
Hrvatsko-makedonski u:Plug ‘naelektrizirao’ poslovanje sa 100.000 dolara investicije
Hrvatsko-makedonski startup u:Plug, koji razvija naprednu električnu utičnicu s USB priključkom, u rujnu prošle godine pristupio je bugarskom akceleratoru Eleven uz 25 tisuća eura početne investicije, a tu je brojku upravo učetverostručio.

Sto tisuća dolara iznos je s kojim je u:Plug zatvorio posljednju investicijsku rundu, otkrio je suosnivač ovog startupa Ivan Jelušić ekskluzivno za Netokraciju. I ovoga puta glavni ulagač je investicijski fond akceleratora Eleven:
Jedna smo od prvih tvrtki iz naše generacije koje su osigurale daljnja sredstva za razvoj. Prepoznali su naš rad i brzinu kojom smo uspjeli na noge staviti zahtjevan hardverski proizvod.
Novo ulaganje poslužit će ponajprije za pokretanje proizvodnje, pojačanje prodajne i marketinške strategije te će u konačnici značajno smanjiti vrijeme potrebno da u:Plug dođe na police.
Ova investicija je u prvom planu novac kojim ćemo financirati proizvodnju, a početak iste očekujemo kroz nekoliko tjedana. Nakon prvih serija, proizvod ulazi u još jedan intenzivan period testiranja pa konačni proizvod na policama možemo očekivati za nekoliko mjeseci.

U u:Plugu planiraju i proširenje prodajnog kadra te zapošljavanje voditelja proizvodnje, a velika je vijest i da u savjetodavni odbor ove tvrtke ulazi hrvatski poduzetnik i mentor Saša Cvetojević:
Saša Cvetojević prati u:Plug gotovo od samih početaka kao mentor i savjetnik. On je bio potpuno prirodan odabir za mjesto u nadzornom odboru jer je njegova glavna ekspertiza logistika i dostava. Upravo su te dvije stavke manjkale u našem timu te nam on dolazi kao pravi stručnjak u tom području. Još da pusti brkove bio bi savršen, ali ima vremena za njega.
S potpisom “Made in Europe”
u:Plug se svojevremeno prozivao zbog rada na konceptu koji već postoji – utičnice s USB priključkom, pogotovo s azijskog tržišta, dostupne su već za nekoliko dolara – no svojim je radom dokazao startupašku premisu da nije važno biti prvi, već bolji od konkurencije.
Osim što uz uobičajene priključke imaju i dva za USB kabele, ove utičnice su osmišljene za “pametno” i brže punjenje, ne rasipaju električnu energiju i čuvaju bateriju proizvoda koji punite, uz pokoji zgodni dodatak kao što je svjetalce koje pokazuje status punjenja i poseban stalak za elektroničke mezimce na punjenju.

Kako im nije cilj razviti “jeftino” rješenje, već žele izgraditi brend temeljen na kvaliteti izrade i elektronike, novi će proizvodi nositi oznaku Made in Europe, otkriva Jelušić, a pronalazak partnera za proizvodnju bio je jedan od većih izazova s kojima su se susreli:
Dosta smo vremena uložili kako bismo pronašli kvalitetne partnere u regiji koji nam odgovaraju kapacitetima i cijenom. Ovo je bio jedan od najvećih izazova u projektu jer smo se prvi put našli u poziciji da pregovaramo s tvornicama i dobavljačima. Kod hardvera je ključna stvar pouzdan partner u proizvodnji. Kako mi radimo direktno sa strujom, i to visokog i niskog napona, sve u jednom uređaju, veliku pažnju posvećujemo testiranju i fine tuningu.
Uskoro u hotelima, aerodromima i na policama
No investicija nije jedina dobra vijest koja je došla iz središnjice u:Pluga – ovaj startup broji 30.000 prednarudžbi svog proizvoda za europske distributere, a partnerstva, kako kažu, sklapaju na dnevnoj bazi:
Sretni smo što su u relativno kratkom vremenu uspjeli pronaći partnere u distribuciji diljem Europe. Ovdje govorimo o najvećim trgovačkim i hotelskim lancima, avio prijevoznicima i velikim online trgovinama. Više o partnerima ćemo reći uskoro nakon što završimo s distribucijskim ugovorima.
Kada konačno dođe na police, krajnji bi se proizvod trebao prodavati po cijeni oko 150 kuna po komadu, a u planu je ubrzo nakon početka prodaje proširiti paletu maski, boja, uzoraka, ali i paletu proizvoda koje će predstaviti ubrzo nakon početka prodaje samog u:Pluga.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
31. 01. 2015. u 7:36 pm
Ovo čekam već od samih pocetaka, nadam se da cu i docekati
Pavao
01. 02. 2015. u 12:38 am
To već postoji, a ovaj mali ni ETF u Osijeku nije uspio završiti. Rade s poznatim bugarskim i makedonskim tražiteljima potpora koji zatim nestanu u magli kad ih dobiju.
Ana Tadić
01. 02. 2015. u 10:53 am
Pavao,
nije lijepo iznositi netočne informacije. Ivan je prije nekoliko dana diplomirao na ETFOS-u. Što se tiče tvrdnje da ovakav proizvod već postoji, pročitaj dalje od naslova pa će ti biti jasnije.
Ugodan vikend… 🙂
Pavao
01. 02. 2015. u 7:06 pm
Ana, diplomirao je kao prvostupnik dok njegova generacija diplomira kao magistar/ica.
Ugodan vikend i tebi.
Ivan
09. 02. 2015. u 2:50 pm
Pavao jesi ti malo žele? Malo peanutt butter and jelaous?
Ana Tadić
01. 02. 2015. u 7:14 pm
Uh… Pavao, zar ti stvarno misliš da razina obrazovanja i akademska titula imaju veze s ovakvim uspjehom? Ja mislim da nemaju. Meni se nekako čini da samo trolaš i nemaš dobre namjere. U suprotnom bi se potpisao imenom i prezimenom.
Dečko je ambiciozan i dugogodišnju ideju je uspio maknuti s papira (što ne uspijeva mnogima). Uspjeh treba pohvaliti, a ne tražiti dlaku u jajetu i hejtati.
ime i prezime
02. 02. 2015. u 12:39 pm
Brenson i Jobs nisu bili niti prvostupnici
netkonesto
28. 02. 2015. u 4:01 pm
zanimljivo…
netkonesto
10. 03. 2015. u 10:04 pm
čitajući ovo dobijem viziju Bugarske rivijere, hotela sa dvije zvjezdice na čijim zidovima vise plastične utičnice. Zaista, otvaraju se nova tržišta i prilike…dok drugi izbacuju USB i uvode WiFi fičere za bežični rečarđ mi slavimo ovo što ni kinezi nisu slavili prije 10 godina, kao inovaciju…mislim !?%&$?!?