Ugodno sam se iznenadio kad je poznati digitalni dizajner, danas design partner u Google Venturesu, Daniel Burka, na Twitteru pod hashtagom #unqualifiedfortech objavio kako je na tu vodeću digitalnu poziciju došao sa studijem - povijesti.
Burka nije jedini, jer su protekli tjedan stotine digitalaca krenule otkrivati svoje netehničko obrazovanje, potvrđujući misiju koju ove jeseni nastavljamo s projektom #DigitalnaKarijera – da digitalna ekonomija treba humaniste, ekonomiste i digitalce koji nisu krenuli isključivo tehničkim putem!
many #unqualifiedfortech people folks from creative disciplines—writing, visual art, film. Gee it’s almost like tech is a creative outlet!
— David Demaree (@ddemaree) September 17, 2017
Hashtag #unqualifiedfortech krenuo je nakon što su brojni kritičari doveli u pitanje obrazovanje Susan Maudin, direktorice sigurnosti podataka američkog Equifaxa, jedne od tri najveće američke agencije za praćenje kreditnih kartica. Naime, hakeri su prošli tjedan uspjeli doći do podataka 143 milijuna korisnika u Equifaxovoj bazi, a mnogi su smatrali kako je upravo nedostatak Maudinog formalnog obrazovanja u tehnologiji i inženjerstvu bilo ključan faktor upada.
Ne trebaš tehničko obrazovanje da sudjeluješ u digitalnoj ekonomiji – ni u Hrvatskoj, ni svijetu
Vodeći digitalci – među njima mnogi koji danas rade kao inženjeri – nisu se nimalo s time složili. Od inženjera u Appleu i Firefoxu, do DevOps profesionalaca i stručnjaka za cybersigurnost, tvitovi brojnih kolega iz digitalne industrije preplavili su Twitter:
I’m an Evangelist/Engineer at Apple. I’ve been paid to write code for 18 years.
I have a BA in Journalism/Advertising.#unqualifiedfortech
— Jake Behrens (@behrens) September 18, 2017
Undergrad degrees in history, pol sci, French, German. Masters in public policy. Wrote 4 #cybersecurity books, was CISO. #unqualifiedfortech
— Richard Bejtlich (@taosecurity) September 19, 2017
I'm a design partner at Google's venture capital arm—I barely finished a History degree at Canada's smallest university #unqualifiedfortech
— Daniel Burka (@dburka) September 18, 2017
U svijetu u kojemu softverske platforme poput Airbnba i Ubera konkuriraju “klasičnim” uslugama, a banke poput PBZ-a se hvale svojim digitalnim korisničkim iskustvom, očito je da moramo pripremati naše mlade kolege s humanističkih, ekonomskih i drugih netehnoških fakulteta za karijeru koja će sigurno – bez sumnje – biti digitalna.
To ne znači nužno da će oni, poput mnogih koji su objavili pod #unqualifiedfotech hashtagom, početi programirati i postati inženjeri – niti je to potrebno. Odnosno, kako je naš Nikola Plejić objasnio u svom članku u kojem poziva na objektivni pogled na lažnu dihotomiju između STEM-a te društvenih i humanističkih znanosti, čak i inženjerski mediji poput IEEE Spectruma smatraju da je “kriza” na kojoj jaše novi val “STEM revolucije” zapravo precijenjena.
U kontekstu tržišta rada i doprinosa društvu, početkom godine smo u tri hrvatska grada; Zadru, Splitu i Varaždinu krenuli pomoći studentima da upoznaju kako mogu graditi svoje digitalne karijere na temelju iskustva svojih starijih kolega:
- Ivana Šarića koji je svoju digitalnu karijeru stvorio kao komičar;
- Anje Uzelac koja danas vodi marketinške komunikacije bonbona, poznatog po njihovoj digitalnoj komunikaciji;
- Krešimira Linkea, QA profesionalca u Repslyju koji je studirao povijest umjetnosti;
- Brojnih ambasadora poput Nikole Žinića iz Bruketa&Žinić&Grey, Ide Pandur iz ENTG-a, Nikole Vrdoljaka iz 404…
Tehnološka industrija treba digitalne humaniste i ekonomiste

Hrvatska digitalna industrija, želi li skalirati svoj uspjeh, to neće uspjeti samo razvojem softverskih i hardverskih rješenja, već i njihovim plasiranjem na tržište, stvaranjem boljih timova te boljim vodstvom. Kako vrhunski opisuje Ryan Boren, inače lead developer vodeće svjetske platforme WordPress:
Kao nikada prije, u tehnološkoj industriji shvaćamo koliko trebamo soft skills i netehničke pozadine kako bismo stvorili bolje timove, dizajnirali za ljudska bića i bili etični. Previše smo puta pokazali kako slabo razumijemo ljude i društva te upravo zbog toga trebamo povjesničare, antropologe, sociologe i druge kolege u našim procesima. Zaposlimo te ljude – odmah!
Netehnološki studij vas ni u jednom trenutku ne ograničava da uđete u tehnološku industriju, bilo kao inženjer, bilo kao jedan od stotinu novih zvanja koja su nastala zahvaljujući digitalnoj industriji.
#DigitalnaKarijera dolazi u Osijek i Zagreb
Kao što smo obećali još početkom godine, u 2017. će #DigitalnaKarijera powered by bonbon, gdje će se govoriti upravo o ovim temama, posjetiti čak pet hrvatskih gradova, a završit ćemo na kontinentu s Osijekom te Zagrebom gdje očekujemo još više sudionika.
Predavači će nam ponovno biti osobe koje nisu studirale računarstvo ili informatiku, a stvaraju digitalne tvrtke, stoga u Osijeku u listopadu, a u Zagrebu u studenom očekujmo:
- Belu Ikotića, suosnivača prvog slavonskog gaming studija Void, koji je, iako je studirao informatiku, dugi niz godina radio u osječkom BIOS-u kao voditelj projekata;
- Ines Jurković, specijalisticu komunikacije u softverskoj tvrtki COBE koja je studirala novinarstvo na FPZG-u i radila u PR industriji;
- Tomislava Bilića, direktora i osnivača vodeće hrvatske ecommerce agencije Inchoo, koji je studirao ekonomiju na EFOS-u;
- Maju Bilić, specijalisticu za platformu Analytics 360 Suite u Googleu, koja je studirala fonetiku i informatologiju na FFZG-u
Zajednici #DigitalnaKarijera powered by bonbon dosad se pridružilo više od 1200 studenata širom Hrvatske, stoga nemoj propustiti svoju priliku da budeš dio digitalne ekonomije koja će do 2020. činiti više od 25 posto gospodarstva:
Uključi se u #DigitalnaKarijera zajednicu
Da pokreneš svoju #digitalnakarijera zovem te kao nekadašnji student sociologije i antropologije koji već 8 godina profesionalno piše o startupima te sudjeluje kao mentor inženjerima u nizu startup inkubatora! Moja kolegica Mia proglašena je najutjecajnijom ženom u hrvatskoj startup sceni i najboljom IT novinarkom 2015. godine, a studirala je – kroatistiku. Slično je sa svim ostalim netokratima!
Poput vas, poput svih naših kolega koji su se javili na Twitteru, unatoč tome što smo #unqualifiedfortech, stvorili smo svoje digitalnu karijeru. Prije pisanja zaključka ovog članka baš sam završio razgovor s Majom Bilić, koja je nakon studiranja fonetike i informatologije na FFZG-u postala specijalist za platformu Analytics 360 Suite u Googleu, a koja mi je naglasila kako s njom u timu rade digitalci koji su završili glazbenu akademiju, lingvistiku i digitalnu antropologiju.
Takvi primjeri i popularnost hashtaga #unqualifiedfortech samo dokazuje kako je potreba za stvaranjem digitalne karijere za netehničke studente i mlade ne samo hrvatska, već i svjetska!
P. S. Ako već imate digitalnu karijeru, a netehničku pozadinu, pozivam vas stoga da pod hahtagovima #digitalnakarijera i #unqualifiedfortech podijelite svoje priče na Facebooku, Instagramu ili Twitteru!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.