LinkedIn, najpopularnija poslovno-društvena mreža, odlučila je obilježiti kraj godine, kao što su to učinili i Facebook i Twitter, ali nešto korisnijom statistikom - analizirajući podatke preko 330 milijuna korisnika u potrazi za najpoželjnijim vještinama u 2014 godini.

Ako posjedujete neke od njih, zasigurno ste zapeli za oko regruterima, piše LinkedIn, navodeći sljedeće:

Iz popisa je jasno da su tehnološki i digitalni sektor u potražnji, a možemo pretpostaviti da će tako biti i sljedeće godine. Čak se i u Hrvatskoj stalno provlači priča kako nedostaje IT kadra, a i digitalno oglašavanje uzima maha.
Ulazimo i u eru (velikih) podataka i oni koji se s njima snalaze bit će na cijeni – “podatkovni znanstvenici” možda konačno postane prava sintagma i u hrvatskom jeziku, a nešto niže na popisu najpoželjnijih 25 nalazi se i razvoj igara, domena čiji rast možemo vidjeti i kod nas.
A kada smo već kod jezika, poznavanje još kojeg uz materinji uvijek je dobar potez, a prevodilačke vještine možda nisu dospjele na glavni popis, ali su se iskristalizirale kao vrlo bitne u pojedinim državama i regijama, pogotovo SAD-u gdje samo 18 posto stanovništva govori jezik koji nije materinji, tvrdi LinkedIn.
Kako ih steći?
Nemate formalno obrazovanje u domeni IT-a? Pa onda imate sreće što živite u vrijeme kada tehnološke i digitalne vještine nisu samo u potražnji, već su i dostupne u nekoliko klikova. Tu su Udemy, različiti besplatni tečajevi, EdX i Coursera, koja vam je dodatno olakšala posao i izabrala neke od svojih kolegija i programa putem kojih možete steći ili izbrusiti svoja znanja.
Statističkoj analizi i data miningu možete se priučiti kroz program svuečilišta Johns Hopkins, osnove programiranja dobit ćete u Fundamentals of Computing sveučilišta Rice, a tu je i program računarstva u oblaku sveučilišta u Illinoisu, koje nudi i program o digitalnom marketingu.
Ako vas ipak više zanima razvoj aplikacija za mobilne platforme, tu će vam pomoći Mobile Cloud Computing with Android sveučilišta Maryland, a znanja iz dizajna korisničkih sučelja možete steći kroz program Interaction Design, sveučilišta u Kaliforniji (San Diego).
Još odabranih programa možete naći na stranicama Coursere, ali i drugih digitalnih odredišta za stjecanje novih vještina. Što onda čekate?
Teme o zapošljavanju podržava Netokracija.Poslovi, platforma za pronalazak posla i kadra u tehnološkom sektoru. Saznajte više:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marin Pancirov
22. 12. 2014. u 11:19 am
Da nadopunim listu s još nekoliko dobrih online sustava za edukaciju:
lynda.com
codecademy.com
teamtreehouse.com
skillshare.com
Berislav Anić
22. 12. 2014. u 6:18 pm
link za internet marketing?
Mia Biberović
23. 12. 2014. u 10:18 am
Berislave, ima u tekstu link za digitalni marketing na Courseri, u sklopu sveučilišta u Illinoisu: https://www.coursera.org/specialization/digitalmarketing/21