Viktor: Indie vepar koji želi pokoriti Austro-Ugarsku

Neka tri tipa s interneta veprom zvanim Viktor žele pokoriti Austro-Ugarsku

Nešto je trulo u monarhiji Austro-Ugarskoj, na vrhovima nebodera gdje obitavaju plemići i na siromašnim ulicama koje prolazi Viktor svojom metlom. Rat, glad, nasilje, zagađenje, previše je toga što se treba pomesti pod tepih i Viktor to jednostavno ne može više trpjeti. Tko je uopće taj Viktor, pitate se? Viktor je vepar. I megaloman. I čistač ulica. I budući monarh. Previše informacija? Krenimo ispočetka.

Megalomanski vepar Svenu je došao u snu, a uz ostatak tima preselio se u Austro.Ugarsku, gdje svi veprovi idu kada žele dominirati svijetom.
Megalomanski vepar Svenu je došao u snu, a uz ostatak tima preselio se u digitalnu steampunk Austro-Ugarsku, gdje svi veprovi idu kada žele dominirati svijetom.

Viktor, kao i mi, cijeli svoj život gleda nepravdu koja se događa u svijetu. U trenutku kad je dobio otkaz, osjetio je kako se svjetska nepravda dotakla i njega te je usred živčanog ispada shvatio kako sad ima vremena i volje da sve to promijeni. Postat će monarh Austro-Ugarske, odlučuje, ma zavladat će cijelim svijetom!

Pjesma za ugođaj by Deezer. 🙂

Na prvi pogled, ovaj vepar nije baš dobar kandidat za dvor, osim možda za posao dvorske lude – impulzivan je, živčan, probleme često rješava metodom “glavom kroz zid”, a stil života mu je pomalo “svinjski”. Uglavnom, nije tipični heroj, ali će se mnogi moći poistovjetiti s njim.

Viktor će tijekom svoje avanture proći sve uloge od smetlara do vladara, a na putu prema vlasti susrest će se sa raznim staležima i skupinama, od aristokracije do anarhista. Neće biti lako, ali imat će puno sreće, puno pameti, a kroz priču će susresti i mnoge druge životinje koje će mu dobrovoljno ili nevoljko pomagati. Najbitnija je Matilda, anarhistična zebra, u koju će se ludo zaljubiti, a možda i ona u njega, ali ne na neki ljigav i dosadan način, nego tako da bude zanimljivo i ljudima koji nisu u tom trenutku zaljubljeni ili nepotrebno sretni.

Kad sanjaš vepra, napravi igru

Sven priznaje kako već dugo želi napraviti igru.
Sven stoji iza steampunk ilustracija u kojima ćete uživati.

Tako nam je Viktora, protagonista nove hrvatske indie igre, opisao njegov tvorac Sven Nemet, koji kako sam kaže već godinama radi slikovnice, stripove i igre na ploči te jako dugo želi napraviti video igru.

Kako legenda kaže, Sven je jedne noći usnuo ideju o Vikotru, i čim se probudio iz sna, zaurlao “Heureka, brate!” Uzeo je telefon i počeo udarati brojeve. Prvu dvojicu koji su mu se javili pitao je: “Želite li raditi video igru sa mnom?” Prvi je bio programer koji je odgovorio: “Može, ali znam raditi samo point-and-click avanture!”, a drugi je rekao: “Ne, ali moj šogor zna animirati i baš traži posao.” Ta-dam!

Iako je (nezadovoljan) žitelj Austro-Ugarske, Viktor, a i vi zajedno s njim, neće se zaustaviti samo u tom kutku paralelnog steampunk svijeta:

Svijet u kojem Viktor živi je osmišljen je tako da su sve zemlje stavljene u različita povijesna razdoblja kada su bila na vrhuncu moći, ali s odmakom od stvarnosti i s ciljem parodiranja svih nacija i ideologija podjednako. Tako, primjerice, umjesto Italije imamo Rimsko carstvo, u Rusiji komunističku kraljevinu i tako dalje. Tako da nam je bilo logično da Viktor počinje svoj pohod u Austro-Ugarskoj. Ipak smo tada bili na vrhuncu moći. Živio car!

Svijet kakav poznajemo. Donekle.
Svijet kakvog poznajemo. Donekle.

Trojac koji je ovog vepra prizvao među žive uz Svena čine i animator Zvonimir Barać te programer Aleksandar Gavrilović, a ovo im je prvi (no ne i zadnji) zajednički projekt:

Svatko od nas ima raznih projekata iza sebe, no ovo nam je prva profesionalna video-igra koju radimo, a nadamo se napraviti ih još milijun, uključujući i nastavke Viktora.

Gdje naći Viktora (osim Mariji Tereziji pod skutom)?

Klik po klik do dominacije svijetom.
Klik po klik do dominacije svijetom.

Viktora i njegova tri humanoidna mušketira već ste mogli upoznati na Liburniconu, gdje je po Svenovim riječima predstavljen pomalo gerilski, uz nekoliko plakata i usmenom predajom, a na Rikonu su se već isprsili i dodatnim materijalima kojima su predstavili igru i njenog junaka:

To je bio prvi puta da smo izašli u širu javnost s našim projektom i već tada je Viktor dobio prve obožavateljice i obožavatelje van kruga naših bliskih prijatelja. Na Rikonu smo već bili puno bolje opremljeni i imali smo razne stvari za pokazati, od mnogobrojnih slika same igre do uvodne animacije. Sudjelovanje na okruglom stolu je bilo posebno zanimljivo jer su ostali sudionici bile tri vrlo popularne i uspješne hrvatske tvrtke, a mi smo bili “neka tri tipa s interneta”, no interes koji smo tu povukli je bio iznenađujuće velik. Pristupilo nam je dosta ljudi sa željom da sazna više i sudjeluje u testiranju ranih verzija igre.

Od realizacije i pokoravanja svijeta klik po klik Viktora dijeli nekih godinu dana, procjenjuje Sven, a demo je već sad dostupan za Windows i Mac računala. Jedan od ciljeva je da igra stigne na što više platformi prigodnih za užitak klikanja po interaktivnim prostorijama, a kako bi se to što prije ostvarilo, Viktor prvo treba osvojiti Kickstarter na koji dolazi za nekoliko dana, na što ćemo vas dodatno podsjetiti kako biste se mogli (pacifistički) mobilizirati i pomoći mu da svijet učini boljim mjestom.

Dok se ne pojavi na Kickstarteru i zaslonima, možete ga bolje upoznati preko web stranice i Facebooka te pogledati kako je cijela avantura zapravo počinje:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Digitalni nomadi

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.