj listi, a glavni uzrok zašto ove velike korporacije nestaju sa radara jeste politika kojom se vode. Poslovno okruženje danas se poprilično brzo menja, dok stvari unutar kompanije ostaju nepromenjene. Pojedini menadžerski principi datiraju još iz 19. veka, a to je jednostavno neprihvatljivo.
U prirodi opstaju samo oni koji se najbolje prilagođavaju promenama.
Citirajući Darvina, Vladimir je ukazao na glavni problem sa kojim se susreću gotovo sve kompanije. Bile one male ili velike, ako se njihove poslovne navike ne promene, neuspeh je gotovo zagarantovan.
“Cilj biznisa jeste da stvori kupca”
Ova poznata Druckerova rečenica u poslednje vreme sve više se koristi, a ona nas upućuje na to da je jedini zadatak menadžmenta u stvari marketing. Mnoge su se stvari promenile u deceniji koja je iza nas – Internet je izvršio ogroman uticaj na oglašavanje, pritom izmenivši gotovo sve tradicionalne načine reklamiranja. Pomoću komentara i kritika na društvenim mrežama i forumima, korisnici su ti koji danas imaju najveći uticaj na druge korisnike (word of mouth metoda).
Ljudi dele svoje mišljenje jer cene i vole svoje prijatelje.
Kupci danas više nego ikada komuniciraju sa ostalim kupcima. Oni preporučuju i osporavaju proizvode, a njihovo mišljenje posebno se ceni jer u većini slučajeva ne žele da prevare ljude kojima preporučuju određeni proizvod ili uslugu.
Kontrola zaposlenih: Korist ili prepreka?
Kako je Vladimir izjavio, u današnje vreme raspon kontrole jednog menadžera uglavnom iznosti od 8 do 12 ljudi. U Google-u taj broj iznosi 60, što nam govori da je gotovo nemoguće kontrolisati timove i ljude ispod vas. Iz Google-a kažu da su se na ovaj potez odlučili kako bi podstakli svoje zaposlene na kreativnost i inovativnost. Timovima je dato više ovlašćenja, a kroz osećaj odgovornosti oni sami sebe teraju na kvalitetniji rad.
Takođe, pokrenuta je diskusija o tome jesu li pojedinci kreativniji ako posao obavljaju od kuće. Od kako su se zaposleni u Yahoo-u nedavno pobunili protiv odluke koju je donela nova šefica Marissa Mayer, a koja se tiče ukidanja rada od kuće, mnogi teoretičari su se oglasili na tu temu i, kao što se moglo pretpostaviti, mišljena se razlikuju.
Pojedini tvrde da rad od kuće podstiče kreativnost, dok drugi pak tvrde da se dešava upravo suprotno. Vladimir je naveo mišljenje Tonyja Hsieha, osnivača Zappos.com, da ako radnik nije fizički prisutan u kancelariji, on ne prepoznaje sebe kao deo kolektiva, a korporativna kultura slabi.
Koje je vaše mišljenje o radu od kuće? Da li ste za ili protiv toga?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari