Virtualni asistenti u Hrvatskoj ciljaju male i mikro poduzetnike, dok ih u svijetu najviše angažiraju velike korporacije

Virtualni asistenti u Hrvatskoj ciljaju male i mikro poduzetnike, dok ih u svijetu najviše angažiraju velike korporacije

Virtualni asistenti više nisu nepoznanica i u Hrvatskoj ih je sve više. Kako izgleda njihov posao u 2023. godini?

Treću godinu ekskluzivno dobivamo uvid u detaljno istraživanje o virtualnim asistentima, stručnjacima koji su često Katice za sve te ovisno o potrebama i vještinama za svoje klijente obavljaju razne poslove – od administracije i financija do community menadžmenta i marketinga.

U istraživanju, koje uz informacije o samom zanimanju provjerava i status informiranosti šire zajednice o virtualnim asistentima, kao i zadovoljstvo klijenata, ove godine ukupno su sudjelovala 433 ispitanika, od toga 104 virtualnih asistenata.

Donosimo što su saznali uz komentare Sanja Veletanlić, vlasnice Go2Human Huba koji je proveo istraživanje. 

Osviještenost raste, ali broj novih korisnika njihovih usluga stagnira

Virtualni asistent 2020. godine u Hrvatskoj je bio nepoznat pojam. Tada je čak 22% ispitanika (svaki peti) za virtualne asistente prvi puta čuo tek u trenutku kada su bili zamoljeni da ispune anketni upitnik o virtualnim asistentima.

Naredne 2021. godine informiranost se malo poboljšala. Iako se u krugovima onih koji se bave virtualnom asistencijom često moglo čuti da u pokušaju informiranja poduzetnika “imaju osjećaj da iskaču iz paštete”, udio onih koji prije upitnika nisu čuli za virtualne asistente pao je s 22% tek na 18%.

Svi uloženi napori i pokušaji informiranja o virtualnoj asistenciji nisu bili uzaludni, ove godine 95% ispitanika bilo je već upoznato s terminom virtualnog asistenta u trenutku ispunjavanja upitnika.

Međutim, iako je informiranost porasla, i pojedini virtualni asistenti bilježe porast potražnje, uspoređujući podatke istraživanja iz 2021. i 2023. godine vidimo da broj onih koji su koristili usluge virtualnih asistenata stagnira.

Virtualni asistent je visokoobrazovana žena s prethodnim radnim iskustvom

Svijetom virtualne asistencije u Hrvatskoj i dalje vladaju žene (95%) koje su visokoobrazovane (77%) i starije od 30 godina (89%) te imaju prethodno radno iskustvo od minimalno 6 godina (66%).

Broj virtualnih asistenata u Hrvatskoj raste

Točan broj virtualnih asistenata koji svoje usluge pružaju u Hrvatskoj gotovo je nemoguće odrediti zbog činjenice da se usluge virtualne asistencije mogu pružati na više načina (putem vlastite tvrtke/obrta, putem stranih i domaćih platformi, kao fizička osoba putem ugovora), a ne postoji službeni registar koji bi popisao sve virtualne asistente u Hrvatskoj.

Uzevši u obzir:

  • rezultate prošlih istraživanja i procjenu da je 2020. godine u Hrvatskoj bilo oko stotinu (100) aktivnih virtualnih asistenata, a krajem 2021. da ih je bilo oko 200 aktivnih,
  • višestruko povećanje broja ispitanika koji su se deklarirali kao virtualni asistenti – od 12 (2020.), preko 56 (2021.) do 104 ispitana virtualna asistenta u aktualnom istraživanju (2023.),
  • da se više od pola (53%) ispitanih virtualnih asistenata ove godine virtualnom asistencijom bavi 0 – 11 mjeseci,

Zaključna procjena je da se u Hrvatskoj nalazi aktivno oko 400 virtualnih asistenata što znači da svake godine dobijemo otprilike 100 novih asistenata.

Isplati li se biti virtualni asistent u Hrvatskoj?

Procijenjena prosječna cijena sata virtualne asistencije 2020. godine iznosila je 15,26 eura (115 kn), a 2021. neznatno je porasla na 15,79 eura (119 kn) po satu. Prosječna cijena sata virtualne asistencije 2023. godine u Hrvatskoj porasla je na 20,50 eura.

Jedan od razloga zašto su ove godine mogli bolje procijeniti iznos plaće je taj što su virtualni asistenti postali puno transparentniji, ističe Sanja.

Prije samo par godina su virtualni asistenti u pravilu skrivali svoje cijene (i dobar dio je radio za “kikiriki”), a danas to više nije čest slučaj. Ni danas virtualna asistencija nije zanimanje s kojim će se netko obogatiti, ali prosječna cijena je porasla na pristojnu razinu dovoljnu za dostojanstven život.

Kada pričamo o satnicama virtualnih asistenata, važno je ne zaboraviti da virtualni asistenti ne rade za neto plaću (nisu zaposleni kod poslodavca), već su najčešće samozaposleni kao obrtnici (uglavnom obrtnici s paušalnim oporezivanjem). Dodatno, virtualni asistenti koji svoje usluge naplaćuju po satu, naplaćuju isključivo efektivne, tj. produktivne sate. Takvim načinom rada i oni najaktivniji virtualni asistenti u radnom danu naplate tek oko 3-4 sata svog rada.

Kada taj bruto iznos usporedimo s prosječnom mjesečnom isplaćenom neto plaćom po zaposlenome u pravnim osobama u Hrvatskoj koja je za travanj 2023. godine iznosila 1.122 eura jasno je da se većina virtualnih asistenata neće brzo i lako obogatiti baveći se samo virtualnom asistencijom.

Fleksibilnost radnog vremena, samostalnost prilikom odabira klijenata i poslova te mogućnost rada od doma su za većinu virtualnih asistenata razlozi zbog kojih ipak odabiru raditi taj posao. Usprkos činjenici da se virtualnom asistencijom neće lako obogatiti, samostalnost i fleksibilnost ih čine jako zadovoljnima poslom koji rade.

Otvaranje prema velikim poduzetnicima, kao i stranim klijentima najvažniji su idući korak

Virtualna asistencija u Hrvatskoj je na prekretnici, vjeruje Sanja. Broj virtualnih asistenata u zadnje od 3 do 4 godine raste, a broj klijenata koji su spremni na suradnju s njima stagnira:

To da domaće tržište zaostaje za svijetom jer domaći poduzetnici nisu spremni na promjene i inovativne načine suradnje do sada nismo osjetili jer je i virtualnih asistenata bilo malo. Bilo je dovoljno postojati i raditi da bismo među onim hrabrijim poduzetnicima pronašli dobre klijente.

Ako želimo daljnji razvoj virtualne asistencije u Hrvatskoj, moramo mijenjati svoj pristup tržištu, ističe Sanja. Virtualni asistenti u Hrvatskoj mahom ciljaju male i mikro poduzetnike, dok su u svijetu velike korporacije te koje angažiraju bar 50% virtualnih asistenata:

Osim toga, većina domaćih VA surađuje isključivo s domaćim poduzetnicima, iako je jedna od glavnih prednosti virtualne asistencije lokacijska neovisnost. To su propuštene prilike.

Virtualni asistenti moraju početi gledati širu sliku jer više nije dovoljno kopirati način rada onih koji su prvi krenuli u taj posao. Otvaranje prema velikim poduzetnicima, kao i stranim klijentima, ali i promjene u komunikaciji prema malim poduzetnicima su neka od mogućih rješenja za budućnost i rast, zaključuje Sanja.

Za sve vas koje zanimaju detalji i brojke, istraživanje u cijelosti možete pregledati OVDJE.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…