VersusVirus u Hrvatskoj: Organizirati hackathon u dva tjedna - i to posve online?

VersusVirus u Hrvatskoj: Organizirati hackathon u dva tjedna – i to posve online?

Ako se virtualno mogu održavati sastanci, događaji i meetupi, zašto ne bi i hackathoni?

Već sam imala priliku pisati o tome kako IT pomaže u vrijeme koronavirusa, a VersusVirus pravi je sukus tog istog elana digitalne zajednice. Ovaj vikend tako se okupilo 136 sudionika kako bi zajednički “hakirali” probleme koje je izazvala pandemija bolesti COVID-19.

Od petka navečer, pedesetak hakerica i hakera okupljenih u 15 timova radilo je na razradi svojih ideja uz pomoć tridesetak mentora koji su im bili na raspolaganju. Zadatak je bio osmisliti inovativna rješenja za probleme nastale zbog pandemije koronavirusa. Iz organizacije navode kako su se rješenja tražila za široki raspon tema, od brzih odgovora na krizu gospodarstva, edukacije, umjetnosti do osnaživanja zajednice, okoliša, upravljanja, zdravlja, solidarnosti.

Kako je protekla organizacija i realizacija virtualnog hackathona i što zanimljiva donose pobjednička rješenja saznala sam od Sandre Vlašić iz Terra Huba, predstavnice jedne od organizatora.

Tri od pet najboljih rješenja odnose se na djecu, roditelje i učenje

Hacathon se zaključio ovu nedjelju, nakon 48 sati rada timova, žiri je odabrao pet najboljih. Među njima se našao Chatbot Dejana koji savjetuje roditelje i nastavnike u provedbi nastave na daljinu za djecu s poteškoćama u razvoju. Uz njega su se našli i Naucime.online platforma koja pomaže u svladavanju gradiva učenicima i studentima te Stay (in)sane parenting hub koji roditeljima pomaže da bolje organiziraju vrijeme, obaveze i zabavu za djecu u danima samoizolacije. Koliko to može biti zahtjevno znamo i mi u Netokraciji, tako da ni mi nismo propustili dati doprinos jednim vodičem.

S druge, nešto lokalno više fokusirane strane, Tilda je digitalna donacijska platforma putem koje se prikuplja pomoć za ljude u nevolji poput onih koji su u nedavnom zagrebačkom potresu ostali bez domova. Ova platforma, po uzoru na poznati sistem, u zamjenu za donaciju korisnicima nudi digitalni poziv s poznatim osobama. Iza zadnjeg, ali ne i posljednjeg, pobjedničkog projekta Green community rooftops for a better life kriju se vrtovi na krovovima i balkonima stambenih zgrada koji doprinose našoj samoodrživosti što se tiče hrane, boljoj kvaliteti zraka i kvaliteti života u gradovima.

Neka od tih najboljih rješenja neće stati samo na hackathonu, potvrđuje mi Sandra na pitanje da li neka od njih idu dalje u produkciju:

Svakako, sljedeći sastanak sazvan je za danas, utorak, a Lean Startup Hrvatska za vikend planira prvu mentorsku sesiju s timovima koji žele dalje raditi na ideji. Svih pet ideja i timova dobit će podršku od strane suorganizatora i partnera za koju izraze da im je potrebna. Cilj je realizirati ideje u narednih nekoliko mjeseci, što je bio i jedan od kriterija ocjenjivanja žirija.

Prvi virtualni hackathon u Hrvatskoj

Osim ovih izvrsnih rješenja, najveći uspjeh cijele akcije je i inicijativa koja je ovo potaknula i realizirala. U organizaciji hackathona je sudjelovalo više od desetak udruga, tvrtki i razvojnih agencija koji su sa sudionicima stalno bili u kontaktu putem Slacka i platforme Zoom gdje su razmjenjivali ideje, pohvale, kritike pa i dogovarali razmjenu svježeg kvasca, ističu organizatori.

VirsusVirus hackathon partneri već su imali iskustva u pripremi ovakve vrste događaja. Kako mi kaže Sandra, Impact Hub Zagreb, Zelena energetska zadruga (ZEZ), Terra Hub i Riječka razvojna agencija Porin suorganizirali su klimatski hackathon/Climathon u Varaždinu i Rijeci, a REGEA i Lean Startup Croatia Cllimathon u Zagrebu. Osim toga, Terra Hub i Lean Startup Croatia, organizirali su i Adriatic Plastic Challenge bootcamp u sličnom formatu, a ZEZ je prije desetak dana organizirao online challenge “Danas za sutra” u Križevcima, također isključivo u digitalnom formatu i s fokusom na kako izaći bolji iz krize, dodaje Sandra.

Ipak, virtualni hackathon bio je posve nov izazov za ovu vrsnu ekipu koja se angažirala u rekordnom vremenu (i to blagdanskom) da pokrenu ovu viralnu akciju:

Najveći izazov u fazi pripreme bilo je vrijeme – sve je odrađeno u samo dva tjedna, od okupljanja tima oko inicijative do realizacije. Intenzivne tehničke pripreme trajale su oko osam dana. S javnim pozivom putem weba izašli smo u utorak, nakon Uskrsa, a hackathon je počinjao u petak.

U realizaciji su im pomogle dvije stvari, ističe Sandra. Prva je svakako činjenica da je tim suorganizatora iskusan u organizaciji sličnih događanja, premda im je ovo bio prvi u ovom sastavu te isključivo u #ostanidoma online izdanju. Nije bilo lako, ali se može, kaže mi Sandra. Druga stvar koja im je posebno pomogla je praćenje uputa koje je svima stavila na raspolaganje estonska ekipa Garage48 koja je realizirala jedan od prvih online #versusvirus hackathona.

Opuštenije povezivanje, ali i 0-24 online mentoriranje

Sami sudionici mogli su se na hackathon prijaviti sami ili u timu, bez ideje ili s njom, tako da je bilo svakakvih kombinacija, priča mi Sandra. Ovisno u kojem aranžmanu, sudionici su se na Slacku mogli raspodijeliti prema kanalima: 1) post your idea to find skills; 2) post your skills to find an idea.

Od petka oko podneva do subote prije podne timovi su bili formirani, njih 15-ak od 50-ak prijavljenih hakera i hakerica. Nekima su mentori malo pomogli, no većinom su se sami prepoznali i spojili. Svi su naglasili kako im je odlično upravo to da su dobili mogućnost surađivati s nekim s kime inače nemaju dodirnih točaka ili prilike, a da je komunikacija tekla glatko kao da se poznaju već godinama, a ne tek nekoliko sati i to virtualno.

Omjer STEM-ovaca i stručnjaka van STEM-a bio je podjednak, pogotovo s obzirom na to da je tema većine projekata bila “Kako pomoći ljudima”.

Hackathon je osmišljen kao dvodnevni događaj koji je popraćen, kako to i obično biva, predavanjima mentora o različitim aspektima razvoja ideje, pripreme poslovnog plana i realizacije. Tako je oko 30-ak mentora podijeljeno na ukupno sedam predavanja kroz subotu i nedjelju. Najveći pak izazov za njih bilo je mentoriranje van tog okvira formalnog programa, dodaje Sandra napominjući kako je digitalna komunikacija intenzivnija i zahtjevnija – konzumira više vremena nego komunikacija “licem u lice”. Praktički si na raspolaganju 24 sata, zaključuje.

Iskustvo za nove prilike

Međutim, svi se slažu da im je ovaj virtualni hackathon donio priliku da nauče neke posve nove stvari. Svih 10 rješenja dostupno je na uvid online na Devpost stranici, a putem koje su sudionici podijelili i svoje neke inspiracije, izazove i saznanja koja su stekli tijekom prošlog vikenda. Za mnoge su izazovi bili općeniti, poput izrade samog pitch videa i poslovnog modela, a za neke nešto specifičniji poput birokracije i dobivanja državnog odobrenja za humanitarne aktivnosti. No svi su nešto naučili, da li o izradi poslovnog plana, radu u kratkim rokovima, suradnji, edukaciji, ili chatbotovima i algoritmima.

Očekujemo li uskoro i novi VerususVirus hackathon, upitala sam Sandru za kraj:

Sudeći prema zadovoljstvu sudionika, vjerojatno, no prvo moramo srediti dojmove, sakupiti naučene lekcije, kodificirati procese i zatim sigurno imamo dobar materjial za ponavljanje na neku drugu temu, ali s istim ciljem – pobijediti krizu bilo koje vrste, naći rješenja na probleme naše svakodnevice i biti bolji.

Svoja iskustva i lekcije koje su naučili podijelit će danas na otvorenom razgovoru u 18 sati.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.