Hrvatsko-makedonski u:Plug skupio 100.000 dolara investicije

Hrvatsko-makedonski u:Plug ‘naelektrizirao’ poslovanje sa 100.000 dolara investicije

Hrvatsko-makedonski startup u:Plug, koji razvija naprednu električnu utičnicu s USB priključkom, u rujnu prošle godine pristupio je bugarskom akceleratoru Eleven uz 25 tisuća eura početne investicije, a tu je brojku upravo učetverostručio.

I novu rundu ulaganja poveo je Eleven.
I novu rundu ulaganja poveo je Eleven, otkriva nam suosnivač Ivan Jelušić.

Sto tisuća dolara iznos je s kojim je u:Plug zatvorio posljednju investicijsku rundu, otkrio je suosnivač ovog startupa Ivan Jelušić ekskluzivno za Netokraciju. I ovoga puta glavni ulagač je investicijski fond akceleratora Eleven:

Jedna smo od prvih tvrtki iz naše generacije koje su osigurale daljnja sredstva za razvoj. Prepoznali su naš rad i brzinu kojom smo uspjeli na noge staviti zahtjevan hardverski proizvod.

Novo ulaganje poslužit će ponajprije za pokretanje proizvodnje, pojačanje prodajne i marketinške strategije te će u konačnici značajno smanjiti vrijeme potrebno da u:Plug dođe na police.

Ova investicija je u prvom planu novac kojim ćemo financirati proizvodnju, a početak iste očekujemo kroz nekoliko tjedana. Nakon prvih serija, proizvod ulazi u još jedan intenzivan period testiranja pa konačni proizvod na policama možemo očekivati za nekoliko mjeseci.

Saša Cvetojević bit će od pomoći pri
Saša Cvetojević bit će od pomoći pri logističkim pitanjima.

U u:Plugu planiraju i proširenje prodajnog kadra te zapošljavanje voditelja proizvodnje, a velika je vijest i da u savjetodavni odbor ove tvrtke ulazi hrvatski poduzetnik i mentor Saša Cvetojević:

Saša Cvetojević prati u:Plug gotovo od samih početaka kao mentor i savjetnik. On je bio potpuno prirodan odabir za mjesto u nadzornom odboru jer je njegova glavna ekspertiza logistika i dostava. Upravo su te dvije stavke manjkale u našem timu te nam on dolazi kao pravi stručnjak u tom području. Još da pusti brkove bio bi savršen, ali ima vremena za njega.

S potpisom “Made in Europe”

u:Plug se svojevremeno prozivao zbog rada na konceptu koji već postoji – utičnice s USB priključkom, pogotovo s azijskog tržišta, dostupne su već za nekoliko dolara – no svojim je radom dokazao startupašku premisu da nije važno biti prvi, već bolji od konkurencije.

Osim što uz uobičajene priključke imaju i dva za USB kabele, ove utičnice su osmišljene za pametno” i brže punjenje, ne rasipaju električnu energiju i čuvaju bateriju proizvoda koji punite, uz pokoji zgodni dodatak kao što je svjetalce koje pokazuje status punjenja i poseban stalak za elektroničke mezimce na punjenju.

Utičnice bi se trebale isticati dizajnom te kvalitetom izrade i elektronike.
Utičnice bi se trebale isticati dizajnom te kvalitetom izrade i elektronike.

Kako im nije cilj razviti “jeftino” rješenje, već  žele izgraditi brend temeljen na kvaliteti izrade i elektronike, novi će proizvodi nositi oznaku Made in Europe, otkriva Jelušić, a pronalazak partnera za proizvodnju bio je jedan od većih izazova s kojima su se susreli:

Dosta smo vremena uložili kako bismo pronašli kvalitetne partnere u regiji koji nam odgovaraju kapacitetima i cijenom. Ovo je bio jedan od najvećih izazova u projektu jer smo se prvi put našli u poziciji da pregovaramo s tvornicama i dobavljačima. Kod hardvera je ključna stvar pouzdan partner u proizvodnji. Kako mi radimo direktno sa strujom, i to visokog i niskog napona, sve u jednom uređaju, veliku pažnju posvećujemo testiranju i fine tuningu.

Uskoro u hotelima, aerodromima i na policama

No investicija nije jedina dobra vijest koja je došla iz središnjice u:Pluga – ovaj startup broji 30.000 prednarudžbi svog proizvoda za europske distributere, a partnerstva, kako kažu, sklapaju na dnevnoj bazi:

Sretni smo što su u relativno kratkom vremenu uspjeli pronaći partnere u distribuciji diljem Europe. Ovdje govorimo o najvećim trgovačkim i hotelskim lancima, avio prijevoznicima i velikim online trgovinama. Više o partnerima ćemo reći uskoro nakon što završimo s distribucijskim ugovorima.

Kada konačno dođe na police, krajnji bi se proizvod trebao prodavati po cijeni oko 150 kuna po komadu, a u planu je ubrzo nakon početka prodaje proširiti paletu maski, boja, uzoraka, ali i paletu proizvoda koje će predstaviti ubrzo nakon početka prodaje samog u:Pluga. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Pavao

    Pavao

    01. 02. 2015. u 12:38 am Odgovori

    To već postoji, a ovaj mali ni ETF u Osijeku nije uspio završiti. Rade s poznatim bugarskim i makedonskim tražiteljima potpora koji zatim nestanu u magli kad ih dobiju.

  2. Ana Tadić

    Ana Tadić

    01. 02. 2015. u 10:53 am Odgovori

    Pavao,

    nije lijepo iznositi netočne informacije. Ivan je prije nekoliko dana diplomirao na ETFOS-u. Što se tiče tvrdnje da ovakav proizvod već postoji, pročitaj dalje od naslova pa će ti biti jasnije.

    Ugodan vikend… 🙂

  3. Ana Tadić

    Ana Tadić

    01. 02. 2015. u 7:14 pm Odgovori

    Uh… Pavao, zar ti stvarno misliš da razina obrazovanja i akademska titula imaju veze s ovakvim uspjehom? Ja mislim da nemaju. Meni se nekako čini da samo trolaš i nemaš dobre namjere. U suprotnom bi se potpisao imenom i prezimenom.

    Dečko je ambiciozan i dugogodišnju ideju je uspio maknuti s papira (što ne uspijeva mnogima). Uspjeh treba pohvaliti, a ne tražiti dlaku u jajetu i hejtati.

  4. netkonesto

    netkonesto

    10. 03. 2015. u 10:04 pm Odgovori

    čitajući ovo dobijem viziju Bugarske rivijere, hotela sa dvije zvjezdice na čijim zidovima vise plastične utičnice. Zaista, otvaraju se nova tržišta i prilike…dok drugi izbacuju USB i uvode WiFi fičere za bežični rečarđ mi slavimo ovo što ni kinezi nisu slavili prije 10 godina, kao inovaciju…mislim !?%&$?!?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?