Virtualna stvarnost vruća je tema u svijetu tehnologije već godinama. No, iako se razvija možda nešto sporije no što smo priželjkivali, konačno dobivamo sve više sadržaja, odnosno softvera, koji je uz hardver ključna stavka za budućnost VR-a. Jedna od glavnih primjena je i marketing, zbog čega polako viđamo sve više VR kampanja i na ovim područjima. U zagrebačkoj agenciji Degordian otišli su i korak dalje - osnovali su poseban odjel samo za projekte virtualne stvarnosti, o čemu više piše CEO Tomislav Grubišić.
Razlika između virtualne i proširene stvarnosti
Iako se često stavljaju u isti koš, augmented (proširena) i virtual (virtualna) stvarnost nisu ista tehnologija. Augmented reality postavlja objekte i sučelja u postojeću okolinu oko vas (možete doživjeti, primjerice, koristeći samo mobilnu aplikaciju) dok vas virtual reality postavlja u neki imaginarni ili stvarni digitalni svijet (za ovaj doživljaj potreban vam je neki oblik headseta).
Što je s opremom?
Dosadašnje oblike VR opreme možemo podijeliti u dvije glavne skupine. Prvu skupinu, ujedno i onu koja nudi najkvalitetniji doživljaj, čine headsetovi koji se koriste uz igraće konzole ili PC, poput Oculus Rifta ili HTC Vivea. Drugu, slabiju skupinu, ali ujedno i mnogo pristupačniju, čine headsetovi koji se koriste s mobitelima, poput Samsung Gear VR-a ili Google Cardboarda. Pritom je Google Cardboard proslavio kartonske inačice headsetova kakve možete i sami izraditi ili, primjerice, naručiti brendirane varijante za svoje poduzeće.
A softver?
Aplikacije, filmovi, igre… Moguće je proizvesti razne vrste sadržaja te IT i VR stručnjaci diljem svijeta smatraju da će upravo putanja softverskog razvoja, odnosno kvaliteta sadržaja, presuditi je li VR sljedeći veliki trend ili nije, dok će kvaliteta hardvera pritom biti sekundarna. Samo ako će korisnička percepcija kvalitete sadržaja koji mogu doživjeti biti visoka, korisnik će biti voljan uložiti u kupnju VR hardvera i softvera, odnosno kvaliteta sadržaja će odrediti koliko je korisnik voljan platiti. A sama produkcija sadržaja dijeli se na 3D gaming engine koji omogućuje dinamičan i interaktivan sadržaj u stvarnom vremenu te na 360 video koji je prethodno snimljen i gleda se u cjelovitom polju gledanja, tzv. formatu orbite, a njegova najveća prednost je gledanje putem mobitela koje ga čini izuzetno pokretnim.
Primjena virtualne stvarnosti u marketingu
Već tijekom 2015. godine mogli smo svjedočiti VR kampanjama iz raznih industrija poput Volvo aplikacije za testnu vožnju ili aplikecije Marriott Visual Travel Teleporter.
Početkom ove godine McDonald’s je napravio zanimljivu inačicu VR headseta od svojih Happy Meal kutija čime je potvrdio trend pretvaranja dijelova proizvoda u cardboard što je od svojih pakiranja učinila i Coca-Cola. Od putovanja i koncerata do pregledavanja ili testiranja proizvoda i usluga, brendovi već koriste VR na razne načine kako bi se istaknuli pred konkurencijom i privukli potrošače. A takve kampanje polako dolaze i na naša područja.
Što nam slijedi?
Prema Juniperovom istraživanju, predviđeno je da će se do kraja 2016. godine globalno prodati više od 12 milijuna headsetova, dok će do 2020. godine ta brojka dostići više od 30 milijuna. Struka očekuje još mnogo raznih primjena VR-a koje još nikome nisu pale na pamet, a iskristalizirat će se razvojem tog područja. Jedan od primjera kampanje s ciljem poboljšanja opće dobrobiti je igra AT&T ItCanWait u kojoj su komunicirali opasnosti korištenja mobitela tijekom vožnje. Development zajednica radi i na rješavanju mučnina uzrokovanih nekim VR aplikacijama kako bi i oni željni rollercoastera mogli bezbrižno uživati. 🙂
Kako smo s VR-om eksperimentirali u Degordianu
U našoj agenciji već nekoliko mjeseci eksperimentiramo s VR projektima te ih imamo nekoliko u pripremi – što vlastitih, što za klijente. Osnovali smo VR development odjel koji je dediciran za rad na ovoj vrsti projekata što će omogućiti da klijentima ponudimo najveću kvalitetu razvoja aplikacija i kampanja. Na ovaj potez potaknuo nas je ogroman potencijal ove tehnologije i njezine primjene jer vjerujemo da će vrlo brzo VR postati veliki trend i u našoj regiji. Ubrzo ćete Degordianove projekte moći popratiti i na našim digitalnim kanalima.
3 savjeta za kraj
Tijekom proučavanja VR kampanja, ali i rada na njima, došli smo do nekoliko zaključaka. Evo nekolicine:
- Razmišljajte na način da je VR potpuno odvojeni svijet u koji želite ubaciti korisnika. Dakle, trebali biste težiti stvaranju iskustva koje nije samo “preslikavanje” nekog postojećeg sadržaja, već ponuditi doživljaj koji je potpuno nov i drukčiji od bilo čega do tada.
- Istražite partnere za realizaciju projekta, nekoga tko ima iskustva, poput agencije ili studija koji iza sebe ima uspješne VR kampanje
- Nemojte čekati – vaši konkurenti možda već rade na VR projektima, pokrenite se što prije i uhvatite val dok još imate priliku biti ključni igrač u VR svijetu, a ako stvorite zanimljivu kampanju, publika i struka će vas svakako nagraditi.
A što vi mislite o ovom trendu, posebno s naglaskom na marketing?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.