Savjeti koji su pokrili sve aspekte prodaje putem interneta, posebno za male trgovce, drugog dana OMGcommercea došli su od Vanje Bunjevca, ecommerce konzultanta u tvrtki Inchoo, koji je govorio o tome kako se internetska trgovina može uzdići iz mora drugih i što trebate učiniti kako bi se to dogodilo.

Vanja je izlaganje započeo pričom o tome kako se zapravo počeo baviti internetskim trgovinama. Kao i sve najbolje stvari u životu, i njegov put je započeo pomoću video igara. Naime, Vanja je uvidio mogućnost zarade na jednoj tada popularnoj online igri – prodavao je premium račune studentima i drugim igračima u Hrvatskoj. Budući da njemačka tvrtka koja je igru proizvela nije znala mnogo o našem tržištu, Vanja je jednostavno spojio ugodno s korisnim i, nakon malo muke, otvorio internetsku trgovinu – premium računima i drugim proizvodima koji omogućavaju igračima prednost u igri.
Nemojte misliti kako nemate konkurenciju
Ono što je osiguralo uspjeh Vanjinoj trgovini je istraživanje i poznavanje tržišta na kojemu je nastupao – znao je kako u to vrijeme većina studenata i igrača spomenute igre nije koristila kreditne kartice. To je ujedno prvi savjet koji je Vanja dao okupljenoj publici – jedna od velikih grešaka trgovaca je ta što ne istražuju svoju konkurenciju ili, još gore, misle da nemaju konkurenciju.
Svaka tvrtka ima konkurenciju, ali to treba promatrati kao pozitivnu stvar budući da postojanje konkurencije otvara mogućnost učenja iz njihovih pogrešaka. Prema Vanjinim riječima, možda postoji neka konkurentska tvrtka kojoj je jedan dio poslovanja loše definiran, što ostavlja vama mogućnost konkurentnosti na tom polju. Treba naći nešto u čemu ste bolji od svih ostalih i onda na tome – zaraditi.

Druga stvar je pronalazak odgovarajućeg tehničkog rješenja. Naime, nema nikakve potrebe za većim ulaganjem ako je riječ o još uvijek vrlo maloj online trgovini. Postoje alati koji omogućuju otvaranje trgovine za samo nekoliko dolara, tako da mali trgovci više vremena mogu posvetiti prodaji.
Manje je više – pogotovo kod webshopa
Mnoge internetske trgovine griješe jer svoje stranice popunjavaju bespotrebnim stvarima, koje odvlače pozornost od onog najvažnijeg – prodaje proizvoda. Prema tome, ako vaš maleni webshop ima more mogućnosti koje zatrpavaju proizvod i pitate se u čemu je problem, vjerojatno je upravo u tome.
S internetskim trgovinama treba krenuti polako, nastavio je Vanja. Budući da smo svjedoci čestog propadanja internetskih trgovina koje su na početku poslovanja jednostavno uzeli prevelik zalogaj, Vanjin savjet jest to da svaka trgovina krene lagano i postupno. To će osigurati pravilan rast i dodavanje novih stvari neće uzrokovati toliko loših reakcija kao što bi uzrokovao potpun redizajn velike trgovine koja je prepuna mogućnosti i artikala. Ključ svega je postupnost, kako kod razvoja, tako i kod promjena postojećeg.
Dosta internetskih trgovina nema stranice optimizirane za mobilne uređaje, što je svojevrsni šok budući da broj korisnika koji pristupaju internetskim trgovinama s mobilnih telefona iz dana u dan sve više raste. Ako i vaša online trgovina još uvijek nije optimizirana za mobilne uređaje, Vanjin i naš savjet je da to što prije učinite. Zahvalit ćete nam kasnije.
Polako i sigurno

Posljednji Vanjin savjet je da nikako ne požurujete lansiranje vaše trgovine. Preran izlazak na tržište bez adekvatne pripreme može biti koban, stoga svakako trebate imati na umu ključne stvari kojima se trebate pozabaviti prije nego što vašu stranicu pustite u svijet.
Najprije trebate razmisliti o vašoj SEO integraciji i pobrinuti se da je sve optimizirano i radi kako treba. Zatim trebate kreirati sadržaj koji će privući kupca, jer bez dobroga sadržaja nema dobre trgovine. Nakon dobrog sadržaja na webu, trebate znati kako taj sadržaj što bolje predstaviti na društvenim mrežama i pobrinuti kako je cijeli sustav dobro “podmazan” i da sve radi baš onako kako treba. Naravno, integrirajte sustave za analitiku i pratite prikupljene podatke, jer je, po Vanjinim riječima, to možda i najvažniji korak.
Za kraj, najvažnije je testirati i nastaviti testirati. Iz dana u dan pratite što se događa na vašoj trgovini i promijenite što treba, kako biste imali maksimalne rezultate.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.