Victoria Campoamor o streaming servisu Google Play Music

Victoria Campoamor, Google Play Music: Korisnici i dalje vole posjedovati glazbu!

Jeste li već isprobali servis za streaming glazbe koji je odnedavno dostupan i u Hrvatskoj, Google Music Play? Uskoro nam u Hrvatsku dolazi i Victoria Campoamor, voditeljica glazbenih partnerstava Google Play Musica za Europu, Bliski Istok i Afriku, i to na Međunarodnu autorsku kreativnu konferenciju (MAKK), gdje će govoriti upravo o tom servisu. Uoči konferencije, s Victorijom smo porazgovarali i o tome na koji se način mijenja naša konzumacija glazbe, gdje tu stoji glazbena industrija te koristi li i sama 'streaming' servise.

VictoriaCampoamor

Victoria se Googleu pridružila početkom ove godine kako bi ojačala suradnju Google Playa s izdavačima i povezanim društvima na ovom području. Prije toga je bila direktorica operacija u PRS for Music, što je britanski ekvivalent ovdašnjeg Hrvatskog društva skladatelja i njegove stručne službe ZAMP, koji je i sudjelovao u pregovorima za dovođenje samog Google Play Musica na ove prostore. Victoria napominje kako joj je to pomoglo da ima uvid u cjelokupan proces licenciranja – i sa strane davatelja licence i korisnika.

U Googleu sam dio tima koji se bavi glazbenim partnerstvima, a odgovorna sam za to da naš glazbeni katalog bude što je moguće širi te da uključuje i internacionalnu i lokalnu glazbu. Radim s velikim, ali i nezavisnim kućama, umjetnicima, društvima i izdavačima kako bi se osigurala prava nositelja te kako bi se plaćalo za glazbu koja se koristi u našim uslugama. Također, pomažem u proširenju poslovanja s trećim stranama, kao što su mobilni operateri.

Kupovanje ili “najam” glazbe? Zašto ne oboje?

Google Music je ipak u Hrvatsku ušao samostalno, bez suradnje s operaterima, a tu već imamo Deezer, koji surađuje s Hrvatskim Telekomom, te Rdio koji je također samostalan. U iščekivanju novih igrača, nismo mogli ne primijetiti kako su svjetski trendovi na velika vrata ušli i u našu regiju – kupovina glazbe se smanjuje, a korisnici se okreću unajmljivanju, streamingu. No, glazbena industrija još se nije do kraja prilagodila novim trendovima, a Google Play Music, za razliku od ostalih spomenutih servisa, kao da nudi “most” između starih i novih navika – omogućuje i “strujanje” glazbe, ali i kupovinu pjesama te albuma.

Upravo nam to daje jedinstven uvid u ponašanje korisnika. Vidimo i dalje značajan broj osoba koje preferiraju posjedovanje glazbe, stoga ne predviđamo da će taj model uskoro nestati. No, najveći rast vidimo u našem pretplatničkom modelu koji omogućuje pristup cijelom katalogu. Google se trudi dati najbolje moguće iskustvo svojim korisnicima, stoga ćemo im ponuditi i druge modele konzumacije glazbe koje budu tražili.

Google Play Music omogućuje i preslušavanje glazbe, ali i kupovinu.
Google Play Music omogućuje i preslušavanje glazbe, ali i kupovinu.

Glazbena industrija je u prošlosti bila previše reaktivna i ne u skladu s korisničkim potrebama koje se mijenjaju, kaže Victoria, ali i dodaje kako je važno osiguravati nove poslovne modele koji će biti profitabilni za kreativni sektor, izvođače i skladatelje. Google Play zbog toga sklapa partnerstva s nositeljima autorskog prava i njihovim zastupnicima, a s druge strane se brine i za krajnje korisnike, kako bi unio ravnotežu u cijeli sustav.

58 zemalja, 30 milijuna pjesama

Kada je Victoria posjetila Hrvatsku ovoga proljeća, bilo je najavljeno da bi Google Music u našoj zemlji mogao biti dostupan već do ljeta. Ljeto se produžilo na jesen, ali usluga je prije desetak dana omogućena – u Hrvatskoj, ali i 12 drugih zemalja, uključujući Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Rumunjsku i druge. Google Music je za sada dostupan u 58 zemalja svijeta, a planirana su i daljnja širenja. U tom procesu veliku ulogu imaju lokalna društva, kao što je u Hrvatskoj spomenuti HDS ZAMP, a Victoria napominje kako je važno da ona prihvate modernu tehnologiju te da omoguće brz, točan i transparentan proces priljeva prihoda iz digitalnih izvora, posebno sada kad se Europa kreće prema jedinstvenom teritorijalnom modelu korištenja i davanja digitalnih usluga.

Google Play Music trenutno nudi više od 30 milijuna pjesama, a brojka se konstantno povećava. Broj domaćih autora i njihovih uradaka možda je trenutno nešto manji nego kod konkurencije, ali Victoria zna koliko je taj dio korisnicima bitan, stoga rade na tome da lokalna prisutnost bude što jača. Poziva i lokalne izdavačke kuće da se jave na tommyh@google.com kako bi se i njihovi uradci uvrstili u katalog pjesama. Inače, osim glazbe, Google Play u Hrvatskoj nudi kupovinu mobilnih aplikacija, a i unajmljivanje i kupovinu filmova, a Victoria najavljuje i dodatne sadržaje, poput e-knjiga i magazina.

Na slici: Thomas Breslin, Sami Valkonen (Google Play); Nenad Marčec (glavni direktor HDS ZAMP); Victoria Campoamor (Google Play); Darko Staničić, Mario Vukoja (Odjel medija i novih tehnologija HDS ZAMP) (slika: ZAMP)
Na slici: Thomas Breslin, Sami Valkonen (Google Play); Nenad Marčec (glavni direktor HDS ZAMP); Victoria Campoamor (Google Play); Darko Staničić, Mario Vukoja (Odjel medija i novih tehnologija HDS ZAMP) (slika: ZAMP)

Koju glazbu sluša naša sugovornica i na koji način? Odgovor vas neće iznenaditi:

Fan sam streaminga i, naravno, obožavam Google Play uslugu. Izradila sam i listu pjesama u koju sam uključila i neke vlastite pjesme na španjolskom jeziku, konstantno slušam i radio postaje, a najdraže su mi one s klasičnom glazbom, koju slušam dok radim od kuće. Otkrila sam da sam motiviranija za posao dok slušam neku od lista sa salsa glazbom. Ugodno me iznenadilo i koliko su točne preporuke, posebno kad sam dodala vlastitu glazbu – to mi je pomoglo da otkrijem novu glazbu na koju vjerojatno ne bih nikad naišla.

A vi možete poslušati Victoriju na Međunarodnoj autorskoj kreativnoj konferenciji gdje će govoriti, naravno, o Google Playu, ali i iznijeti neke zanimljive podatke o načinu konzumiranja glazbe koji su do sada prikupljeni. Konferencija se održava pod sloganom “Kulturne i kreativne industrije – pokretači gospodarstva”, od 19. do 21. studenog u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb, a ako želite sudjelovati, prijaviti se možete putem stranice Instituta hrvatske glazbe.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan

    Ivan

    13. 11. 2014. u 12:31 pm Odgovori

    Sve je to u redu, i osobno koristim Google Play i sviđa mi se. Problem je što sam i ljubitelj Windows Phona kojega Google Play ne podržava. U današnje vrijeme svi postaju otvoreniji (pogledajmo samo Microsoft koji je slovio među najzatvorenijem sustavu) danas otvara sva “vrata” prema svim sustavima, pa čak i otvorenom kodu. Mislim da će Googla zatvorenost prema Microsoftu doći glave jer WP grabi sve veći postotak tržišta. Dok se gugl ne opameti, korisnici će prijeći na Deezer i slične koji podržavanju i linux i windows i iOS i WP (kao što i ja razmišljam čim mi istekne pretplata za ovaj mjesec).
    Umijesto da zaposle svoje programere da rade na razvoju aplikacija za WP, oni se bakću sa pozivnicama za nekakav inbox (koji je ruku na srce glupost koju može odrađivati i trenutni gmail) i počinju zatvarati svoje sustave i tjeraju korisnike da korite gugl+. Bedastoća. Microsoft je ponovo na dobrom putu, a gugl na lošem i play ih neće iz toga izvući.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.